Ez az 5 hatalmas hazugság történelmet írt: az egyiknek magyar vonatkozása is van

michelangelo-tortenelem (1)
Olvasási idő kb. 7 perc

A történelemben nemcsak igaz történetek maradtak fenn, hanem rengeteg hazugságot is ismerünk. Néhány ilyen milliók életét változtatta meg. Talán Michelangelo nevét sem ismernénk a hazugságok nélkül, de a mágiáról és a cigarettáról is óriásit hazudtak a múltban.

A történelem tele van rengeteg nagyszerű történettel, azonban van néhány, amelyek hazugságra épültek. Az emberek néha kitaláltak ezt-azt, hogy sikeresebbek legyenek. Egyes hazugságok, csalások pedig komoly hatással voltak a történelemre.

1. Michelangelo majdnem kimaradt a történelemből?

Michelangelo nevét talán nem is ismernénk, ha nem kezdte volna a pályafutását egy hatalmas hazugsággal. A történelem egyik legnépszerűbb szobrászának nem akart beindulni a karrierje, legelső szobrát 16 évesen készítette, de sok korai, gyermekkori alkotása elveszett vagy megsemmisült.

Michelangelo történelmi hazugsága a Térdelő angyal szobrához kapcsolódik
Michelangelo történelmi hazugsága a Térdelő angyal szobrához kapcsolódikWikimedia Commons

Az egyik kevésbé ismert szobra, amely híressé tette, a Térdelő angyal, amelyet 1495-ben fejezett be, amikor mindössze 21 éves volt. Abban az időben Michelangelo ezt a szobrot tartotta addigi legjobb munkájának, de nem értékelték a tehetségét, így senki sem volt hajlandó megvenni. Úgy döntött, hogy úgy hirdeti, hogy több száz éves, és nyilvánvalóan nem ő készítette. Raffaele Riario bíboros régiséggyűjtő volt, és amikor hallott erről a műről, azonnal megvette. A szobrot szép összegért adták el, de egy szakértő felülvizsgálata után kiderült, hogy Michelangelo készítette. A bíboros azonban annyira elégedett volt a szobor minőségével, hogy soha nem kérte vissza a pénzt, sőt, dicsérte Michelangelo munkáját, ami híressé tette őt szerte Itáliában, így válhatott a művészettörténet egyik legjelentősebb alakjává.

2. Mágiával ellopott erők

Franciaország 1830-ban megszállta Algériát, de továbbra is ellenálltak a megszállóknak a helyiek, amely veszélyeztette az ellenőrzésüket. Az algériai ellenállók között voltak a marabutok, olyan harcosok, akik azt állították, hogy mágikus képességekkel rendelkeznek. A marabutok elleni küzdelemhez a francia kormány Jean Eugène Robert Houdin bűvész segítségét vette igénybe, aki saját illúzióit mutatta be, például az elektromágnesességet használta fel arra, hogy úgy tűnjön, ellopja az algériaiak erejét. Houdin megfélemlítette a marabutokat felsőbbrendű „varázslatával”, és ezzel segítette a francia kormányt a régió feletti ellenőrzés megszilárdításában.

Houdin így írt a naplójában a küldetéséről:

Én, egy egyszerű bűvész, büszke voltam arra, hogy szolgálatot tehetek a hazámnak. [...] Okkal remélték, hogy kísérleteim segítségével bebizonyíthatják az araboknak, hogy a marabutok trükkjei csupán gyerekjátékok, és egyszerűségük miatt nem lehet, hogy az ég küldötte őket, ami arra is nagyon természetesen vezetett, hogy megmutassuk nekik, hogy mi mindenben fölöttük állunk, és ami pedig a varázslókat illeti, a franciákhoz hasonló varázslók nincsenek.

Az egész Romanov családot kiírtották
Az egész Romanov családot kiírtottákBoasson és Eggler Szentpétervár Nyevszkij 24., Public domain, via Wikimedia Commons

3. Anasztázia hercegnő kiléte

1917-ben II. Miklós cár lemondásra kényszerült, és családjával együtt bebörtönözték. 1918. július 17-én a bolsevikok lemészárolták az egész Romanov családot, hogy eltöröljék a vérvonalukat. A holttesteket jeltelen sírokba temették, ahol 1979-es felfedezésükig rejtve maradtak. A mészárlást követően olyan pletykák láttak napvilágot, hogy néhány Romanov túlélte. A leghíresebb eset: 1920-ban Anna Anderson jelentkezett, aki azt állította, hogy ő Anasztázia hercegnő. Pert indított a királyi örökségéért, de végül elvesztette az ügyet. 2009-re DNS-vizsgálatokkal azonosították a Romanov család összes tagját, megerősítve, hogy egyikük sem menekült meg a kivégzés elől, és hogy Anderson hazudott. Az elképzelés, hogy Anasztázia túlélte családja kivégzését, annyira elterjedt, hogy musicaleket és filmeket ihletett, köztük az 1997-es animációs filmet.

4. A titkos szervezet még ma is létezik

A Sion-rend egy titkos szervezet volt. A történet szerint azért hozták létre, hogy megvédje Jézus Krisztus szent vérvonalát a katolikus egyháztól, amely félt a hatalmát fenyegető veszélytől és a szörnyű igazságtól. A Messiásnak legalább egy gyermeke fogant Mária Magdolnától, aki a keresztre feszítés után Franciaországba menekült. Utódai a nyolcadik században megdöntött meroving királyok voltak, akik a modern Franciaország, Németország és Svájc nagy részét uralták. A mítosz szerint a rendet Jeruzsálemben alapították, miután 1099-ben az első keresztes hadjárat következtében a keresztény erők elfoglalták a várost, valójában azonban csak 1956-ban, és az egész egy óriási átverés volt.

A rendet Pierre Plantard hozta létre, és még ugyanabban az évben feloszlatta, azonban sokan azt mondják, hogy ez csak a létezésük elfedésére szolgált. A csoportról az alapítója megdöbbentő nyilatkozatot tett, amelyben kijelentette, hogy a szervezete egy nagy hazugság. Azok, akik támogatták az ideológiáját, a mai napig úgy gondolják, hogy ezt azért mondta, hogy elrejtse a szervezet létezésének valódi okát. Pierre Plantard mindezt valójában azért tette, hogy hatalmat szerezzen. Francia politikusok támogatását akarta megszerezni, hogy gazdagságra, hatalomra és hírnévre tegyen szert.

Kitalált volt az egész Sion lovagrend
Kitalált volt az egész Sion lovagrendmikroman6 / Getty Images Hungary

5. A sakkozógép hazugsága

Utolsóként pedig nézzük egy olyat, aminek magyar vonatkozása is van. A 18. század folyamán a sakk rendkívül népszerű volt, az emberek egyre műveltebbek lettek, így már nem csak a magasabb társadalmi osztályok játéka volt. 

Kempelen Farkas megalkotta A Törököt, amely képes volt sakkozni. A gépet, amely Mária Terézia elkápráztatása céljából készült, abban az időben az első mesterséges intelligenciával rendelkező számítógépként reklámozták. A találmánynak egy hatalmas doboza volt, tele „mechanizmusokkal”, amelyek a lehető legjobb lépést hajtották végre. Ehhez a dobozhoz egy mechanikus test kapcsolódott, amelyet úgy öltöztettek fel, mint egy törököt. 

1769-ben mutatták be nyilvánosan, és gyorsan híressé vált, sok ismert sakkozó szeretett volna megmérkőzni vele, hogy bizonyítsa a képességeit. A Török évekig járta a világot, és szinte minden ellenfelét legyőzte, például Napóleont és Benjamin Franklint is.

A titka csak a feltaláló halála után derült ki. Valójában szó sem volt mesterséges intelligenciáról, helyette benne rejtőzött egy ember. Az évek során olyan kiváló játékosok irányították, mint például Johann Allgaier, Aaron Alexandre, William Lewis, Jacques Mouret és William Schlumberger. Amikor Kempelen 1804-ben meghalt, a gépet elárverezték, és Johann Nepomuk Maezel vásárolta meg, aki végül felfedte a titkát.

Olvasd el egy másik gyűjtésünket ebben a cikkben a be nem következett és még előttünk álló világvégékről. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek