A holland Indiana Jones felbecsülhetetlen értékű műtárgyat talált meg

GettyImages-459562728

A műkincsekre szakosodott detektívnek a saját háza ajtajában adták át a meglepő álruhába öltöztetett darabot.

A holland mesterdetektív, Arthur Brand egy párnába és egy bevásárlószatyorba csomagolva kapta meg a 139 éves remekművet, amelyet 2020 márciusában loptak el egy holland múzeumból. 

Nem csak Van Goghot lopott

A férfinak, aki átadta a festményt, nem volt köze a rabláshoz, amiért 2021-ben már a valódi tolvajt nyolc év börtönre ítélték. Ám mire letartóztatták, a több millió euró értékű műremeket már továbbadták. A rablás a koronavírus miatti lezárások idején történt, a Larenben található Singer Laren Múzeumban, ahová kölcsönadták a művet. A tolvaj kalapáccsal törte be a két üvegajtót, hogy aztán kereket oldjon a festménnyel. (A rablást felvette a múzeum kamerarendszere, a videót lejjebb találod.) A francia származású tolvaj, az 59 éves Nils M. nem messze lakott Larentől, és mind itt, mind a Leerdam Múzeumban megtalálták a DNS-ét, ahonnan egy Frans Hals-művet lopott el. 

A Singer Laren Múzeum, ahonnan ellopták a festményt
A Singer Laren Múzeum, ahonnan ellopták a festménytPatrick van Katwijk / Getty Images Hungary

Sok fejfájást okozott a „tulajdonosnak”

Az 1884-ben készült, Tavaszi kert néven ismert festményt bűnözői csoportok arra akarták használni, hogy általa rövidebb börtönbüntetést érjenek el. Arthur Brandnek már 2020 júniusában küldtek fotókat, hogy bizonyítsák; náluk van a műkincs, elmondása szerint pedig azért adta vissza a jelenlegi, ám nem jogos tulajdonos, mert túl sok fejfájást okozott a megtartása. Azonban teljes titoktartást kért cserébe. Egy születésnapi partin találkoztak, ahol a férfi elmondta, miért akar megszabadulni az eurómilliókat érő alkotástól. 

Egy bárban vette át a múzeumigazgató 

Miután a festményt a detektív megkapta, a házához közeli bárba sietett. Itt várt rá ugyanis a Groninger Múzeum igazgatója, aki hitelesítette, hogy valóban az ellopott műremekről van szó. A történetet még izgalmasabbá teszi, hogy a párnahuzat, amelybe az alkotást tették, véres volt, ám az ok prózai: a férfi megvágta az ujját, és ezért szennyeződött be a textil. Ugyan a festményen keletkezett néhány karcolás, de mivel a papír, amire a művész festette, egy panelra van erősítve, így visszafordíthatatlan kárt nem tett benne az elmúlt három és fél év hányattatása. 

Van Gogh szerepében Kirk Douglas; életében nem értékelték, most eurómilliókat érnek festményei
Van Gogh szerepében Kirk Douglas; életében nem értékelték, most eurómilliókat érnek festményeiBettmann / Getty Images Hungary

A festmény jelenleg a Van Gogh Múzeumban van, ahol próbálják visszaállítani régi fényét. Az igazgató azt nyilatkozta, a rablás akkora trauma volt számukra, hogy többé nem adják kölcsön.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek