Ritka természeti kincsünk esett áldozatul a politikai véleménynyilvánításnak

természeti kincs
Olvasási idő kb. 2 perc

Ukrán nemzeti színekre festették a Budapest környéki, népszerű kirándulóhely természeti kincsét. Megszólalt az ügyben a nemzeti park igazgatósága.

Az ukrán zászló színeire, sárgára és kékre festették múlt héten a Budai-hegységben található Tündér-sziklát. A természetkárosításról korábban terepfutók is beszámoltak, most a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága is közleményt adott ki az ügyben. 

„A napokban valaki vagy valakik úgy gondolták, hogy egy jeles helyre „helyezik ki” a véleményüket. Sajnos ehhez a Budai Tájvédelmi körzet részeként védett Tündér-szikla csúcsát választották helyszínül. A szikla korábban is célpontja volt ilyen, graffiti típusú rongálásoknak, de most úgymond szintet léptek, hiszen több négyzetméternyi élőhelyet tettek tönkre nem csak esztétikai szempontból“ — áll közleményükben. 

A természeti kincs növényzete is áldozatul esett

A sajátos "művészeti" alkotás elkészítői a természetet sem kímélték, mohák, zuzmók, páfrányok is áldozatul estek a kék, sárga és fekete színű festéknek. A DINPI szerint valószínűleg egy bennszülött, ritka védett növényfajunk,

a budai nyúlfarkfű sem úszhatta meg a színesedést.

A Tündér-szikla egyedi sziklaformái élettelen természeti értékeink közé tartoznak, hangsúlyozza a nemzeti park igazgatósága. Legfontosabb sajátossága, hogy az élő természettel szemben nem megújulók, nem megújíthatók, ugyanis a kialakulásukhoz szükséges idő geológiai időskálán mozog, illetve a kialakulás körülményei sem állnak ma már fenn. 

A DINPI szakemberei felhívják a nemzeti park területére látogatók a figyelmét: legyenek figyelemmel arra, hogy természeti értékekben rendkívül gazdag, de egyben rendkívül sérülékeny környezetbe érkeznek, amelyre különös figyelmet kellene fordítani ittlétkor.

Óriási pusztítást okoztak a magyar nemzeti parkban: 50 évbe telhet a regenerálódásÓriási pusztítást okoztak a magyar nemzeti parkban: 50 évbe telhet a regenerálódás

A Duna-Ipoly Nemzeti Park tájékoztatása szerint akár 50 év is kellhet, hogy a motorosok okozta pusztítás után helyreálljon a gyepterület élővilága.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek