A Hunyadi nincs egyedül: 4 népszerű magyar történelmi sorozat

Pásztor Liliána
GettyImages-1160957513
Olvasási idő kb. 4 perc

A Hunyadi című új magyar történelmi sorozat bemutatkozásával ismét reflektorfénybe kerültek a múltunk nagy alakjai és sorsfordító eseményei, az epizódokat kísérő óriási figyelem már-már az elmúlt évtizedek ikonikus alkotásait idézi. Négy emlékezetes magyar történelmi sorozatot gyűjtöttünk össze, amelyek egy-egy korszakot, hőst vagy konfliktust hoztak közelebb a nézőkhöz.

A történelmi sorozatok mindig is fontos szerepet játszottak a kultúránkban, hiszen nemcsak szórakoztatnak, hanem betekintést is nyújtanak egy-egy korszak világába, és a magyarságtudatunk szempontjából is fontos szerepet játszanak. A Hunyadi-sorozat népszerűsége kapcsán érdemes felidézni néhány korábbi hazai produkciót, amelyek szintén nagy hatással voltak a magyar közönségre.

1. A Tenkes kapitánya (1963–64)

A legendás fekete-fehér sorozat a Rákóczi-szabadságharc idején játszódik, főszerepben az ügyes és bátor kuruc kapitánnyal, Eke Mátéval. A történet során a kapitány és emberei gerillaharcot folytatnak a császári csapatok ellen, miközben furfangos módszereikkel rendre túljárnak a labancok eszén. A könnyed hangvételű, kalandos történet generációk kedvence lett, és máig az egyik legnépszerűbb magyar történelmi sorozat. (A főbb szerepekben: Zenthe Ferenc, Krencsey Marianne, Ungváry László, Basilides Zoltán, Molnár Tibor, Zentai Ferenc)

Rákóczi tolmácsa volt az első török nyomda megalapítójaRákóczi tolmácsa volt az első török nyomda megalapítója

Ibrahim Müteferrika története és munkássága nyomdászként a török és a magyar történelem egyik érdekes fejezetét képezi.

Tovább olvasom
A magyar történelem újra és újra megihleti az írókat, rendezőket
A magyar történelem újra és újra megihleti az írókat, rendezőketUniversal History Archive / Getty Images Hungary

2. A fekete város (1970–71)

A Mikszáth Kálmán regénye alapján készült sorozat a 18. századi Lőcsére kalauzolja a nézőket, ahol Görgey alispán a kutyája lelövéséért "cserébe" halálosan megsebesíti a város főbíráját, akit nem megmenteni szándékoznak vadásztársai, hanem vérét folyatva körülhordozzák Görgey földjein, hogy a birtokjog rájuk szálljon egy középkorból maradt törvény alapján. Az új főbíró legfőbb feladata az lesz, hogy bosszút álljon Görgeyn, de tudtán kívül beleszeret annak lányába. A hatalmi játszmák, politikai cselszövések és a polgárság küzdelme a túlélésért komor hangulatot ad a történetnek. Remek színészi alakításai és drámai fordulatai miatt a magyar televíziózás egyik kiemelkedő alkotása. (A főbb szerepekben: Bessenyei Ferenc, Venczel Vera, Pécsi Sándor, Avar István, Nagy Gábor)

3. Vivát, Benyovszky! (1973–75)

A világutazó és katonai vezető, Benyovszky Móric kalandjait feldolgozó sorozat egzotikus helyszínekre repíti a nézőket. A történet bemutatja, hogyan kényszerült Benyovszky a Habsburgok ellen harcolni, miként került orosz fogságba, majd szökött meg Kamcsatkáról, hogy végül francia "közvetítéssel" Madagaszkárra jusson. Ott a bennszülöttek vezetőjükké választották, míg ő a gyarmatosítók elleni harc élére állt. A látványos, nagyívű történet egy különleges magyar kalandor életútját követi nyomon, aki végül Madagaszkár királya lett. (csehszlovák-magyar koprodukció, a főbb szerepekben játszó magyar színészek: Juhász Jácint, Medgyesi Mária, Bujtor István, Páger Antal)

4. A besúgó (2022)

A legújabb generáció számára is készült egy történelmi ihletésű sorozat: A besúgó az 1980-as évek Magyarországán játszódik, és egy fiatal ellenzéki diák, Demeter Gergő történetét követi nyomon. Amikor Gergőt a kommunista állambiztonság beszervezi, hogy jelentéseket írjon a barátairól, egyre nagyobb belső konfliktusba kerül. A korszak politikai légköre és a személyes drámák izgalmas elegyet alkotnak, miközben a néző betekintést nyer a Kádár-korszak elnyomó rendszerébe és a fiatalok lázadásába.

A Hunyadi tehát nem az első, és remélhetőleg nem is az utolsó nagy magyar történelmi sorozat. Ezek az alkotások bizonyítják, hogy a múlt eseményei mindig újra és újra izgalmas történeteket kínálnak a nézők számára.

Ha kíváncsi vagy rá, ki is volt valójában Hunyadi szerelme, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek