Egy alagsorban bukkantak Picasso és Chagall eltűnt festményeire

picasso-festmeny (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

Ellopott Chagall- és Picasso-festményeket találtak egy antwerpeni pincében. Hónapokig tartó titkos rendőrségi nyomozás után bukkantak rájuk.

Marc Chagall és Pablo Picasso neves 20. századi művészek voltak. A festményeik, amelyek 14 évvel ezelőtt egy műkincsrablás során tűntek el, végül újra felbukkantak a belgiumi Antwerpenben.

Picasso és Chagall eltűnt festményei

A műalkotások – Picasso Tête (1970) és Chagall L'homme en prière, vagyis az Imádkozó férfi (1971) című festménye – a Herzikovich család tulajdonában voltak, akik a tel-avivi villájukban tartották őket. 2010-ben tolvajok betörtek a család házába, és ellopták a képeket, ezek mellett zsákmányoltak még 680 000 dollár (246 330 000 forint) értékű ékszereket is. A belga hatóságok közleménye szerint a betörés idején a festmények becsült összértéke 900 ezer dollár volt. Az ékszerek holléte egyelőre ismeretlen.

Megtalálták Picasso és Chagall ellopott festményeit
Megtalálták Picasso és Chagall ellopott festményeitMark Boster

A hatóságok szerint hiába volt a gyűjtő otthona hatékony és kifinomult riasztórendszerrel felszerelve, a tolvajoknak sikerült semlegesíteniük azt, és észrevétlenül behatolniuk az üres lakásba. Először feltörték az ékszereket tartalmazó széfet, valamint csak Chagall és Picasso műveit vitték el, a többi festményt érintetlenül hagyták.

Több mint egy évtizede keresték a festményeket

A nyomozók 2022 végén értek el áttörést a festmény utáni évtizedes kutatásukban, amikor a belga rendőrség értesítést kapott arról, hogy Namurban egy műkereskedő eladásra kínálja a két festményt.

A közlemény szerint „kényes” és „aprólékos” nyomozás kezdődött. A namuri hatóságok csendben kezdték nyomon követni a gyanúsítottat, egy 68 éves izraeli luxusóra-kereskedőt, akit a rendőrség „Daniel Z” néven emlegetett. Összegyűjtötték az információkat azokról az emberekről, akikkel együtt töltötte az idejét, és azokról a helyekről, ahol megfordult. Végül a rendőrség arra jutott, hogy a festmények a kereskedő birtokában lehetnek, így a szövetségi rendőrség az ügyészség kérésére razziát tartott a gyanúsított otthonában. Jelentős mennyiségű pénzt találtak, de a festményeket nem.

A nyomozók ezután kihallgatták a gyanúsítottat és feleségét, akik bevallották, hogy a festmények náluk vannak, de nem árulták el, hogy hol találhatják meg őket. Két nappal később a rendőrség kiterjesztette a keresést a közeli Antwerpenre, ahol egy olyan épületet vizsgáltak, amely korábbi műkincslopási ügyekhez kapcsolódott. Az alagsorban két fadobozt találtak, amelyeknek a fedele be volt csavarozva. Benne az ellopott Picasso- és Chagall-alkotások voltak.

Szerencsére a két festmény nem szenvedett semmilyen sérülést, és még mindig az eredeti kereteikben voltak. A műkereskedőt a bírósági kihallgatás után megvádolták az ellopott festmények miatt, majd letartóztatták.

Picasso és Chagall barátok voltak
Picasso és Chagall barátok voltakReporters Associes / Getty Images Hungary

Picasso és Chagall barátok voltak

Pablo Picasso és Marc Chagall, akik kétségkívül a múlt század legnagyobb festői közé tartoztak, sokáig Mindketten emigránsokként kerültek Franciaországba. Chagall orosz volt, Picasso pedig spanyol. Azonban a barátságuk egy vita miatt 1964-ban véget ért. Ekkor együtt vacsoráztak Chagallnál. „Mikor mész vissza Oroszországba?” – kérdezte Picasso a vendéglátójától. „Csak utánad” – mondta Chagall mosolyogva. „Hallom, hogy ott nagyon szeretnek [Picasso kommunista volt], de a munkádat nem. Próbálj meg ott érvényesülni, én pedig megvárom, hogy hogyan boldogulsz”. Picassónak nem nagyon tetszett ez a válasz, így azt mondta Chagallnak: „Azt hiszem, nálad ez üzleti kérdés. Csak akkor mész, ha pénzről van szó.”

Francoise Gilot, aki ott ült az asztalnál, úgy emlékezett később vissza, hogy Chagall ezen a megjegyzésen elvigyorodott, de valójában nagyon mérges lett, és ez volt a barátságuk vége.

Picasso a következőket mondta Chagallról Gilot-nak:

Amikor Henri Matisse meghal, Chagall lesz az egyetlen festő, aki megérti, hogy mi is a szín valójában. Nem vagyok oda a kakasaiért, a szamaraiért, a repülő hegedűsökért és az összes folklórért, de a vásznai valóban megfestettek, nem csak össze vannak dobálva. Néhány utolsó, Vence-ben készült munkája meggyőzött arról, hogy Renoir óta nem volt senki, akinek olyan érzéke lett volna a fényhez, mint Chagallnak.

Chagall pedig így beszélt Picassoról:

Micsoda zseni ez a Picasso. Kár, hogy nem fest.

Kiderült, hogy a művészet  hatékonyan és radikálisan javítja a mentális és a fizikai egészséget is. Tudj meg erről többet az alábbi cikkünkből.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek