A világ 5 legijesztőbb múzeumi tárgya

GettyImages-1386097132
Olvasási idő kb. 6 perc

Egy múzeum mindig csendes, nyugodt környezetbe invitál, ám vajon minden múzeum békés műtárgyakkal várja a látogatókat? Nem egészen. A világ különböző pontjain vannak bizony olyan kiállítási darabok, amelyekre a legbátrabbak is csak óvatosan pillantanak.

Ezek a múzeumi tárgyak nemcsak a múltjuk miatt, de a jelenben is hátborzongatóak – néhányukról azt tartják, hogy átok ül rajtuk, mások szerint pedig ezek a műtárgyak annyira nyugtalanítóak, hogy még a legedzettebb látogatók vérét is megfagyasztják. Ismerjük meg a világ öt legfélelmetesebb múzeumi tárgyát!

A „kísérteties” gyermekjáték – PEI Múzeum, Kanada

Hátborzongató története van annak a  „Wheelie” névre keresztelt játéknak, amelyet a Prince Edward-szigeten található múzeum őriz: a játék több mint 150 éves, és egy kúria falában találták a felújítás során. A játék egy kerekeken guruló eltorzult plüsskutya, amely a pletykák szerint képes magától mozogni: egyik helyről a másikra kerül, mintha egy láthatatlan kéz irányítaná.

Ezek a múzeumi tárgyak nemcsak a múltjuk miatt, de a jelenben is hátborzongatóak
Ezek a múzeumi tárgyak nemcsak a múltjuk miatt, de a jelenben is hátborzongatóakAdrienne Bresnahan / Getty Images Hungary

A múzeum alkalmazottai azt állítják, hogy többször találták meg a játékot más helyen, mint ahová előző este tették. Miért mozog ez a régi játék? Talán egy gyermeki lélek rekedt benne? Bármi is legyen a magyarázat, a látogatók gyakran sietve hagyják el a termet.

Ajándék gyanánt egy múmiakéz – The Library Company, USA

1767-ben Benjamin West híres amerikai festő egy múmiakezet ajándékozott a philadelphiai The Library Companynek. A női kéz azóta is ki van állítva, és időről időre különös légkör alakul ki körülötte:

aki túl közel merészkedik a múzeumi tárgyhoz, hirtelen hidegrázásra és fejfájásra panaszkodik, mintha egy ősi átok érné el.

Vajon ez a levágott múmiakéz pusztán egy morbid műtárgy, vagy tényleg hordozza az ókori Egyiptom titkát? A múzeumban sokan elkerülik a kezet, ám a bátrabbak hosszasan bámulják, és talán abban reménykednek, hogy egy pillanatra megmozdul.

„Necropants” – Izlandi Varázslat és Boszorkányság Múzeuma, Izland

A világ egyik legbizarrabb múzeumi tárgya következik: a „necropants” egy olyan nadrág, amely valódi emberi bőrből készült. A legenda szerint a viselője mágikus gazdagságot szerezhet, de csak akkor, ha betartott egy bonyolult szertartást: a legenda szerint a mágusnak először alkut kell kötnie egy barátjával, hogy annak természetes halála után lemetszhesse a holttest alsó felét.

A „necropants” egy olyan nadrág, amely valódi emberi bőrből készült
A „necropants” egy olyan nadrág, amely valódi emberi bőrből készültWikimedia Commons

Miután a bőrt szakadás vagy sérülés nélkül lenyúzta, a mágusnak mezítelenül kell felvennie a nadrágot, majd egy érmét kell elhelyeznie a nadrág herezacskójába, egy mágikus rúnával együtt.

A legenda szerint, míg ez az érme a helyén marad, a nadrágban folyamatosan újabb pénzérmék termelődnek. Az egyetlen fennmaradt nadrág (egy élethű reprodukció) ma az Izlandi Varázslat és Boszorkányság Múzeumában látható, ahol a látvány még a legbátrabb látogatók vérét is megfagyasztja.

Az 1920-as évekbeli bohócbanda – Tengerészeti Múzeum, Wisconsin, USA

A bohócok sok ember számára felkavaróak, de a Tengerészeti Múzeum bohócbandájának fotója mintha egyenesen egy horrorfilmből lépett volna ki. Az 1920-as évekből származó fotón a szereplők merev arccal és üveges tekintettel bámulnak a semmibe, amitől még a legkeményebb látogatók is libabőrösek lesznek.

A múlt századi bohócbanda tagjainak arcát látva sokan úgy érzik, mintha egy gonosz szándék rejtőzne minden egyes bohóc vigyora mögött. A múzeum alkalmazottai a pletykák szerint időnként halk nevetést hallanak a terem közelében  – noha a helyiség üres.

A fejetlen sorozatgyilkos – Ripley's Believe It or Not!, USA

A XX. században Peter Kürten, más néven a „Düsseldorfi Vámpír”, az egyik leghírhedtebb német sorozatgyilkos volt: 1929 február és november között Peter Kürten gyilkosságot és szexuális bántalmazást követett el több személyen. Végül 1931 áprilisában 9 rendbeli gyilkosság és 7 gyilkossági kísérlet elkövetésében bűnösnek találták, és nyaktiló általi halálra ítélték. Kürten a “düsseldorfi vámpírként” híresül el, mert áldozatai torkát átharapta és kiszívta a vérüket.

A kivégzést követően a fejét kettévágták és mumifikálták: törvényszéki vizsgálatoknak vetették alá, hogy megpróbálják megmagyarázni személyiségét és viselkedését. A vizsgálat nem mutatott ki rendellenességet.

Peter Kürten, más néven a „Düsseldorfi Vámpír”, az egyik leghírhedtebb német sorozatgyilkos volt
Peter Kürten, más néven a „Düsseldorfi Vámpír”, az egyik leghírhedtebb német sorozatgyilkos voltWikimedia Commons

Végül a fejét formalinban tartósították, és a Wisconsinban található Ripley's Believe It or Not! Múzeumban állították ki. A látogatók szerint Kürten szemei követik őket, és egyesek még suttogó hangokat is hallottak a kettévágott fej közelében.

Miért vonzanak minket ezek a hátborzongató múzeumi tárgyak?

A múzeumokban rejtőző bizarr és félelmetes tárgyak nem csupán a múlt emlékei, hanem az emberi félelmek és babonák tükröződései, amelyek az évszázadok során gyökeret vertek a kollektív tudatban. Bár a legtöbbjük történetét pusztán a képzelet szülte, a tárgyak körüli misztikum tovább él, vonzva a kíváncsi látogatókat.

Milyen sors vár a budai Várra, miután kiköltöztették a múzeumot? Olvasd el a cikket ide kattintva.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek