Legyen az egy napsütéses strand, vagy épp komor téli napon meglátogatott fürdő, bizonyos illemszabályokat itt is, ott is fontos betartanunk. Lássuk hát, melyek azok a legelemibb viselkedési előírások, amelyeket feltétlenül szem előtt kell tartanunk, ha jakuzzis, szaunás vagy épp csak úszómedencés helyre megyünk: a kérdéseinkre a szakértő válaszol.
Milyen szabályok vonatkoznak ránk azokban a helyiségekben, amelyekben több emberrel kell tartózkodnunk?
Ilyen lehet az edzőterem, a szauna, a közös zuhanyozók. Amikor belépünk, köszönni kell – és ne lepődjünk meg, ha nem köszönnek vissza, az emberek ilyen helyeken kicsit elbambulnak.
Ne kezdjünk beszélgetést addig, amíg ránk nem néz a másik.
Próbáljuk meg kijelölni a saját helyünket, tehát ne szórjuk szanaszét a dolgainkat, mondjuk egy zuhanyozóban balra a padon a zacskó a fehérneműnkkel, jobbra a törülköző, azon túl még a testápoló és a papucs – ez zavarja a többieket, tehát igyekezzünk körülbelül fél méteren összerakni a holmikat. Próbálják meg a mobiltelefont az öltözőszekrényben hagyni, meglátják, nem fognak meghalni telefon nélkül!
Ha mégsem tudnak lemondani róla, halkan beszélgessenek – attól, hogy zajong a tömeg körülöttünk, a beszélgetőtárs bennünket a membránon át kiválóan hall, ne kiabáljunk.
Hogyan viselkedjünk egy olyan öltözőben, amelyen több emberrel kell osztoznunk?
Az öltözők bizony sokszor elég szűkek, bár az újabb építésű helyeken már vannak padok is. Van viszont mindenütt leválasztott fülke, ahol öltözhet az, akit zavar a meztelenség. Amit javaslok, hogy halkan, tehát még a barátnőnkkel sem hangosan vihogva vetkőzzünk, öltözzünk, és közben ne nézegessünk másokat.
Van-e arra vonatkozóan arra valamilyen szabály, hogy amíg nem jutunk el a medencéig, kell-e fürdőköpenyt/törülközőt viselnünk?
Erre nincs szabály, zömmel az időjárástól függ. Arra viszont vigyázzunk, hogy a kézben vitt törülközőt és/vagy köpenyt hova tesszük.
Célszerű felakasztani, mert a kirakott székek inkább pihenésre szolgálnak, és nem tárolásra.
Ha a medence mellett vannak kifejezetten pihenőágyak, azokra téve lefoglaljuk magunknak, hogy úszás után ott üljünk le. Nyilván ha már más rakta oda a cuccát, a sajátunkat nem tesszük mellé.
Miért kell, egyáltalán kell-e lábat mosnunk, esetleg zuhanyoznunk medencézés előtt?
Alapvető higiénia, hogy a medencébe lépés előtt lezuhanyozunk. Nem elég az, hogy „épp most jöttem a szobámból, reggel zuhanyoztam”, csapassuk le magunkat akkor is.
Így nem visszük be magunkkal az izzadságot és a bőrünkre láthatatlanul rárakodó port.
A strandon, mikor ki-be járkálunk a medencében, nyilván kicsit lazább a dolog, de a medencéket körbevevő lábmosóba igenis lépjünk bele.
Hogyan illik viselkednünk a medencében? Milyen szabályokat kell betartanunk jakuzzizáskor, szaunázáskor, és milyeneket úszómedencében?
Az úszómedencében, ha leválasztott mezők vannak, ki tudjuk választani, hova menjünk. Általában a lassan úszók a fal melletti elsőt választják, a gyorsabbak a bentieket.
Nem szabály az, hogy ha már ott úszik valaki, ne menjünk mellé. Nyugodtan lehet, de akár így, akár a nem osztott medencében is tartsuk be, hogy jobb oldalon úszunk. Igyekezzünk úgy úszni, hogy ne fröcsköljük szét a többieket.
Használjunk sapkát. És – jaj, ez nagyon fontos! – akinek hosszabb a haja, ne hagyja maga után úszni a vízen, mint egy sellő – rém gusztustalan a többieknek! Kinek nem ragadt még hajszál az ujjára? Brr.
A beülős gyógymedencében nyugodtan szóba elegyedhetünk a szomszédunkkal, persze nem kötelező.
Viszont nagyon irritáló, ha az egyik sarokban egy társaság összegyűlik, a parton kéznyújtásnyira a sör vagy más, és hangosan adomáznak, kiabálnak, netán politizálnak – az ilyenfajta viselkedés nem a gyógymedencébe való. A szaunába ne üljünk be műszálas fürdőruhába! Szoktak adni pamutlepedőt vagy nagyobb törülközőt, azokat magunkra tekerve menjünk be. Ha van külön férfi- és női szauna, akkor legjobb, ha meztelenül vagyunk, de tegyünk magunk alá a padra egy törülközőt. Csendben érdemes ülni, meditálni. És – most csodálkozni fognak, hogy ilyet hogy mondhatok, de tanúja voltam! – ne kezdjünk el pedikűrözni!
Milyen, zuhanyzóhasználatra vonatkozó szabályok vannak?
Különösebb szabályai nincsenek, intim terület, tehát nyilván nem nézelődöm. Nyugodtan akár még fejet is moshatunk, nincs szabály, hogy meddig használhatjuk. Persze ha érzékeljük, hogy sorban állnak, igyekezzünk gyorsabban végezni. Ha van függöny, húzzuk be magunkra.
Hogyan fürdőzzünk illendően gyerekekkel?
Csak olyan helyre vigyünk gyerekeket, ahol van gyerekmedence kialakítva. Ezzel biztosítjuk a többiek nyugalmát. Ugyanis a gyerek ugrál, fröcsköl, sikongat, labdázik – neki ez a dolga a vízben!
Ezért nagyon nehéz felnőttek közé gyerekkel menni, mert szegényke rosszul fogja érezni magát, ha ezeket nem csinálhatja, ha már vízben van.
Esetleg a szülő a felnőttmedencében találhat olyan sarkot, beszögellést, ahol hagyhatja a gyerekét is jól érezni magát.
Milyen kizáró okok vannak, amikor inkább nem illendő fürdőhelyre mennünk?
Szemmel látható bőrbetegségekkel csak olyan gyógyhelyre menjünk, ahol a víz kimondottan ezeket gyógyítja. Ne menjünk nyílt vagy gézzel bekötött sebbel! De ne gátoljon senkit a fürdőhely élvezetében, ha terhes, műlába van, öreg már a teste… Szóval élvezzük az életet!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés