Megkezdődött a világító felhők szezonja, amely júniustól augusztus elejéig tart, és alkalmanként napnyugtát követően vagy a napkeltét megelőző másfél-két órában lehet látni. Az égi csodáról a HungaroMet osztott meg különös fotókat a közösségi oldalán.
Különös égi jelenséget figyelhetünk meg a nyári időszakban
Az éjszakai világító felhők – angol nevén noctilucent cloud – rendkívül szép fénytünemények. Ezek azonban nem igazi felhők, bár kinézetre úgy tűnnek. A valódi felhők főként a Föld légkörének legalsó és legsűrűbb rétegében, a troposzférában jönnek létre. A világító felhők a sztratoszféránál is magasabban, a mezoszféra felső rétegében alakulnak ki.
Az itt felhalmozódó apró vízjégkristályok milliói azok, amelyek valójában nem világítanak, hanem a horizont alatt járó Nap fehér fényét tükörként verik vissza.
A világító felhő jellegzetesen kékesfehér színű. Formavilága jellemzően halszálkamintás, kis hullámzó vonalakból, sávokból áll.
A világító felhők akkor jelennek meg, ha a Nap a horizont alatt 6-16 fokkal tartózkodik, ugyanis a fénye ekkor éri a 85 kilométer körüli légköri rétegeket. A nagy hidegben kifagyott vízpára leheletvékony, ám igen nagy horizontális kiterjedésű felhőt alkot, és a napfény hatására az ekkor a felszínről már viszonylag sötét égbolton valóban világítani látszik.
A Turista Magazin összefoglalója szerint a világító felhők a nyári hónapokban (északi féltekéről június-július, déliről január-december), leginkább a nyári napforduló környékén figyelhetőek meg, naplemente után és napfelkelte előtt, főleg a 45-80° földrajzi szélességű régiókból. A csodás égi jelenség derült égbolt esetén, és kisebb fényszennyezettségű helyről nézve válik láthatóvá.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés