35 éve kihaltnak hitték, ma nálunk él a legtöbb ilyen veszélyes állat Európában

GettyImages-602986439
Olvasási idő kb. 3 perc

Évtizedekig kihaltnak hitték az aranysakált, azonban ismét egyre jobban terjed hazánkban is. Az Agrártudományi Egyetem friss számokat közölt arról, mekkora populáció élhet Magyarországon. Utánajártunk annak is, veszélyes-e a jelenlétük.

A toportyán vagy nádi farkas néven is ismert veszélyes ragadozót a magyar Vöröskönyv szerzői 1989-ben kihaltnak tekintették, mivel az utolsó ismert és hivatalosan bejelentett egyedet még 1942-ben lőtték le. A sakálok azonban gyorsan visszatértek az országba.  

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói a kilencvenes évek elejétől folyamatosan figyelemmel kísérik a faj rohamos térhódítását, a napjainkban is monitorozzák létszámukat. 

Egyre több veszélyes állat él hazánkban, elterjednek ismét a nagyvadak
Egyre több veszélyes állat él hazánkban, elterjednek ismét a nagyvadakArterra

Egyre nagyobb létszámú a veszélyes állatok hazai populációja

A medve és a farkas mellett az aranysakálok is megjelentek hazánk erdeiben, az előzőekkel ellentétben azonban igencsak stabilan sikerült is megvetniük a mancsaikat. Az aranysakál elterjedési területének bővülése a délnyugati régióban, a Dráva feletti területen kezdődött. A magyarországi állományok nagyon gyors növekedést mutattak a MATE vizsgálatai szerint, és időközben megjelentek az ország északkeleti és északnyugati részén is az újabb állományok. Kimondhatjuk tehát: az aranysakál sikeresen meghódította az egész országot, kivéve a legészakibb és északnyugati csücsökben lévő területeket. 

A monitorozás során kiderült, hogy  a faj átlagos, éves növekedési üteme 40 százalékos. 

Az aranysakál populáció terjeszkedési üteme csak az utóbbi évek során csökkent, ebből arra következtetnek az állományt vizsgáló szakemberek, hogy a hazai populációjuk hamarosan stabilizálódik, a létszámuk elérte a maximumot. A kezdeti betelepedéstől erre mindössze két-három évtizedre volt szükség.

Egyre többen látnak lakott területen is aranysakálokat

„A különböző aranysakálok állomány-növekedése összefügg az antropogén táplálékforrások rendelkezésre állásával, a mezőgazdasági intenzitással, a hulladékgazdálkodással, és főleg az éghajlat változásával. Az organikus hulladék létfontosságú táplálkozásuk szempontjából, valamint a földhasználat és az éghajlat változásai is kedvezően befolyásolták elterjedésüket” – összegzi honlapján az elterjedés okát a MATE. 

2021-ben több mint 12 ezer állatot lőttek ki a vadászok. Feltételezve, hogy a vadászat révén az állatok létszámának csak egyötödét veszik ki, az egyetem szakemberei szerint

a magyarországi aranysakál populáció elérheti a 60 ezer egyedet is. 

Napjainkban tehát Magyarország lehet az az ország, ahol Európában a legnépesebb aranysakál populáció található.

Veszélyesek-e az aranysakálok?

Amint azt az Az Én Kutyám magazin lakossági észlelések alapján megírta, egyre többen vélnek aranysakált felfedezni a főváros környékén is. A lap által megkérdezett szakemberek szerint az aranysakálok jelenléte ugyan valószínű az emberek közvetlen környezetében is a településhatárok kitolódása miatt, az emberekre nem jelentenek veszélyt. A Dívány által megkérdezett vadász szerint az aranysakálok kerülik az ember társaságát. Mint mondta, sokan hajlamosak összekeverni a rókákkal annak ellenére, hogy feltűnő különbségek akadnak testalkatukban, színükben és méretükben is, ám tartani egyik fajtól sem kell

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten. 

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek