A világ legfélelmetesebb erdeje egy karnyújtásnyira van tőlünk

GettyImages-1347096005
Olvasási idő kb. 5 perc

Mintha másik bolygóról származnának a világ legkülönlegesebb erdői. Egyben az elhalt növények nem bomlanak le, egy másikban furcsa alakot öltöttek a fák törzsei, egy harmadikban pedig hátborzongató dolgok történnek – és nem is hinnéd, utóbbi milyen közel van hozzánk!

Ha a természet nagy rajongója vagy, akkor valószínűleg kíváncsian fedezed fel még a hétköznapinak nem mondható helyeket is. Cikkünkkel most olyan erdőkbe léphetsz velünk, amelyeket csak egyszer kell látnod ahhoz, hogy örökké emlékezz rájuk.

A sivatag megperzselt, halott fái

Festeni sem lehetne szebbet a Namib-sivatagban található Deadvlei fáinál, amelyekről ma már nehéz elképzelni, hogy egykor teljes pompájukban tündököltek.

A világ legmagasabb homokdűnéi által körülvett terület azonban több száz évvel ezelőtt meghalt.

Mindez azután történt, hogy a medrében szaladó Tsauchab folyó egyszer csak megváltoztatta a folyását, így vízéből soha többé nem jutott a szemet gyönyörködtető fáknak. E növényeknek ma már csak a „teteme” maradt teljesen sértetlen, pontosabban annyira száraz az éghajlat, hogy nem is tudnak lebomlani. A törzsüket és az ágaikat a nap sugarai megperzselték, feketére festve azokat – ettől olyan kísértetiesen posztapokaliptikus ez a pusztaság.

A Namib-sivatag fái megmaradtak, de már több száz éve nem élnek
A Namib-sivatag fái megmaradtak, de már több száz éve nem élnekMartin Harvey / Getty Images Hungary

A titkokkal teli görbe erdő

Lehet, hogy már sosem fejtik meg a lengyelországi görbe erdő rejtélyét. A Nowe Czarnowo falu közelében található, furcsa alakban nőtt fáiról híres, úgy 70-80 éves természeti csoda, a Krzywy Las több mint 50 görbe törzsű fát csoportosít alig félhektárnyi területen. De hogy mi a szokatlan külsejű erdőre a magyarázat? Azt senki sem tudja, leginkább csak találgatnak.

Az egyik elmélet szerint a hóvihar alakíthatta így a fákat, egy másik szerint viszont az ember „munkája”: azt gyanítják, hogy már eleve eldeformálva ültették a fákat azért, hogy bútorokhoz vagy hajóépítéshez természetesen hajlított faanyagot hozzanak létre.

A lengyelországi görbe erdő titkát eddig még senki sem tudta megfejteni
A lengyelországi görbe erdő titkát eddig még senki sem tudta megfejtenifhm / Getty Images Hungary

Goblin-erdő: igen, létezik!

Ha valaha elképzelted már, milyen lehet a goblinok földje, akkor valószínűleg olyasmire gondoltál, mint az új-zélandi Goblin-erdő. Az Egmont Nemzeti Park Kamahi Walkja ugyanis tényleg olyan, mint a mesékben.

A különleges látványt a kamahi fák végeláthatatlan sorának köszönhetjük, amelyek más fák törzseire „ülve” kezdtek új életet.

A csavaros és göcsörtös ágakat tetőtől talpig mohák és páfrányok ölelik.

Mintha csak egy mesebeli helyszín lenne az új-zélandi erdő
Mintha csak egy mesebeli helyszín lenne az új-zélandi erdőWestend61 / Getty Images Hungary

Szivárványszínekben tündöklő fa

Túl szép, hogy igaz legyen! – bátran mondhatnánk ezt a Fülöp-szigeteken, Új-Guineán, Indonéziában, valamint az egyesült államokbeli Kalifornia és Florida déli részén, valamint Hawaiin is élő szivárvány eukaliptuszra. Az ezer színben pompázó fa különlegességét az előző szezon csíkokban lehámló kérge adja, amely alatt élénk színű, új kéreg található.

A hámlási folyamat eredményeként vörös, narancssárga, zöld, kék és szürke csíkok jelennek meg a fa törzsén.

Különleges látványt nyújtanak a szivárványszínben tündöklő eukaliptuszok
Különleges látványt nyújtanak a szivárványszínben tündöklő eukaliptuszokDanita Delimont / Getty Images Hungary

Ennél félelmetesebbet csak kevesen ismernek

Listánk végére maradt a világ legkísértetiesebb erdejének tartott, a Kolozsvártól nyugatra található Hoia-Báciu. A Románia Bermuda-háromszögeként is emlegetett rengeteg az izgalmakat keresők egyik kedvenc helyszíne, a hely történetéhez ugyanis megannyi félelmetes legenda kapcsolódik.

A tucatnyi ufóészlelés még csak a jéghegy csúcsa, ahogyan az is, hogy az erdő tisztásán egyetlen növény sem nő, olyan, mintha megállt volna az élet benne.

A szóbeszéd szerint az egész erdő kísértetek tanyája, amelynek alapját egy 200 birkát legeltető pásztor és állatai eltűnése adja. Tudni vélik azonban azt is, hogy az itt elhunyt emberek szellemei is kísértenek, valamint azoké a katonáké is, akik a környék csatáiban harcoltak.

Az erdőbe merészkedők nemcsak ijesztő hangokról, hanem furcsa érzésekről is beszámoltak.

Nem egy történet szól émelygésről, rosszullétekről, hányingerről és tájékozódási zavarról, amelyek csak az erdei séta után enyhültek. Bármi is legyen a Hoia-Báciu titka, a tudósok figyelmét is felkeltette, nem egy tudományos kutatás vette már ugyanis górcső alá az erdő mágneses tereit és elektromágneses jelenségeit.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek