A magyar határtól negyedórányira fekszik egy különleges mocsár: ilyen titkokkal vár

Cserháti Szilvia
mocsar-termeszet-674914603
Olvasási idő kb. 4 perc

A déli határunktól autóval mintegy negyedórára, Eszék környékén található a Kopácsi-rét Horvátországban, mely Európa egyik legjelentősebb, legnagyobb és legvonzóbb eredeti mocsara. Érintetlen természeti kincsekkel rendelkezik, így nem véletlen, hogy 1999-ben az UNESCO világörökségi listájára is jelölték.

Mivel ezen a vidéken torkollik a Dráva a Dunába, nagyobb áradások idején hatalmas területeket áraszt el a víz, mely Európa egyik legjelentősebb vizes élőhelyévé teszi. A gyakori áradások miatt a terület teljesen természetes ősállapotában maradt fenn. Emiatt sok itt a ritka, veszélyeztetett, valamint az ismeretlen, felfedezésre váró növény- és állatfaj.

Ez a mocsár Közép-Európa legnagyobb madármegfigyelő helye

Ez a hely az ornitológusok álma, hiszen mintegy 300 madárfaj fészkel a mocsárban, köztük a különlegesnek számító rétisas, fekete gólya és kerecsensólyom. Horvátország madárállományának is mintegy 80%-a megtalálható itt. Hogy miért olyan ideális hely ez a madarak számára? A válasz egyszerű: körülbelül 40 különböző halfaj található a vizekben, de a környék rovarvilága is jelentős, így bőséges táplálékforrásra találnak.

Fekete gólya is akad itt bőven
Fekete gólya is akad itt bővenKovács Attila / MTI

De nem csak halakban, madarakban és rovarokban rendkívül gazdag a terület, hiszen rengetegféle gerinces állat is él itt. A Kopácsi-rét sajátos védjegyének számító szarvascsordákon felül a vaddisznók is szép számban tanyáznak itt. Gímszarvasok, bajuszos denevérek, vadmacskák, őzek, nyusztok, borzok, görények, aranysakálok, vidrák és – még sorolhatnánk – élik életüket ebben az állati paradicsomban. Az 1967 óta védett nemzeti park egy részét éppen miattuk különleges állatrezervátummá nyilvánították. Eddig több mint 2300 fajt jegyeztek fel a területen, amelyek közül sok faj európai és globális szinten is veszélyeztetett.

Így járhatod be a különleges mocsarat

Szlavónia legnagyobb városából, a közeli Eszékről kocsival könnyen elugorhatunk ide, hogy a mocsarak, erdők és ártéri mezők alkotta ősi pannon tájképben gyönyörködjünk.

Ilyen kiépített hidakon sétálhatnak a természet szerelmesei
Ilyen kiépített hidakon sétálhatnak a természet szerelmeseiVedran Lalic/Wikimedia Commons

Többféle lehetőségük van a turistáknak, hogy megismerhessék a növény- és állatvilágban gazdag területet. Elsőként egy közel két kilométeres hídkomplexumon sétálva tudnak nézelődni, és megfigyelni a különösen gazdag madárvilágot.

A legjobb azonban a sekély mocsaras holtágakba is behatolni képes kirándulóhajókról pásztázni a területet. A Veliki Sakadaš-tó kikötőjénél várja a látogatókat a panorámás hajó, amely izgalmas kalandra indul a rezervátumon keresztül. A vízi út nagyjából 40 percig tart, és egy szakértő vezető mutatja be a terület csodálatos flóráját és faunáját.

Aranysakálok is élnek errefelé, csak ritkán láthatók rejtőzködő életmódjuk miatt
Aranysakálok is élnek errefelé, csak ritkán láthatók rejtőzködő életmódjuk miattArterra

Kenutúrákat is szerveznek, de lovaskocsikkal és gyalogos túrákkal is felfedezhetjük a környéket. Az utakon kívül nem szabad tartózkodni. A szakemberek vezetésével speciálisan szervezett túrákon a látogatók madármegfigyeléseken is részt vehetnek, vagy állatokat fényképezhetnek. A turisták kezdik felfedezni ezt a csodálatos helyet, hiszen évente most már több mint 30 ezer látogató érkezik, hogy gyönyörködhessen a mocsárvidékben.

A természet felfedezése közben Kopácsot sem érdemes kihagyni

A Natúrpark szélén található Kopács (Kopačevo) falu Biljétől mintegy 4 km-re keletre található. Lakóinak nagyobb része magyar. Kopácson egykor 200 halász lakott, és az egész falu jól megélt a halászatból. Az utóbbi időben a kopácsi lakosok főként zöldségtermesztéssel foglalkoznak, így a széles körben ismert kopácsi őrölt paprika elmaradhatatlan fűszere a halpaprikásnak, de más baranyai különlegességeknek is.

Jó kis halételek készülnek errefelé, hiszen halakban is gazdag a vidék
Jó kis halételek készülnek errefelé, hiszen halakban is gazdag a vidékValentyna Gupalo / Getty Images Hungary

A kopácsiak az ökoturizmus fejlesztésében is alkalmazkodnak a modern trendekhez. Minden év szeptember elején rendszeresen megrendezik a Halásznapokat, ahol hagyományos halkülönlegességeket, azaz halpaprikást, grillezett pontyot, és sült vadat is készítenek, melyekhez beljska bort kínálnak. A kétnapos rendezvényen a vendégek különböző, hagyományosan elkészített gasztronómiai finomságokat kóstolhatnak. Aki tehát szereti a természetet és a gasztronómiát, itt mindkét szenvedélyének hódolhat.

Horvátországban utazva érdemes jó néhány helyen megállnod, mielőtt megérkezel a tengerpartra. Ebben a cikkben 5 mesés helyet mutatunk, ahol türkizkék vizű tavaknál és vízeséseknél, pálmafás sétányon vagy éppen egy hangulatos kisváros utcáin sétálhatsz. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek