Az őszi kikerics kedvező körülmények esetén lilás rózsaszín takaróval borítja be hazánk hegyesebb, dombosabb vidékeinek nyirkosabb rétjeit, legelőit, de az Alföld láprétjein is előfordul. Szépsége nem téveszti meg az állatokat, elkerülik a halálosan mérgező virágot, teret adva terjedésének. Megjelenése azt is jelzi számunkra, hogy visszavonhatatlanul elérkezett az ősz.
Magyarországon ez az egyik legmérgezőbb növény
Hogy érzékeltessük, mennyire veszélyes növényről van szó, elég a népies elnevezéseinek legérdekesebbikét megidézni: kutyadöglesztőfű. A többi név is beszédes: vetővirág, őszike, zörgőgaz, pücsökkoma, csicsikoma.
Az őszi kikerics érett magja a kolhicin nevű alkaloidot tartalmazza, amely sejtosztódást gátló erős méreg. A növény gyógyászati jelentősége jelentősen csökkent a komoly mellékhatások miatt (például a normál sejtszaporodást is megállítja), heveny köszvényes rohamok esetén fordulhat elő használata, de népi gyógyászati célú alkalmazása nem javasolt.
A mérgező virág kétarcúsága költőket is megihletett
Az őszi kikerics lehetett az ihletője Arany János Őszikék ciklusának, itt inkább a kései virágzás és a szépség domborodik ki, míg Apollinaire Kikericsek című versében a virág mérgező volta is a középpontba kerül.
Ennek a mérgező növénynek akadnak riválisai a veszélyesség terén Magyarországon, például a kaukázusi medvetalp is okozhat komoly gondokat már a puszta érintéskor.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés