Tényleg léteztek unikornisok, de biztos nem így képzelnéd el őket

GettyImages-1332534360
Olvasási idő kb. 3 perc

Az unikornisok élőhelye a valóságban Szibéria volt: így néztek ki a furcsa állatok.

Hatalmas orrszarvúnak hamarabb neveznéd az állatot, mint bármi egyébnek: az unikornisokkal kapcsolatos elképzeléseinket forgatja fel fenekestül az, ahogyan a szibériai unikornis kinézett.

Ilyen volt a szibériai unikornis

Hosszú szarvat viselt orrán, és Eurázsia pusztáin barangolt: az unikornisok legendáinak atyja is lehetett az az állat, amely még 39 ezer évvel ezelőtt is taposta földünket. Létezésének tényét már jó ideje ismerték a kutatók, nemrég azonban az is kiderült, miért pusztulhatott ki: túl válogatós volt.

Ez ugyanakkor nem csak a szibériai unikornisnak is nevezett egykori rinocéroszra igaz – a mai orrszarvúk élőhelyükkel kapcsolatosan bizonyultak válogatósnak, ami túlélésüket nehezíti. Minden új ismeret, ami a szibériai rokonnal kapcsolatosan felszínre kerül, segíthet a kutatóknak abban is, hogy az orrszarvúk túléléséért tehessenek.

A szibériai unikornis megjelenését a legjobban a bumfordi jelző írja le
A szibériai unikornis megjelenését a legjobban a bumfordi jelző írja leestt / Getty Images Hungary

Válogatóssága okozta vesztét

De lássuk előbb, mit is érdemes tudni a szibériai távoli rokonról! Mintegy négy tonnát nyomott, és korábban azt hitték, hogy 100-200 ezer évvel ezelőtt halt ki. 23 példány csontvázának analizálása ugyanakkor világosan megmutatta, hogy ez téves elképzelés volt: 

még 39 ezer éve is éltek példányai, ami azt jelenti, hogy a korai emberek láthatták ezeket a furcsa élőlényeket.

Az állat DNS-e más volt, mint a mai orrszavúké – a legfrissebb eredmények szerint 40 ezer éve vált ketté a mai orrszarvúk és az egykori unikornis-orrszarvúk vérvonala. Ezt követően nem sokkal az utóbbi faj ki is halt, vele távoztak a földről az ősi orrszarvúk is.

Az állat afféle történelem előtti fűnyíróként kizárólagosan száraz füvet volt hajlandó fogyasztani, amint azt a kutatók a megmaradt csontvázak fogainak tanulmányozásával megállapították, végüket pedig a jégkorszakot követő felmelegedés hozta el. A felmelegedéssel fokozatosan csökkent a fűvel borított területek mérete, a szibériai unikornis pedig nem tudott már mit enni.

A felmelegedés miatt intettünk búcsút ennek a lénynek
A felmelegedés miatt intettünk búcsút ennek a lénynekCorey Ford/Stocktrek Images / Getty Images Hungary

Évezredek óta ismert a mitikus lény

Az unikornisoktól meglehetősen eltérő testfelépítéssel rendelkező orrszarvúk mellett

a narválokat is emlegetni szokták mint a misztikus lények és a róluk szóló történetek alapjául szolgáló állatokat:

a narvál sem kecsesebb jószág, így nehéz lenne megállapítani, melyik faj hatására születtek a misztikus lények.

Az ugyanakkor biztos, hogy már Mezopotámiából származó írásokban is fellelhetjük az unikornisokról szóló történeteket, de Indiában, Kínában és a görögöknél is ismerős mitikus lény az unikornis. A Biblia is utal egy egyszarvú lényre, mely egyes értelmezések szerint Krisztus allegóriája: nos, vele még nehezebb gondolatban összekötni a szibériai unikornist, de ez is mutatja, milyen régi és fontos szimbólum az unikornis.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek