Hiába hiszik sokan, ezt az időt nem számítják be a nyugdíjba

GettyImages-1053203192
Olvasási idő kb. 3 perc

Sok a zavar azzal kapcsolatban, hogy pontosan mi számít szolgálati és mi jogosultsági időnek. A kettő ugyanis nem ugyanaz – szakértő segít megérteni a szabályokat.

A nyugdíj számításánál létezik egyrészt szolgálati idő: elsősorban ez alapján kalkulálják az időskori ellátás összegét. Másrészt van úgynevezett jogosító idő: ebből kell a megfelelő mennyiségnek összegyűlnie ahhoz, hogy elmehessen valaki nyugdíjba. A Nők40 vonatkozó szabályait Farkas András nyugdíjszakértő segített tisztázni. 

„Sok értetlenséget szül az érintett hölgyek körében, hogy nem minden szolgálati időtartam számítható be a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe, annak ellenére sem, hogy a be nem számítható időtartamokat is figyelembe kell venni a nyugdíj összegének kiszámítása során” – írta a NyugdíjGuru alapítója. Ez a fő különbség a szolgálati és a jogosító idő között.

Az egyetemen töltött idő például nem számítható be a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe
Az egyetemen töltött idő például nem számítható be a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbeskynesher / Getty Images Hungary

Hiába szolgálati idő, nem segít a korai nyugdíjba menésben

Jó példa erre a tanulmányi idő: sem a szakmunkásképzésben, sem a felsőoktatásban eltöltött, egyébként szolgálati időként elismerhető évek nem vehetők számításba a Nők40-re való jogosultság meghatározásakor. Vagyis ezek befolyásolják az ellátás összegét, de a 40 éves feltételbe nem számítanak bele. A tanulmányi időszakok közül kizárólag a szakmunkástanuló kötelező nyári gyakorlatát, valamint a szakközépiskolai tanuló biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban eltöltött nyári gyakorlatát lehet beszámítani mint jogosító időt.

Fontos megjegyezni, hogy az év közbeni szakmai gyakorlat már nem jogosító idő, mert a képzés részének tekintik. Függetlenül attól, hogy mennyi tényleges munkát végzett a hallgató.

Akad még jó néhány példa arra, hogy valamilyen tevékenység, élethelyzet szolgálati időnek számít, ám nem jogosító idő:

  • a munkanélküli vagy álláskeresési ellátás folyósításának időtartama;
  • a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás folyósításának ideje;
  • a 18 év feletti tartósan beteg hozzátartozó ápolása miatt folyósított ápolási díj folyósításának időtartama;
  • a társadalombiztosítási megállapodás alapján fizetett nyugdíjjárulékkal szerzett idő;
  • a társadalombiztosítási jogviszony megszűnését követően folyósított (passzív) táppénzen töltött idő;
  • a fizetés nélküli szabadságon töltött idő.
Sokak számára könnyebb lesz kivenni a szabadságot: így módosultak a szabályokSokak számára könnyebb lesz kivenni a szabadságot: így módosultak a szabályok

Sokkal rugalmasabbá váltak egyes szabadságolással kapcsolatos szabályok.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek