Felesége rokonait is letartóztatta a szerelmes Sztálin

GettyImages-90007467
Olvasási idő kb. 6 perc

Jekatyerina, vagy ahogyan ismerősei szólították, Kato Szvanidze volt a véreskezű diktátor első felesége és legnagyobb szerelme. De Sztálint ez sem akadályozta meg abban, hogy felesége szinte összes rokonát megölje.

Az 1890-es végén Grúziában, egy tbiliszi iskolában az ifjú Joszif Dzsugasviliről még legjobb barátja, Alexander (Aljosa) Szvanidze sem sejtette, hogy padtársából az emberiség egyik legkegyetlenebb diktátora válik. Joszifnak kiválóan vágott az esze, sokat olvasott, és a legjobb tanulók egyike volt: ösztöndíjat kapott, kitüntetéssel végezte el a tizedik osztályt, majd a tbiliszi Teológiai Szemináriumon folytatta tanulmányait. Aljosa nehézségekkel küszködött a tanulás terén, de szívesen csatlakozott volna barátjához. Joszif korrepetálta egy ideig, de az erőfeszítések hiábavalónak bizonyultak: Aljosát nem vették fel. A két fiatal grúz barátsága viszont később – több értelemben is – sorsdöntő találkozásnak bizonyult.

Dzsugasvili szeminaristaként is rokonszenvezett a forradalmi eszmékkel: marxista diákköröket vezetett egészen addig, amíg felforgató tevékenysége miatt el nem tanácsolták a teológiáról. Ekkor a Fizikai Obszervatóriumban vállalt munkát, mellette pedig tüntetéseket és sztrájkokat szervezett, illegális nyomdát működtetett. 1902-ben a rendőrség letartóztatta, majd Szibériába száműzte. 1904-ben megszökött, Tbiliszibe ment, és felkereste Aljosát, aki három húgával és sógorával lakott a grúz fővárosban. Alexandra, azaz Szasiko, Maria (Mariko) és a legfiatalabb testvér, Jekatyerina, azaz Kato egy varrodát üzemeltettek, ami a franciás Atelier Hervieu nevet kapta.

A tbiliszi Teológiai Szeminárium az 1870-es években
A tbiliszi Teológiai Szeminárium az 1870-es évekbenWikimedia Commons

„Megolvasztotta a szívemet”

A szökésben lévő Sztálin azt kérte barátjától, segítsen neki elrejtőzni. Így esett, hogy 1905-ben beköltözött a Szvanidze család otthonába, ahol hamarosan már marxista szemináriumokat tartott. Ezeket sokszor látogatta a legkisebb Szvanidze lány, Kato is. Sztálin felfigyelt a lányra: „Olyan édes és olyan gyönyörű volt, hogy megolvasztotta a szívemet” – mondta róla később lányának, Szvetlanának. Kato, az „elragadó, barna szépség” tanulékony volt és kedves, nem mellékesen pedig fogékony a marxista eszmékre: a saját szemével látta, ahogy Tbiliszi főterén a kozákok lemészárolták a tüntetőket, majd életét kockáztatva próbált segíteni a sebesülteknek. A forradalmi hevületben egymásra találtak, és Kato hamarosan várandós lett. Szoszo, ahogyan Sztálint akkoriban szólították, beleegyezett, hogy feleségül veszi. Kato családja és maga a lány is mélyen vallásos volt, s menyasszonya kedvéért Sztálin még a templomi esküvőre is igent mondott, bár eltávolodott a vallástól, és ateistának vallotta magát.

Sztálin 1902-ben
Sztálin 1902-ben

Esküvő, hajnalban

Az esküvőre 1906. július 15-én, hajnali 2 órakor került sor. A szokatlan órát a lebukás elkerülése végett választotta az őket eskető pap, Sztálin hajdani papi szemináriumi társa. Az álnéven bujkáló Sztálin számára ugyanis nem volt veszélytelen a vállalkozás. Végül nem ő bukott le, hanem néhány hónappal az esküvő után Kato: egy kettős ügynök leleplezte, hogy segíti a bolsevikokat. Börtönbe került, de állapotára való tekintettel (négy hónapos terhes volt) kiengedték.

Félistenként imádta a férjét

Ismerőseik szerint Szoszo, aki egyébként már akkor is keményen bánt az embereivel, kifejezetten gyengéden viselkedett a feleségével.

Azt bizonyára nem tudhatták, hogy nem sokkal az esküvő után égő cigarettát nyomott el a terhes felesége kezén

– amint azt később a diktátor anyjának unokatestvére hozta egy brit történész tudomására. Kato megbocsátott, hiszen, ahogy a szemtanúk elmondták, „félistenként imádta” a férfit. Lassacskán hozzászokott Sztálin dührohamaihoz, és 1907 márciusában megszületett fiuk, Jakov (Jása). Noha Sztálint a csecsemő sírása nagyon zavarta, meglepően kedvesen is tudott vele viselkedni: Patsanának („Kisasszony) nevezte, és játszott vele. Néhány hónappal a kisfiú születése után Sztálin részt vett a tbiliszi bolsevik bankrablásban, és hogy elkerüljék a letartóztatást, mindhárman Bakuba költöztek.

Kato Szvanidze, a diktátor első felesége
Kato Szvanidze, a diktátor első felesége

Egy magányos feleség

A Bailov-félszigeten béreltek egy alacsony mennyezetű, tatár házat, amit Kato csipkékkel és hímzett terítőkkel próbált otthonossá tenni. De Sztálin gyakran volt távol, kimaradozott éjszakára, a feleség pedig szinte senkit nem ismert az idegen városban.

A férje iránti aggodalom, az elszigeteltség és a fülledt éghajlat megbetegítette, állapota egyre romlott.

Szülei felajánlották, hogy költözzön vissza hozzájuk, de Kato nem akarta elhagyni a férjét. Végül maga Sztálin vitte Tbiliszibe, de nem volt elég körültekintő: Kato az utazás során valószínűleg szennyezett vizet ivott, és három héttel azután, hogy visszatért szülővárosába, mindössze 22 évesen tífuszban meghalt. Sztálin állítólag saját kezével zárta le a szemét.

Sztálin gyásza

Katót ugyanabban a templomban búcsúztatták, ahol az esküvője volt alig két évvel korábban. Temetésén Sztálin a koporsóra borult, és állítólag azt mondta:

„Ő volt az egyetlen a világon, aki meg tudta lágyítani a kőszívemet. Meghalt, és vele együtt haltak meg az emberiség iránti utolsó meleg érzéseim is.”

A szertartás végén feltűntek a cári titkosrendőrség emberei, így menekülnie kellett. Felesége halála mélyen lesújtotta a későbbi diktátort. Barátai olyannyira aggódtak érte, hogy elvették a pisztolyát, nehogy kárt tegyen magában. Senkivel nem beszélt, önmagát okolta felesége haláláért. „Ekkor jöttem rá, mennyi mindent nem becsültem az életemben. Amíg élt a feleségem, sokszor későn mentem haza. Mondtam neki, hogy ne várjon rám, de egész éjjel le sem hunyta a szemét. Ott ült, és várta, hogy hazaérjek” – mondta állítólag később.

Nem kímélte felesége rokonait

A néhány hónapos Jakovot ezután nagynénje, Szasiko és annak férje nevelte 14 éves koráig. Apja nem látogatta, így amikor 1921-ben újra találkoztak, gyakorlatilag idegenek voltak egymásnak. 1937-ben, a tisztogatások idején Sztálin felesége rokonait sem kímélte: Marikót és férjét összeesküvés vádjával letartóztatta, és hajdani barátját, Aljosát és annak feleségét sem kímélte: azzal vádolta őket, hogy a németeknek kémkednek. Végül 1941-ben mindannyiukat kivégeztette. Aljosa fia, Ivan Szvanidze később rövid ideig Sztálin második házasságából született lányával, Szvetlanával élt házasságban. Jakov 1943. április 14-én halt meg a sachsenhauseni koncentrációs táborban. (A cikk forrása James Greensmith In the Mind of Stalin című könyve.)

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • Mindennapi
500 ezer forintra nőhet az ingyenes készpénzfelvétel összege
500 ezer forintra nőhet az ingyenes készpénzfelvétel összege

Egy törvényjavaslat szerint félmillió forintra emelkedhet az automatákból díjmentesen kivehető készpénz összege.

11 perce

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

Érdekességek