Kicsiny országunk gyönyörű vízesései kirándulásaink kedvenc úti céljai lehetnek.
A leglátványosabb és a legismertebb
Nemigen lehetne azzal vitatkozni, hogy a szilvásváradi Fátyol-vízesésnél hazánkban nincs különlegesebb vízesés. Nemcsak azért, mert a legszebb és talán a legismertebb, hanem azért, mert a leglátványosabb is. A fátyolosságát a Szalajka-patakot tápláló karsztforrások felszínre jutott vize adja, amely egy 17 méter hosszú mésztufa gát lépcsőjén zúdul alá, összesen tizennyolc lépcsőfokon.
A legferdébb, amit valaha láttunk
Noha minden vízesésünkre bátran mondhatnánk, hogy különleges, egyre mindenképp illik ez a jelző. A Kelet-Mecsekben található Ferde-vízesésre, vagy ahogyan még sokan ismerik, a Tündér-lépcsőre a Steinmalomtól Kisújbányáig húzódó, csodálatos Óbányai-völgyben bukkanhatunk.
A vízesés különlegessége, hogy látványra tényleg olyan, mintha oldalra billenve csobogna lefelé a patak csendesen csordogáló, hűs vize.
Az, hogy a vízesés kissé „biceg”, a patak eróziós munkájának köszönhető: ilyen formát alakított ki a különböző keménységű kőzetekben.
Visegrád eldugott gyöngyszeme
A festői Visegrádra nemcsak a Fellegvár, a Salamon-torony és a Zsitvay-kilátó miatt érdemes ellátogatni, hanem a városközponttól csupán 2,5 kilométerre található, Pilisszentlászlónál eredő Apátkúti-patak völgyébe is. Itt bukkanunk rá a környék egyik legcsodásabb és legeldugottabb kis gyöngyszemére, az Ördögmalom-vízesésre, amely a víz és a hordalék vájta mélyedésekben szökik alá.
Nekünk igazi, de mégsem az
A Szinva-völgyében fekvő, közigazgatásilag Miskolchoz tartozó Lillafüreden egy ugyancsak egyedi vízesést találhatunk, amely bár Magyarország legnagyobb esésű zuhataga, mégsem „igazi”. Vagyis nagyon is az, csak egyben eltér a többitől: a 20 méter magasból lezubogó vízesés ugyanis nem természetes képződmény, azt a mellette álló Palota Szálló építésekor alakították ki.
Ez azonban mit sem von le az értékéből, sőt! Még romantikusabbá teszi a szálloda másik oldalán kékellő Hámori-tó környéki sétáinkat.
A legmagasabb mátrai csoda
Magyarország legnagyobb szintkülönbségű természetes vízesése a Mátrában található, Parádfürdő közelében.
A 8-10 méter magas, piroxén-andezitből álló sziklafalon lezuhogó Ilona-völgyi vízesés ugyan „csupán” hazánk második legmagasabbja, ám ha azt vesszük, hogy természetes, akkor szintkülönbségével bizony megelőzi a lillafüredit is.
Érdekessége, hogy a vízesés függőleges fala egy nagyjából 60 méter széles katlan vége, amelynek igazi szépsége a Sándor-rét irányából megközelítve tárul elénk. Családdal tökéletes úti cél.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés