Az Általános Mikrobiológiai Társaság szerint egyes baktériumok 20 percenként osztódnak a megfelelő hőmérsékleten. Az otthonaink legszennyezettebb tárgyait vizsgáló tanulmány több mint 340 különböző baktériumot talált a sorra vett 30 különböző tárgyon.
Hogyan terjednek a baktériumok és vírusok?
Nem minden baktérium káros – a szervezeted rengeteget tartalmaz ezekből, amelyek nem betegítenek meg. Néhány közülük azonban az egész otthonodban megtalálható, és károsíthatja az egészségedet is.
A baktériumok és vírusok emberről emberre, felületről emberre vagy emberről felületre terjedhetnek.
Számos tényező befolyásolja a baktériumok és vírusok életét, többek között a
- felülettípus
- életmódbeli szokások: például a rendszeres ruhamosás, felületek fertőtlenítése (vagy ezek kihagyása)
- életmódbeli gyakorlatok, mint például a kézmosás vagy a fürdés rendszeressége
- tisztítási eljárások, vagyis fehérítő és alkohol használata a szokásos tisztítószerekkel szemben.
Otthonod különböző területei eltérő kockázati szintet jelentenek, ha a baktériumoknak és vírusoknak való kitettség a kérdés.
A konyha
Ezt eddig is tudtuk, de segítségképp a National Sanitation Foundation (NSF) is megállapította, hogy az élelmiszerek tárolásának vagy elkészítésének helyein több baktérium és általános szennyeződés van, mint az otthonaink egyéb helyein.
A szivacsok és rongyok több mint 75 százalékában volt szalmonella, E. coli és széklet, szemben a fürdőszobai csaptelep fogantyúinak 9 százalékával.
További, gyakori tisztítást igénylő konyhai cikkek:
- vágódeszkák
- kávéfőző
- hűtőszekrény, különösen a nyers és mosatlan élelmiszerekkel érintkező helyeken
- konyhai mosogató és munkalapok
Gombok, fogantyúk és kapcsolók
Kevésbé nyilvánvaló kórokozóforrások a munkalapok, fogantyúk és villanykapcsolók. A ruhásszekrényed fogantyúját például milyen gyakran fertőtleníted?
Míg sokan azt feltételezik, hogy a fürdőszobai kilincs lenne a legpiszkosabb, az NSF más olyan helyeket is talált, amelyeknél magasabb a baktériumok száma, többek között:
- fürdőszobai villanykapcsolók
- hűtőszekrény fogantyúi
- tűzhelygombok
- mikrohullámú sütő fogantyúi, gombjai
Ezeket a felületeket hetente egyszer kell tisztítanunk fertőtlenítő kendővel. A legjobb, ha minden helyre új törlőkendőt használunk, ahelyett, hogy ugyanazt használnánk fel.
Sminktáska
A sminkecsetek és szivacsok zugai, rései és sörtéi a kórokozók legjobb búvóhelyei, különösen akkor, ha a sminktáskáját az ember nem csak otthon használja.
Az ezeken élő baktériumok bőr- és szemfertőzést okozhatnak.
A termékeket ideális esetben tiszta, száraz helyen, szobahőmérsékleten kell tárolni, így táska helyett otthon a legjobb az álló tároló. A sminkecsetek tisztán tartása érdekében hetente egyszer mosd le őket akár hagyományos szappannal és vízzel, vagy használj alkoholos sprayt (is) az ecsetekre.
Fürdőszoba
A tisztálkodás helyszíne meglepő módon a legkevésbé sem tiszta. Legalábbis azoknál, akik nem fertőtlenítik rendszeresen a baktériumoknak leginkább kitett zugokat. A forró zuhanyból származó pára miatt a fürdőszoba tökéletes hely a csírák növekedéséhez. Ezek azok a helyek, amelyekre különös figyelmet kell fordítani:
- zuhany, kád
- lefolyók
- csaptelepek
- a WC körüli alapterület
- törülközők
- fogkefék
Egy régi fogkefe jól jöhet kis helyek, például lefolyók és csaptelepek tisztításához. A fürdőszobai törülközőket hetente, a fogkeféket pedig pár havonta kell cserélni.
Mosókonyha
A gépben akár rövid ideig benn hagyott nedves ruhanemű a baktériumok elszaporodására ad lehetőséget. Minden mosás után azonnal tedd át a tiszta ruhákat a szárítógépbe vagy a szárítóra. Ha a ruhák 30 percnél tovább maradnak a mosógépben, érdemes lehet újramosni őket.
Otthoni iroda és nappali
A távirányítókat, a számítógép-billentyűzeteket, a telefonokat és a táblagépeket gyakran több családtag és vendég is használja. Az NSF 22 háztartásban talált élesztőt és penészgombát a számítógép billentyűzetén, távirányítóján és videójáték-vezérlőjén.
Egy szőnyeg a súlyának nyolcszorosát bírja el szennyeződésben és porban, és így lehet koszosabb is akár, mint egy olyan városi utca, amit rendesen tisztítanak.
Használj fertőtlenítő törlőkendőt vagy sima vizet és szappant a tárgyak tisztításához, különösen, ha piszkos felületekkel, például asztalokkal vagy pultokkal érintkeztek.
Háziállatok
A házi kedvencek baktériumokat is behozhatnak otthonunkba, különösen, ha gyakran járnak a szabadban. Az NSF tanulmánya szerint a kisállattálak a negyedik helyre kerültek azon a listán, ami otthonaink legszennyezettebb helyeit (és lakóit) vette sorra.
Megakadályozhatod, hogy kedvenceid szennyeződést vigyenek be, ha beengedésük előtt megmosod vagy letörlöd a mancsukat.
Személyes tárgyak
Mindennap baktériumokat és vírusokat vihetsz be a házba a cipőddel, a tornazsákodon vagy akár a fejhallgatódon. A 22 vizsgált otthon közül az NSF székletszennyeződést, élesztőgombát és penészgombát talált a következőkön:
- mobiltelefonok
- kulcsok
- pénztárca és pénz
- ebéddobozok
- pénztárcák alja
A koronavírus akár 3 napig is élhet a felületeken, mivel ezeknek a tárgyaknak a többsége műanyagból vagy fémből készül. A legtöbb fertőtlenítő törlőkendő hatékony a baktériumok és vírusok ellen.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés