Popikonok a szocializmusból: megőrült értük mindenki – Galéria

fortepan 213786
Olvasási idő kb. 2 perc

Az átkos könnyűzenei ikonjai vállalhatták a többé-kevésbé polgárpukkasztó magatartást is a szocializmus kései időszakában: volt, amikor már a beattel is feszegették a határokat, de végül mégiscsak sokan lettek jampecek.

A hatvanas években az enyhülő politikai légkör megengedte, hogy a beatzene beszüremkedjen hazánkba – a budapesti klubokban játszó amatőr zenekarok és a többek közt a Szabad Európa Rádióban hallható zenék egy messzire mutató folyamatot indítottak el.

A korábban a dzsesszel is szembehelyezkedő marxista ideológia a beatnél is igyekezett vasszigort alkalmazni a hatvanas években. Azt az igénytelenséget és képzetlenséget, amely a feltörekvő műfajban szerintük megjelent, eleinte nem akarták engedélyezni. 

Amikor azonban egy 1963-as KISZ-kutatás megmutatta, hogy ez a modern tánczene a fiatalok kedvence, tiltás helyett próbálták nekik megfelelő mederbe terelni a könnyűzenét.

Kattints a képre, és mélyedj el a szocialista korszak magyar könnyűzenéjében pár perc erejére!

Kevés olyan együttes maradt talpon, akik egyszerre tudták a botránymentes, tehetséggel vegyített megbízhatóságot és a népszerűséget is biztosítani. 

Végül az Illés, Metró, Omega triásza maradt talpon, mellettük még néhány formáció tudott ebben a műfajban érvényesülni.

Ennek oka volt az is, hogy az idősebbek a beatet elutasítva megmaradtak a táncdaloknál, még akkor is, amikor az Illésnek sikerült Táncdalfesztivált nyernie 1968-ban. Ennek ellenére megjelent a rendszerkritikus pol-beat, és kopogtatott a rockzene is, miközben a beat azért filmvászonra is tudta küzdeni magát.

A fiatal közönség eközben egyre inkább a rockra volt kíváncsi, a hetvenes évekre pedig valóban színes könnyűzenei paletta jelent meg hazánkban. Volt ebben helye a countrynak vagy a népzenének is a beat és a rock mellett: az utóbbi műfajok a nyolcvanas években is megőrizték ellenkultúra-színezetüket. Ennek a korszaknak legismertebb művészeit mutatja be fenti galériánk. 

Ha szívesen nézegetnél még hasonló képsorokat, ajánljuk a budapesti tömegközlekedésről vagy a Malévról készített galériánkat is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek