Lenyűgöző vízesés az óceán alatt: nincs is még egy ilyen a világon

ocean-vizeses-866397380
Olvasási idő kb. 5 perc

Még neve sincs, mégis a világ egyik legtitokzatosabb jelenségének tartják a Mauritius partjainál található óceán alatti vízesést – amely valójában nem is az, csak annak látszik.

Afrika keleti partjaitól kicsivel több mint 3 ezer kilométernyire egy szigetlánc húzódik, amelyek legnagyobbika az 1,2 millió ember által lakott Mauritius. Az Indiai-óceán vulkán alkotta szigetének nem csak a növény- és állatvilága egyedi. Otthont ad egy sor hatalmas korallzátonynak és egy lenyűgöző jelenségnek is, amelyhez hasonló nincs még egy a világon: egy víz alatti vízesésnek. Noha ez meglehetősen furcsán hangzik,

a képződmény igenis létezik, csak nem úgy, ahogyan azt mi elsőre gondolnánk. 

Nem is valódi a víz alatti vízesés

Noha víz alatti vízesések valóban léteznek – ott van például a világ legnagyobbja a Grönland és Izland közötti Dánia-szorosban –, a mauritiusi, bármennyire is úgy néz ki, nem tartozik közéjük. A lenyűgöző látvány a délnyugati partnál látható, úszótávolságra a türkizkék vízben. Bár a part menti talapzat valóban 4000 méteres mélységbe süllyed, ez a víz alatti vízesés valójában egy erózió által létrejött optikai illúzió.

A különleges jelenség valóban úgy fest, mintha egy óceán alatti vízesés volna
A különleges jelenség valóban úgy fest, mintha egy óceán alatti vízesés volnaDaLiu / Getty Images Hungary

Hegycsúcsról nyílik a legjobb kilátás 

A vulkanikusan kialakult Mauritius partján rengeteg homok található, amelyet az óceáni áramlatok ide-oda mozgatnak a szigetet szegélyező, sekély polcokon. Amikor ez a part menti homok Mauritius déli csücskéről a kékebb és sötétebb, mély víz felé áramlik, olyan, mintha a víz alá zuhanna. Egy szó mint száz,

ez a sodródó homok kelti a víz alatti vízesés hatását.

Annak ellenére, hogy ez csupán tényleg egy optikai csalódás, a hamis vízesés lenyűgöző látványt nyújt. A szárazföldről a legjobb kilátás a Le Morne Brabant 500 méteres csúcsáról nyílik. Légi perspektívából azonban a leglátványosabb, így nem kérdés, miért is szerveznek helikopteres túrákat a vidéken. 

Helikopterről vagy a Le Morne Brabant csúcsáról a legjobb a kilátás a víz alatti vízesésre
Helikopterről vagy a Le Morne Brabant csúcsáról a legjobb a kilátás a víz alatti vízesésreotterboris / Wikimedia Commons

Hét színben pompázó föld

A Mauritius víz alatti vízesése melletti, gyarmati időket idéző, holland nevű félszigetet, a Le Morne Brabantot egyébként 2008-ban az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították. Az UNESCO szerint a terület „a rabszolgák szabadságért folytatott harcának, szenvedéseinek és áldozatvállalásának szimbóluma,” utalva azokra a félszigeten rekedt rabszolgákra, akik a hegyet menedékként használták.

Mauritius ezernyi csodája közül még egyet feltétlenül fontos megemlíteni. Ez nem más, mint a hétszínű föld, amelyet nem véletlenül tartanak a sziget egyik legkülönlegesebb természeti látványosságának.

A hétszínű föld is Mauritius egyik különleges látványossága
A hétszínű föld is Mauritius egyik különleges látványosságaKonstik / Getty Images Hungary

A Traveladdict szerint a színes, hullámzó dűnék 8 millió éve, a tengerből kiemelkedett vulkanikus kőzetek kihűlésekor alakultak ki, amely során különböző árnyalatú ásványok rakódtak le a homokos talajban.

Napsütéses időben jól kirajzolódnak a piros, lila, narancs, zöld, kék, sárga és az ibolya árnyalatai, amelyek a trópusi növényzettel együtt erősen kontrasztosak.

Ha szívesen megismernél egy másik UNESCO világörökségi helyszínt, ajánljuk figyelmedbe a világ legmélyebb tavairól szóló cikkünket is.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek