„A világban mindenki mindenkit másol, ez nem egy magyar sajátosság"

Reklámszakemberek járták körül a Dorko-ügyet a MediaFuture videocastjában

GettyImages-1481308729
Olvasási idő kb. 8 perc

Reklámipari szakemberek körében nemrég nagy port kavart az ismert hazai sportmárka, a Dorko (DRK) legújabb húzása. A magyar brand reklámkampánya, melyhez Kemény Dénes, a magyar vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya arcát és nevét adta, sokak szerint kísértetiesen hasonlít a Nike egy korábbi reklámjára.

A magyar sportcipőmárka a „Tavaly azt mondtad, majd idén” szlogennel rukkolt elő nemrég. A szöveget értő szemek szerint a Nike logójának ismert betűtípusával szedték. Ha valakinek ennyi hasonlóság még nem lenne elég, akkor a jó megfigyelőképességgel rendelkezők azt is észrevették, hogy a hazai szlogen igencsak hasonlít a Nike 2008-ban használt „Tegnap azt mondtad, majd holnap” jelmondatára. Ezt követően szakmai körökben felvetődött a kérdés: Vajon mi ez? Inspiráció vagy plágium? Szakmai hiányosság vagy óriási etikai vétség? A kérdésekre keresték a választ a reklámszakma hazai szakértői az Indamedia új média- és marketingkommunikációs kiadványa, a MediaFuture első videójában.

A kreatív szakma állapotára akarta felhívni a figyelmet

A szakmai beszélgetés résztvevője volt Csermely Ákos, aki immár negyven éve dolgozik a hazai médiapiacon, és önmagát önazonos provokatőrként aposztrofálja, Szabó Béla, a Telekom márkakommunikációs igazgatója, Bőhm Kornél kríziskommunikációs szakértő, valamint Tőrös Balázs tartalomkészítő.

Az egyórás beszélgetés elején a műsor meghívott vendégei felidézték azt a Dorkóhoz kötődő kampányt, melynek főhőse, Kemény Dénes vízilabdaedző, egykori szövetségi kapitány a sportcipőmárka plakátján azzal a mondattal szerepel, hogy „Tavaly azt mondtad, majd idén”.

Tőrös Balázs, aki elsőként figyelt fel rá, és egy Facebook-posztban hangot is adott annak, hogy a hazai reklámkampány erősen hajaz a Nike egykori kampányára, elmondta: a kosárlabdához való kötődése kapcsán eléggé elfogult a Nike és a Jordan brand kapcsán, így azonnal feltűnt neki az azonosság. Majd egy cikknek köszönhetően a téma gyorsan bekerült a köztudatba.

Az esetet követően Tőrös Balázs közösségi médiás bejegyzésében megjegyezte: a reklámszakma állapotát tekintve lehet, hogy ideje lenne másként kellene kezelni a másolást, vagy szebben mondva, az inspirációt.

Az igazi diskurzust ez a gondolat indította el, mellyel bevallása szerint a szakember nem a másolást magasztalta, hanem a hazai kreatív szakma állapotára akarta felhívni a figyelmet. Kiemelte továbbá, hogy néha jó lenne egy-két jó reklámmal jutalmazni a magyar nézőket, akár úgy is, hogy másolunk vagy inspirálódunk vagy átveszünk ötleteket, elemeket másoktól, akár szólunk, akár nem szólunk annak, akitől átvettünk gondolatot, ötletet. 

Ám a posztot olvasók többségében csupán az maradt meg, hogy szerzője pártolja a másolást, holott csak azt szerette volna elérni, hogy elgondolkodjuk azon, hol is tart most az itthoni marketingszakma. 

Vajon Kemény Dénes tudott róla?

A beszélgetés során Bőhm Kornél hangsúlyozta, mielőtt a Dorkót minősítenénk, látni kell, hogy a másolásig el kell jutni, és legyen szó PR-ról vagy marketingről, mindenképpen utána kell nézni, hogy a tervezett gondolat, ötlet, megjelent-e már korábban valahol. Ha valaki nem ismer ilyet, akkor nem tud se jól, se rosszul másolni, legfeljebb belefuthat dolgokba. 

Vagyis odáig, hogy megszülessen egy döntés, hogy azt lekoppintják vagy adaptálják, ahhoz már ismerni kell az előzményeket, körül kell nézni a nagyvilágban. 

Véleményét osztotta Csermely Ákos is, aki szerint minden cégvezetőnek kötelező lenne a saját területén lévő összes marketingkommunikációt ismerni, főleg akkor, ha versenytársról van szó.

Bőhm Kornél a reklámkampánnyal kapcsolatban felhívta a figyelmet Kemény Dénes szerepére is, akivel nem tudni, hogy egyeztették-e az előzményeket a kampány kapcsán, bár a szlogen nincs idézőjelbe téve, ami azt üzente volna, hogy azt az egykori szövetségi kapitány mondja.

Egyelőre rejtély, Kemény Dénes tudott-e a kampány előzményeiről
Egyelőre rejtély, Kemény Dénes tudott-e a kampány előzményeirőlKovács Anikó / MTI

A kríziskommunikációs szakértő úgy véli, hogy ha az edzőnek elmondják, hogy ez egy korábbi jó ötletnek a felelevenítése, nem adta volna az arcát a reklámkampányhoz.

Hogy miért? Mert szerinte egy olyan edző, aki háromszor nyert aranyérmet olimpián, biztos, hogy nem másolt stratégiákkal és másolt technikákkal dolgozott, hanem kitalált valamit, hogy hogyan lehet legyőzni a többieket, nem feltétlenül akar részese lenni egy másolt kampánynak. Bőhm Kornél úgy véli, Kemény Dénes nem kapott pontos tájékoztatást az ötlet eredetéről.
A szakember továbbá az esettel kapcsolatban úgy vélte, amikor a reklám kapcsán a hasonlóság kiderült, a márka reakciója szakmaiatlan, felkészületlen és megalapozatlan volt. 

Egy jó parfüm üzletet vagy szerelmet is megnyerhet nekünkEgy jó parfüm üzletet vagy szerelmet is megnyerhet nekünk

Egy parfüm nem csupán egy illat, és nem is tipizálható. A jó parfüm illik a viselőjéhez, aki illatával akár a szerelmet is képes bevonzani.

Tovább olvasom

Csermely Ákos szerint elég lett volna annyi is, ha a reklámplágium kiderülése után a Dorko saját maga fényezése és a másokra való mutogatás helyett csak annyit mond: Bocs, Nike!

Szakmai hiba vagy etikai vétség?

Tőrös Balázs felhívta a figyelmet arra is, hogy a Dorko nem először inspirálódik a nagyvilágból. Példaként említette a Dorko fő szlogenjét, ami a „Jó helyekre visz”. Ez eredetileg egy régi közmondásszerű gondolatból, a Good shoes take high good places, vagyis a Jó cipő jó helyekre visz mondásból származik. 

Azt hiszem, a Dorkónál a legutóbbi kampány alkalmával is úgy gondolkodtak, hogy ezt is megúsztuk, azt is megúsztuk, a bizonyított termékhasonlóságokat is megúsztuk, akkor lehet, hogy ez is bele fog férni

– fogalmazott a szakember, hozzátéve: a Dorko kampányain egy kis marketingügynökség dolgozik, ahol többeknek is látni kellett a végleges anyagot. Ha közülük senki nem ismerte az előzményeket, az óriási szakmai hiányosság, ha pedig bármelyikük is tudott a hasonlóságról, akkor az már etikai vétség.

A Dorko itthon nincs egyedül

Szabó Béla rávilágított, hogy alapvetően két vállalkozói attitűd létezik. Az egyik az, amelyik pénzt akar keresni, vagyis olyat tesz, amiből pénzt lehet csinálni. Ennek óhatatlanul része az inspirálódás, a másolás vagy a jó dolgok átvétele. Véleménye szerint a Dorko is idetartozik, és emiatt nem lehet pálcát törni felette.

Nem a Nike korábbi kampányára hajazó reklámja az első a Dorkónak, amikor máshonnan inspirálódott
Nem a Nike korábbi kampányára hajazó reklámja az első a Dorkónak, amikor máshonnan inspirálódottWe Are / Getty Images Hungary

Illetve van a másik, a világmegváltó irány, ahová azok a startupok tartoznak, amelyek valami újat akarnak létrehozni, olyat, ami még nem volt, és ehhez igyekeznek befektetőket keresni, máskülönben nem lesz nyereség. Szabó Béla szerint hazánkban sokan csinálják azt, amit a Dorko, és ebben az országban kevés startup van, olyan legalábbis mindenképpen, ami megváltoztatja a világ menetét.

A '80-as években más szerepe volt a reklámnak, mint napjainkban
A '80-as években más szerepe volt a reklámnak, mint napjainkban

„Én sem a szakmai szövetségek részéről, sem a szakmában nem látom, hogy egy-két-három marketingszakemberen kívül lennének olyanok, akik megtanítanák a jövő kreatívjait arra, hogy hogyan kell egy versenypiacon versenypiaci körülmények között gondolkodni.

Mesebeli hangulatot teremtenek a kórházakbanMesebeli hangulatot teremtenek a kórházakban

A Kórházdekor csapata már 3 éve dolgozik azért, hogy a gyerekosztályok, rendelők sivár falát szebbé, barátságosabbá tegye. Jár nekik a támogatás!

Tovább olvasom

Arról már nem is beszélve, hogy a másolás csak akkor jó, hogyha azt tovább tudjuk gondolni egy másik témában.

Tehát most egy olyan szakmát kritizálunk, ahol én pillanatnyilag egy emberről vagy egy cégről tudok, amely ingyenesen tesz azért, hogy a saját szakmája megfelelő szinten maradjon” – hangsúlyozta Csermely Ákos, majd megerősítve Szabó Béla véleményét, hozzátette: egyébként a világban mindenki mindenkit másol, tehát ez nem egy magyar sajátosság, és a Dorko is csak egyetlen példa ebből a nagy egészből. Három vagy négy évtizeddel ezelőtt azért tűnhettek jobbnak a hazai reklámok, mert a '80-as és a '90-es években még újdonság volt maga a reklám is, illetve teljesen másként közelítették meg akkor az embereket, mint most.

Pataki Ági, aki annak idején a Fabulon reklámarca volt, úgy véli, nagymértékben rajtunk múlik, hogy minden életszakaszban a lehető legjobbat hozzuk ki magunkból. Ha kíváncsi vagy arra, hogy Magyarország első sztármodellje hogy tartja fitten magát, olvasd el a vele készült interjúnkat is. 

Pataki Ági: „Soha nem engedtem, hogy beszűküljön az életem”Pataki Ági: „Soha nem engedtem, hogy beszűküljön az életem”

Pataki Ági megosztotta a Dívánnyal, mely dolgokat teszi meg önmagáért ezekben a nehézségekkel teli időkben.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • Offline
Hiába könyörgött hűtlen múzsája, lecserélte egy kocsmáros feleségére
Hiába könyörgött hűtlen múzsája, lecserélte egy kocsmáros feleségére

Akiről viszont élete végéig gondoskodott a híres festő.

tegnap, 20:00

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

Érdekességek