Nem mindenki éli túl ezt a futóversenyt

GettyImages-173766801

Vannak versenyek, amelyek a gyorsaságról szólnak, vannak amelyek az állóképességről, és vannak olyanok, amelyeken az a cél, hogy túléld. Ilyen a Badwater ultramaraton is.

Tüpippüh, vagyis a Halál völgye. Így hívják az amerikai őslakosok azt a helyet, ahonnan a futóverseny indul. A cél, hogy innen, a Halál völgyétől a versenyző eljusson a 217 km-re fekvő Mount Whitney-re. Ez nem olyan nagy dolog. Egy gyakorlott ultramaratonistának egy ilyen táv meg se kottyan. Emlékszem én még arra az érzésre, mikor a Gerecse 50-en (50 km-es teljesítménytúra a Gerecsében) épp a Bánya-hegyen gyalogoltam fel, és annyira hitvány kinézetem lehetett a kimerültségtől, hogy az oda kihelyezett mentősnek meg kellett kérdeznie: „biztos menni fog?” Én csak bólogatni tudtam, mint egy vörös fejű japán démon, mert ha megszólalok, ott azonnal kilehelem a lelkemet. Szóval, amikor felértem a hegy tetejére, hogy becsületemet helyrehozva folytassam az utat, akkor szökellt (nem gyalogolt) el mellettem két maratonfutó, akik valamilyen családi témán heherészve suhantak tovább. Tehát a maraton/ultrafutók bírják a kiképzést. De a Badwaternél nem a távolság a kihívás, hanem az, hogy ezt a 217 kilométeres utat 48 óra alatt kell teljesíteni a világ egyik legforróbb, legszárazabb helyén.

A legkeményebb ultramaraton

Az ultramaraton a Kaliforniában található Badwater-medencéből indul a Halál völgyében, a tengerszint alatti 85 méteres mélységben, és az Egyesült Államok második legmagasabb hegyének, a Mount Whithey-nek a bejáratánál található Whitney Portalnál ér véget 2350 méteren.

A kiindulási pontként szolgáló Death Valley (Halál völgye) Nemzeti Park a mintegy 14 ezer négyzetkilométeres területével az Egyesült Államok legnagyobb nemzeti parkjának számít. Death Valley egy zord hegyekkel körülvett medence, ahol nyáron nem ritka az 50 fokos hőmérséklet, de ez csak a levegőre értendő, ugyanis a talaj környékén nem ritka a 80-90 fokos hőmérséklet. Emiatt speciális védőfelszerelés nélkül nem is teljesíthetnék a távot, mivel egyszerűen megégnének a pokoli forróságban. A versenyt pedig éppen az egyik legforróbb hónapban, júliusban hirdették meg.

A világ legkeményebb ultramaratonja kopár hegyek között, iszonyatos hőségben rajtol
A világ legkeményebb ultramaratonja kopár hegyek között, iszonyatos hőségben rajtolUcg / Getty Images Hungary

A futók a rettenetes körülmények miatt folyamatos hűtést igényelnek, ugyanis az extrém hőségben óránként akár 2 liter is lehet a folyadékveszteségük. Ezért a versenyzők mellé egy minimum 1-2 fős segítőszemélyzet is szükséges. Az ultramaratonon 100 ember indulhat, ebből átlagosan 20-40% nem ér célba.
Természetesen ilyen futóversenyeket csak őrültek szerveznek. A Badwatert szervező AdventureCORPS céget 1984-ben alapította Chris Kostman, aki a karrierjét a legmegveszekedettebb rekordokkal építette fel: 20 évesen alig 11 nap alatt teljesítette a 3127 mérföldes (több mint 5000 kilométer) Race Across America kerékpárversenyt. Volt, hogy úszni támadt kedve, ezért a kanadai Skaha Lake Ultra Swimen teljesítette a 11 kilométeres nyílt vízi távot.

Az őslakosok Tüpippühnek, Halál völgyének hívják a kopár sziklák által körbefont medencét
Az őslakosok Tüpippühnek, Halál völgyének hívják a kopár sziklák által körbefont medencétGeorge Rose / Getty Images Hungary

De a Badwater története egészen az 1960-as évekre nyúlik vissza. Ekkor kezdték el túrázók teljesíteni a túratempóban is rettenetesen hosszú távot. Al Arnold és a magyar születésű Gábor Dávid voltak az elsők 1974-ben, akik megpróbálták lefutni a távot, de 29 kilométer után feladni kényszerültek, mert Gábor sokkos állapotba került a szervezetét ért terhelés miatt. Al Arnold még kétszer próbálkozott eredmény nélkül, mire 1977-ben sikeresen teljesítette a távot.

Magyarok a legjobbak között

A Badwatert már több magyar ultrafutó is teljesítette, közülük is kiemelkedik Kónya Ákos, aki három alkalommal is második helyen ért célba, ezek közül két alkalommal a két pályacsúcstartó, Valmir Nunes és Scott Jurek tudta csak megelőzni. Kónya Ákos 12 évesen kezdte a tájékozódó futást, amit később a maratonokra cserélt le. Magyar hölgyek is mesésen teljesítették a távot, Pallos Judit 2005-ben harmadik, Lubics Szilvia 2017-ben pedig negyedik lett. Lubics Szilvia 3 gyermekes anyukaként, amatőrként fut le elképesztő távokat. A hosszú távok specialistája háromszor is megnyerte az Athén és Spárta közötti 246 kilométeres távot.

Milyen hatással van az emberre ekkora táv?

Az ultrafutók óriási terhelésnek teszik ki a testüket. Gyakran számolnak be arról, hogy hánynak a fizikai fáradságtól, sőt nemritkán megesik az is, hogy az őrült fájdalmaktól és kialvatlanságtól (ugyanis ezeken a versenyeken általános, hogy naponta csak 30 percet alszanak) hallucinálnak. Emiatt nem elég a fizikai erőnlét fejlesztése, nagyon komoly mentális felkészültség is kell ezeknek a versenyeknek a teljesítéséhez.

Badwater 2024

Az idei Badwater ultramaratont a hivatalos honlap tájékoztatása szerint július 22. és 24. között rendezik meg Kaliforniában. 2024-ben 21 országból érkeznek versenyzők, akik között farmereket, buszsofőröket, mérnököket, építészeket, zenészeket és még egy krupiét is találunk. A legfiatalabb induló idén 19 éves, a legidősebb pedig 69. Futócipőt fel, irány Kalifornia!

Ha egy magyar ultrafutónőről szeretnél olvasni, aki a legelképesztőbb versenyeken is bizonyított már, kattints ide!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek