Ezt a magyar rekordot nem fogják megdönteni soha

20241011 163705 (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

A második világháború után, a magyar labdarúgás erőviszonyainak tisztázása céljából a Nemzeti Bajnokság első két osztályát összevonták. Az 1945-46-os szezonban a Szentlőrinci Atlétikai Club (SZAC) játékosa, Deák Bamba Ferenc félelmetes ütemben kezdte termelni a gólokat. Pár hónappal később megdönthetetlennek tűnő világcsúcs lett belőle.

Az alapszakasz mérkőzései után a SZAC bejutott a rájátszásba, így további meccsek álltak Deák rendelkezésére, hogy növelje góljainak számát. A XVIII. kerületi csapat játékosa élt is a lehetőséggel, a vége 66 gól lett, amit Lionel Messi is csak úgy tudott 2012-ben túlszárnyalni, hogy az összes kupagólját hozzáadták a bajnokságban szerzett 50 találatához!

Nem úgy tűnt, hogy valaha is rekordot ér el Deák

Az 1922-ben, a Ferencvárosban született Deák Ferenc kapusként kezdte a labdarúgást, de miután egy lövést követően elájult, a szülei eltiltották. A pálya szélén álldogáló és a pályáról kiguruló labdákat vissza-visszarúgó fiatalra azonban Berkessy Elemér, a Fradi edzője felfigyelt, és meggyőzte a szülőket, hogy fiuk újból focizhasson. A szülőknek csak egy kikötése volt, a gyerek nem állhat többé a kapuba.

Ezen az 1949-es összecsapáson (SZAC-MTK) nem esett gól, ami ritkán fordult elő akkoriban. Ebben az idényben a rekorder Deák Ferenc 59 találattal lett gólkirály a Fradi mezében.
Ezen az 1949-es összecsapáson (SZAC-MTK) nem esett gól, ami ritkán fordult elő akkoriban. Ebben az idényben a rekorder Deák Ferenc 59 találattal lett gólkirály a Fradi mezében.Fortepan / Kovács Márton Ernő

Az 1908-ban alapított Szentlőrinci Atlétikai Clubot, a SZAC-ot 1940 és 1947 között erősítő Deák ezt legalább egyszer megszegte, hiszen az 1945-46-os bajnokságban a SZAC Újpesten csak 11 játékossal tudott kiállni, akik között nem volt egy kapus se, így Deák állt be védeni. A vége 9-0 lett a hazaiaknak: nemcsak gólt nem lőtt aznap Deák, de kapott is 9 "dugót". Apropó, Bamba... a becenevet még Lőrincet kapta, mert a meccseken gyakran úgy tűnt, mint aki csak bámészkodik a felezővonalnál, egészen addig, amíg oda nem került a labda...

A magyar bajnokság legjobb góllövői: vb-ezüstös társaságban Deák

A magyar labdarúgó-válogatott 1938-ban ezüstérmet nyert a világbajnokságon. A franciaországi torna góllövőlistáján második lett Zsengellér Gyula, az Újpest játékosa, aki a nemzeti bajnokságban is remekelt: épp 1938-ban, 23 évesen lett először a legtermelékenyebb hazai gólszerző 31 találattal. A következő években sem hagyott alább a lendülete, sőt: 1939-ben, 43-ban, 44-ben és a 45-ös tavaszi bajnokságban is gólkirályi címet szerzett Zsengellér.

És ekkor jött Deák Bamba Ferencnek a világrekordot jelentő eredménye 1945-46-ban. 66 gólt szerzett egyetlen bajnoki idény alatt! A következő 9 évben szinte csak Ferenc névvel lehetett a legjobbnak lenni: 3-szor Deák Bamba, 4-szer Puskás Öcsi nyerte a góllövők vetélkedését! Egyébként pedig nem volt ritka, hogy vb-ezüstérmes focisták szerzik meg a gólkirályi címet, korábban Sárosi György (Ferencváros), később Kocsis Sándor és Czibor Zoltán (mindkettő Honvéd).

Lőrinc fölött még mindig kék(-fekete) az ég: Deák Ferenc "Bamba", a gólrekordot a Szentlőrinci Atlétikai Club színeiben érte el.
Lőrinc fölött még mindig kék(-fekete) az ég: Deák Ferenc "Bamba", a gólrekordot a Szentlőrinci Atlétikai Club színeiben érte el.Hujber Szabolcs

Két világrekordot is tart a magyar gólvágó

Deák a nemzeti bajnokságokban egy idény alatt rúgott legtöbb gólt tekintve utolérhetetlen, hiszen az 1945-46-os idény 66 gólját manapság megközelíteni sem tudják. Még maga Deák sem tudta, aki már Fradi-játékosként 59-ig jutott 1948-49-ben, míg Zsengellér 56-ig 1938-39-ben. A külföldiek közül az angol Dixie Dean 1927-28-ban lőtt 60-at, az albán Refik Resmja 1950-51-ben 59-et, a cseh Josef Bican 1943-44-ben végzett 57 találattal, míg az észak-ír Fred Roberts 1930-31-ben ért el 55-öt. Egyik sem ma volt. Időben legközelebb Lionel Messi 2011-12-es idénye van, amikor meg sem állt 50 gólig a spanyol bajnokságban.

Ha figyelembe vesszük az amerikai bajnokságot is, az 1924-25-ös idényében 67 gólt lőtt Archibald Stark, így ő az abszolút rekorder ebben a kategóriában. Van azonban egy másik világrekord, amit Deák tart, a legalább 20 válogatott mérkőzésen szereplő játékosok nemzeti mezben elért meccsenkénti gólátlaga. Just Fontaine-t, a 2023-ban elhunyt legendás francia csatárt csak ő előzi meg a világon: míg a francia 21 meccsen szerzett 30 góljával 1,43-as átlagot hozott össze, Deák a 20 meccsen lőtt 29-cel 1,45-öt. Napjainkban nyilvánvalóan ezek is megdönthetetlen eredmények.

A SZAC Thököly úti sportközpontjában szobor és emléktábla őrzi Deák Ferenc emlékét
A SZAC Thököly úti sportközpontjában szobor és emléktábla őrzi Deák Ferenc emlékétHujber Szabolcs

Rekordok igen, olimpia és világbajnokság nem

A SZAC, majd a Ferencváros és a Dózsa színeiben is rendkívül gólérzékeny Deák Ferenc halála előtt egy évvel, 1997-ben Münchenben megkapta az évszázad gólkirálya címet. Ugyanakkor hiába remekelt a magyar válogatottban 1946 és 1949 között (a maga nemében az is világcsúcs, hogy első 3 válogatott meccsén 9 gólt lőtt), Sebes Gusztáv nem válogatta be többé, helyette Hidegkuti Nándornak szavazott bizalmat. Így lemaradt a helsinki olimpiáról és az 1954-es világbajnokságról is. A sportban, mint tudjuk, nincs értelme a "ha"-val kezdődő mondatoknak...

(Címlapkép: Deák Ferenc "Bamba" szobra Pestszentlőrincen, a SZAC Thököly úti sportközpontjában. Fotó: Hujber Szabolcs)

Ha szívesen olvasnál egy izgalmas történetet az Aranycsapat egyik legnagyobb riválisáról, akit éppen egy magyar mentett meg, ajánljuk ezt a korábbi cikkünket.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek