Noha azt már tudjuk, hogy egy külföldi lista alapján tavaly Sopron is bekerült a világ nyolc legtisztább levegőjű városai közé, korántsem jelenti azt, hogy csak egyetlen településen lenne üdítő mélyen beleszippantani a levegőbe. Ezeken a helyeken biztosan jót teszel a tüdőddel.
Tiszta levegőn repít a múltba Hollókő
A Cserhátban fekvő, Nógrád vármegyei településről bátran elmondhatjuk, hogy az egész világ ismeri. Ez ugyanis az egyetlen olyan magyar falu, amely felkerült az UNESCO világörökségi listájára. Hollókőn nemcsak a levegő jó, hanem minden ott töltött pillanat is. A település egy valódi csoda, amely, annak ellenére, hogy megőrizte a népi építészetét és a 20. századot megelőző falusi életet, nem vált szabadtéri múzeummá. Kockaköves Ófalujában olyan, mintha tényleg megállt volna az idő, az odalátogatóknak még sincs olyan érzése, mintha a múltban járna – Hollókő nagyon is élő.
Ha már egyszer a Cserhát lankáin járunk-kelünk, érdemes kalandozni még a környéken.
A Börzsöny és a Mátra ölelte hegység legmagasabb vonulatán, a Vulkáni-Cserhát gerincén például kilátásban gazdag turistaút vezet végig. Mátraszőlősről a Függő-kő-völgyön át lehet eljutni a Garábi-nyeregbe, onnan pedig az Országos Kéktúra vonalán egy varázslatos tölgyerdőn keresztül érhetjük el a Tepke csúcsát.
Kékestető, ahol jó mélyen a levegőbe szippantani
Természetesen a felsorolásból nem maradhat ki a Cserhát szomszédságában terpeszkedő Mátra sem, amely nemcsak Magyarország legmagasabb hegycsúcsával, hanem jó levegővel is büszkélkedhet. Nem véletlenül található itt és a környéken több, klimatikus viszonyokra alapozott kezeléseket végző gyógyhely. A kékestetői klimatikus gyógyhely kapcsán például a Mátra kristálytiszta, szubalpin levegőjének gyógyító hatását az Országos Meteorológiai Szolgálat is kiemeli.
Bükk-vidék, az ország tüdeje
A Bükk-vidéket gyakran szokás Magyarország tüdejének is nevezni. Ez valószínűleg annak is köszönhető, hogy 100 ezer hektáron itt található hazánk legnagyobb összefüggő erdőterülete, amely nem mellesleg
Magyarország egyetlen őserdejének is otthont ad.
Ráaádul itt rejti a föld kicsiny kis országunk 4146 nyilvántartott barlangjának több mint negyedét is, ahogyan a Bükkben húzódik 52 fokozottan védett barlangunk is. Ám a Bükk bővelkedik „föld fölötti” kincsekben is, amelyek közül az egyik legértékesebb a jó levegője.
Felfrissülve a csillagos ég alatt
Ha szeretnénk megtölteni éltető, friss levegővel a tüdőnket, akkor tökéletes úti cél lehet a festői Zselic is. A varázslatos táj lankái ilyenkor, nyár közeledtével még inkább a figyelem középpontjába kerülnek, hiszen világviszonylatban is egyedülálló látnivalónak számít a „Nemzetközi Csillagoségbolt-park” díjjal jutalmazott Zselici Csillagpark, ahonnan teljes szépségében tárul a szemünk elé a mennybolt minden csodája.
Lombok között az Alföldön
Bár az alföldi tájakról vajmi kevés szó esik, a felsorolásból vétek lenne kihagyni a makói lombkoronasétányt. A Maros-parti, 191 méter hosszúságú építmény egy másik világba repít bennünket, ahol a föld fölé 8-10 méterre, egészen a sűrű erdő fáinak vaskos ágai közé emelkedhetünk. Nem sokan tudják, hogy az itt magasodó, 18 méteres toronyból induló 40 méteres csúszda a Kárpát-medence leghosszabb szárazföldi csúszdája.
Ha terveid között szerepel egy felejthetetlen kalandozás Magyarország legszebb vidékein, akkor ebben a cikkben megmutatjuk, hol tudod kisvasúton elérni a legkáprázatosabb úti célokat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés