Tagjaink merevebbé válnak a hideg és nedves, őszi-téli időjárási viszonyok között. Az időjárási változások testünkre gyakorolt kellemetlen hatásaitól azonban a szaunában könnyen megszabadulhatunk. Te próbáltad már?
A hideg, havas-esős időben felerősödő ízületi panaszoknak számtalan oka lehet. Az időjárás nem kedvez a mozgásnak, hiszen hideg van, a legtöbben szívesen kuckóznak be egy meleg szobába ahelyett, hogy a rekortánpályán róják a köröket, vagy túrázzanak a deres erdőkben.
Emiatt sajog mindenünk, ha hideg van
A hideg, szeles időben egy egészséges ember izmai is merevebbé válhatnak, a csökkenő légköri nyomás ugyanis nem kedvez nekik. A szövetek megduzzadnak és irritálják az ízületeket. Telente ráadásul hajlamosak vagyunk kevesebbet is mozogni, pedig testünk minden részének szüksége lenne a rendszeres átmozgatásra.
Sokan leginkább reggelente észlelik magukon a fájdalmas tüneteket, hogy aztán napközben, bemelegedve már ne okozzon számukra gondot. Éppen emiatt hajlamosak vagyunk könnyedén venni, netán kifejezetten az időjárás vagy a kor számlájára írni.
A merev izmokon és ízületeken azonban már alacsony intenzitású aerob mozgásformákkal, lendületes sétával, akár beltéri kerékpározással is segíthetünk. Ha nem reuma az oka a fájdalomnak, hanem pusztán a hideg idő, a szaunázás kiváló fájdalomcsillapító és regeneráló hatással lehet sajgó végtagjainkra.
A sportolást követő izomlázat is könnyen elmulasztja, mind az infra-, mind a gőzzel működő verzió. A szaunázás ugyanis nemcsak fájdalomcsillapító hatással bír, hanem bizony endorfint, azaz boldogsághormont is képes testünkben felszabadítani. Tőlünk északabbra pedig nem csak egészségügyi okok miatt ülnek be izzadni egy időre a kis kamrákba, közösségi kapcsolataikat is itt ápolják Európa északi népei.
Gőz, infra, aroma – mindet ismered?
Kevesen tudják, de háromféle szaunázási módszer is létezik, és ezek mind különféle bajokra jelenthetnek megoldást. A legismertebb ezek között a legrégebbi módszer, eredete több ezer évvel ezelőttre nyúlik vissza, a nomád életformát folytató közösségek idejére. Ekkoriban a földbe ásott gödrökbe rejtették a tüzet, és fölé apró kunyhókat építettek, melyekben nemcsak meleg volt, de fürdeni is tudtak. A középkorig Európa más népei barbár szokásként tekintettek a szaunázásra, hiszen egy apró házban, nemegyszer 90 fok körül hőmérsékleten hevíteni a testet, meztelenül – ez leginkább valami ördögi praktikával volt egyenlő a délebbre fekvő társadalmak felfogása szerint.
A 19–20. századra világszerte elterjedt gyakorlat a meztelenkedés szokását sok helyen fenntartva vált egyre népszerűbbé. A múlt század végén már nem is találtunk olyan közfürdőt, strandot vagy éppen hotelt, ahol ne lenne alapfelszerelés a gőzkabin, majd lehetőség nyílt az otthoni szaunák kialakítására is.
Különleges fából épült házikók és modern dobozkák
A hagyományos finn szauna lucfenyővel, esetleg cédrusfával bélelt apró házikó, mely alapanyagának köszönhetően benn tartja a nedvességet. Kályhája felhevített kövekkel van tele, melyet alkalmanként kevés vízzel locsolnak.
A finn szaunában a hőmérséklet magas, a páratartalom alacsony, ami önmagában is segíti a vérkeringés fokozását. A szaunaszeánszokon sokszor vesszőzéssel is fokozzák a résztvevők a vérkeringésüket. A magas hőfok miatt ez a típus kifejezetten egészséges emberek számára javallott, alkalmanként hideg vizes merüléssel vagy a hideg, szabad levegőn töltött rövidebb időszakokkal megszakítva az izzadást. A finn típusú szauna segíthet a sportolást követően a gyorsabb izomregenerációban.
Mivel serkenti a vérkeringést, és hozzájárul az egyes vérsejtek termelődéséhez, az immunrendszerre is kifejezetten jó hatással van.
Alacsony hőmérsékleten is szaunázhatunk
Amennyiben valaki betegsége okán vagy kényelmi szempontok miatt nehezen viseli a magas hőmérsékletet, nem kell lemondania a szaunázás élményéről. Az infraszauna alacsony hőmérséklete, 30–50 fok közötti levegője számukra is ideális lehet. Az infrasugarak mélyen a bőr rétegei közé hatolva regenerálnak, éppen ezért a ráncok ellen is kiváló megoldás lehet a regeneráció ezen formája. A hő hatására kitáguló pórusok és a fokozott izzadás segíti a bőr tisztulását is. Az infraszauna segítségével fokozódik a kollagéntermelés is.
Ha valaki az illatokat kedveli, viszont a nagy meleget nem, számára a harmadik verzió, az aromaszauna lehet a megoldás. Az aromaszaunák 50–65 fok körüli hőmérséklete még nem vészesen forró, az illóolajok pedig kellemes, nyugtató vagy éppen serkentő környezetet teremtenek, csökkentik a szorongást, ellazítják az izmokat. meghatározott olajokat alkalmaznak, melyek egy-egy problémára jelenthetnek megoldást.
Az aromaterápia és a forró levegő egyvelege segíthet a bőrproblémákon, csökkentheti a gyulladást, illetve segíthet egy-egy nehezebb nap lezárásában is, nyugtatva, ellazítva testet és elmét. Az aromaszauna ezért kifejezetten napzáró elfoglaltság is lehet, mellyel felkészülhetünk a pihentető éjszakai regenerálódásra.
Ha az optimális esti rutinról, az elalvást megkönnyítő eszközökről olvasnál szívesen, itt megteheted.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés