Régóta húzódik Lengyelország oktatási rendszerének modernizálása. Ennek legújabb fejezeteként a Donald Tusk miniszterelnök vezette kormányzat úgy döntött, hogy a harmadik évfolyamig teljesen eltörli a kötelező házi feladatot. Negyediktől nyolcadikig kaphatnak ugyan a gyerekek otthonra feladatot, ám annak választhatónak kell lennie, és nem számíthat bele az osztályzatba. A lengyel oktatásban sokak szerint túlságosan nagy a hangsúly a memorizáláson és a házi feladatokon, és nincs elég a kreativitáson, illetve a kritikus gondolkodáson.
Noha a gyerekek nyilván örülnek a döntésnek, a szülők körében már nem feltétlenül ennyire népszerű a rendelet. Egy Varsóban élő szülő, Magda Kozak szerint a házi feladat segít abban, hogy tényleg megragadjon az, amit órán tanulnak. A tanárok szakszervezete úgy véli – noha egyetértenek azzal, hogy a diákok terhein valamilyen módon enyhíteni kell – a döntést nem előzte meg semmilyen egyeztetés szakmai szervezetekkel.
A házi feladatok eltörlésének lehetősége akkor vetődött föl, amikor a tavalyi választási kampányban egy rendezvényen élő közvetítésben egy 14 éves fiú azt mondta Donald Tusknak, hogy
egyáltalán nincs idejük pihenni, és a jogaikat sérti, hogy rengeteg házi feladatot kapnak hétvégére, és hétfőnként sok tesztet iratnak velük.
A lengyel oktatási rendszer egyébként a rendszerváltás óta folyamatosan problémákkal küzd. Többször átalakították az alapvető struktúráját, az utóbbi években pedig az keltett nagy felháborodást, hogy ultrakonzervatív nézetek kerültek az iskolai tankönyvekbe. Az alacsony fizetések és a politikai nyomásgyakorlás miatt a tanárok pályaelhagyása borzasztó méreteket öltött. A jelenlegi kormányzat lépéseket tett a bérek emelése érdekében, és egyéb pozitív változtatásokat is bejelentett az oktatásban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés