Ahogyan azt korábban megírtuk, a 12P/ Pons-Brooks üstökös, melynek mérete egy városéval vetekszik, a tudósok megfigyelése mellett halad tovább útján a Föld felé: 2024 tavaszára ér majd olyan közelségbe a Föld mellett elhúzó égitest, hogy szabad szemmel is megfigyelhessük röptét.
A 30 kilométeres átmérőjű üstököst a Nap melege időről időre olyannyira felmelegíti, hogy a benne megnövekvő nyomás hatására magma jut felszínére. Amikor ez bekövetkezik,
olyan, mintha ördögi külsőt öltene, ugyanis szarvai nőnek.
Persze nem a valóságban, csak mi látjuk így, a távolból a vulkáni kitörést.
A Live Science beszámolója szerint öt hónapon belül harmadszor is visszanövesztette ezeket a szarvakat magára az üstökös, azaz ismételten kitört a rajta található vulkán. A legutolsó kitörést stílszerűen halloween idejére időzítette a 12P/Pons-Brooks.
Ez arra is utal, hogy a Naprendszer belseje felé haladva az üstökös vulkanikus tevékenysége egyre fokozódik.
A szarvszerű alakot az hozza létre az egyébként jeges magma kilövellésekor, hogy az üstökös felületén van egy olyan benyomódás, amely gátolja az anyag kiáramlását a magból, így jöhet lére a különös csóva.
Az üstökös 2024. június 2-án kerül a legközelebb a Földhöz, de ekkor is közel 232 millió kilométerre lesz tőle. Az elliptikus pályán mozgó égitestet a Nap húzza maga felé, teljes útját pedig 71 év alatt teszi meg. Ha érdekelnek az efféle látványosságok, érdemes jövőre megfigyelned: a következő alkalom már egy másik generációnak okozhat látványosságot.
Érdekesség, hogy a halloweeni kitörést is egy amatőr csillagász fedezte fel Eliot Herman személyében: az első, nyári kitörésnél egy magyar csillagásztársa, dr. Elek Tamás figyelte meg a szarvakat rajta, amiről a Díványnak is nyilatkozott.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés