Így blicceltünk a szocializmusban

így szocializmus tuja
Olvasási idő kb. 9 perc

A szocializmusban nem volt szokatlan, hogy az emberek a rájuk kényszerített szabályokat leleményes módokon próbálták megkerülni. A bliccelés, a feketepiac, a maszekolás mind annak a példái, hogyan alkalmazkodtak egy merev, sokszor életidegen rendszerhez. A szigorú szabályok új lehetőségeket teremtettek azok számára, akik elég merészek és kreatívak voltak ahhoz, hogy kihasználják azokat.

Időben a rendszerváltás hajnalán jártunk, vagy ha úgy tetszik, a szocializmus alkonyán, térben pedig már éppen túl az államhatáron. Ültem a vonaton, szorongatva azt a kis kartonlapot, ami egy nyugat-európai út szinte elérhetetlen álmát valósággá varázsolta. Hamis menetjegy volt, ami kézről kézre járt a feketepiacon. Akkoriban a hazai fizetésekből nem tudtunk volna megengedni magunknak egy ilyen utazást, ám a fiatalság és a vágy, hogy lássunk egy másik világot, mindent felülírt. Így kénytelenek voltunk különféle praktikákhoz folyamodni, akár a törvényesség határán egyensúlyozva. Vajon lebukunk? Máig kiráz a hideg, ha erre gondolok, de ott és akkor működött.

Így dacoltunk a szocializmussal

A nyári délután forró vibrálásában zsúfolt villamos döcögött keresztül Budapest belvárosán. Az utasok egymás hegyén-hátán álltak, miközben a kalauz elkeseredetten próbált köztük keresztülfurakodni, hogy az új felszállóknak jegyet adhasson, és beakassza mögöttük a peronajtót. A szerelvény hátulján azonban néhány fiatal a menetszéllel és az előírásokkal dacolva kapaszkodott az ütközőn. A mozgás ritmusa és a sebesség lüktetése szinte összeolvasztotta őket a sárga óriással. Amikor a megállóhoz közeledtek, gyors mozdulattal lepattantak, majd a következő villamosra kapaszkodtak fel ugyanígy az indulás után. Nagy ritkán el tudták őket kapni, de a játék veszélye csak fokozta a kaland izgalmát. Ez az „ingyenes utazás” nem csupán a spórolásról szólt: szimbolikus lázadás volt a szocializmus szigorú szabályai ellen, és egyfajta cinkos összekacsintás a társadalom peremén élők között.

Így utaztak fürtökben a pesti villamosokonÍgy utaztak fürtökben a pesti villamosokon

A pesti villamosokon, sőt a buszokon is tömegével lógtak kívülről az utasok. Mutatjuk, hogy néztek ki.

Tovább olvasom
Ne ugorjon mozgó villamosra! – így figyelmeztetett az autóbuszra aggatott tábla még a szocializmus fénykorában, 1960-ban is
Ne ugorjon mozgó villamosra! – így figyelmeztetett az autóbuszra aggatott tábla még a szocializmus fénykorában, 1960-ban isNemzeti Archívum

Vakmerő tujázók

Saját szót is kapott a köznyelvben: ez volt a tujázás, a járművek hátulján utazás, amiből kikopott a nehezen kiejthető középső betű. Ez a fajta, úrinak nem mondható sport annyira elterjedt, hogy még magára a villamosra is átragadt az elnevezés. Olyan sokan játszottak az életükkel, hogy 1960-ban a fővárosi közlekedési vállalatok közös kampányt indítottak ellene. Ennek ellenére évről évre nőtt az ilyen balesetek száma, és nem is elhanyagolható mértékben: 1967-ről 68-ra például csaknem 27 százalékkal.

A szerencsétlenségek kétharmadát – 322 karambolt – a mozgó járműre történő le- és felugrás okozta

– hangsúlyozta az Esti Hírlap 1969. április 26-i száma.

A járművekre kitett KN betűk figyelmeztettek arra, hogy kalauz híján csak előreváltott jeggyel lehet felszállni
A járművekre kitett KN betűk figyelmeztettek arra, hogy kalauz híján csak előreváltott jeggyel lehet felszállniFortepan / Nagy Gyula

Az adrenalintól fűtött potyautasok vérfagyasztó mutatványainak addig volt létjogosultsága, amíg 1969. július 1-jével meg nem szüntették a kalauzrendszert, hogy az emberek helyét a kezdetben „gépkalauznak” nevezett jegylyukasztók vegyék át. Az átállást a budapesti járatokon a kalauznélküliséget rövidítő KN felirat hirdette, amihez azért már fokozatosan hozzászoktatták az utazóközönséget, hiszen a villamosszerelvények egy-egy kocsiján az 50-es évektől csak a bérletesek utazhattak. Erre a megoldásra azért volt szükség, hogy enyhítsék a kalauzhiányt, ami már olyan méreteket öltött, hogy a reggeli és délutáni csúcsforgalom idején is sokszor a garázsokban és kocsiszínekben álltak a járművek, mert nem volt elég hadra fogható szolgálatteljesítő. 

A kalauzok, összesen az egész vállalatnál havonta több mint százezer órát túlóráztak, az esetek többségében két- vagy háromhetenként kaptak csak szabadnapot

ismerte el a Népszavának 1969. augusztusában Biró Lajos, a BKV forgalmi igazgatója.

Annyit túlóráztatták a kalauzokat, hogy már alig akadt, aki ilyen munkát vállalt
Annyit túlóráztatták a kalauzokat, hogy már alig akadt, aki ilyen munkát vállaltFortepan / Szabó Gábor

A szocializmus gépkalauzai

Az új rendszerben történő bliccelésnek úgy próbálták elejét venni, hogy a készülékeket időszakonként és vonalanként más-más perforációra állították, így ha valaki használt jeggyel akart trükközni, könnyen fennakadhatott a kiszámíthatatlanul felbukkanó ellenőrök sorfalán. A járatokra összesen 15 ezer jegykezelőt helyeztek el, amelyek nyílásába helyezve a jegyet, az utasnak akkor még felfelé kellett húznia a kart, hogy érvényesítse. Az Élet és Tudomány 1969. június 20-i száma a gyengébbek kedvéért minden egyes műveleti fázist képekkel is illusztrált.

A jegylyukasztók evolúciója is látszik a BKV Földalatti Vasúti Múzeumában a Deák téren
A jegylyukasztók evolúciója is látszik a BKV Földalatti Vasúti Múzeumában a Deák térenWolf Géza

A BKV egyébként úgy vélte: bátran építhet a becsületes szándékú utasokra, a szocialista erkölcsiségre. Pedig hát a vidéki tapasztalatok ennek ellentmondtak: a kalauznélküliesített Volán-buszokon az utasoknak a kocsiban elhelyezett perselybe kellett dobniuk a viteldíjat, majd a készülékről letépniük a jegyet. Ez a módszer nemcsak lassította a forgalmat, de a jegybevételt is érezhetően apasztotta. Így hát 1969. augusztus 2-tól megkezdték a kísérleteket jegyárusító automatákkal. Ötven lottó- és hírlapárussal is szerződést kötöttek jegyeladásra, és a pályaudvarokon is felállítottak jegy- és bérletértékesítő pavilonokat.

A perselyes járatokon 2 forintos érmét kellett bedobni, míg az előreváltott BKV-jegyekért 1 forintot, illetve 1 forint 50 fillért kellett fizetni attól függően, hogy villamosra vagy buszra szálltunk
A perselyes járatokon 2 forintos érmét kellett bedobni, míg az előreváltott BKV-jegyekért 1 forintot, illetve 1 forint 50 fillért kellett fizetni attól függően, hogy villamosra vagy buszra szálltunkFortepan / Urbán Tamás

De a bliccelés ezzel sem állt meg. Később egyesek már az ellenőröket ki- vagy velük összejátszva kerülték el a fizetést, míg mások fénymásolós és indigós trükkökkel készítettek hamis vonatjegyeket. Ez a kreativitás fokozatosan átívelt más területekre is, ahol már nemcsak az utazások, hanem a mindennapi élet túléléséről volt szó.

Jegyek rendszerszinten

A háború utáni szűkösség örökségeként a jegyrendszer a szocialista mindennapok szerves része lett. Ez nem csupán az áruhiány miatt vált szükségessé, hanem az egyenlőség illúzióját is fenntartotta. Az alapvető élelmiszerektől kezdve a ruházati cikkekig mindent csak meghatározott mennyiségben lehetett megvásárolni, jegyre. Azonban, mint minden központilag irányított rendszer, ez is teret adott a kiskapuk és az ügyeskedés virágzásának.

1951. december 2-án ért véget a jegyrendszer, a Lenin körúti közértben másnap rakták ki a 2,80-as kenyér tábláját
1951. december 2-án ért véget a jegyrendszer, a Lenin körúti közértben másnap rakták ki a 2,80-as kenyér táblájátBudapest régi képeken Facebook-csoport

Az élelmiszerjegyeket gyakran pénz helyett használták, és aki tudta, hol lehet „kéz alatt” jobb minőségű árut vagy nagyobb mennyiséget szerezni, gyorsan meggazdagodhatott. A feketepiac a szocialista mindennapok szürke zónájává vált, ahol a hiánygazdaság árnyékában egy alternatív kereskedelmi rendszer burjánzott. Mindig akadt egy barát vagy szomszéd, aki tudta, hol lehet mindenféle földi jóhoz jutni jegy nélkül. Ahogyan az is nyílt titok volt, hogy a piacok és kocsmák hátsó udvarai tele voltak olyan „maradékokkal”, amiket lenyúltak a rendszerből.

Ezek a tranzakciók szinte mindenki előtt ismertek voltak, de hallgatólagosan elfogadott szabályok szerint zajlottak. Egy-egy „feketevásár” akár a politikai vezetők tudtával is működhetett, hiszen az ilyen piacozók az állami hiányosságokat pótolták. Mindez nemcsak a boltok üresen tátongó polcairól hiányzó áruk pótlására szolgált, hanem a hétköznapi túlélés egy új szabályrendszerét is megteremtette. Az élelmiszerjegyek és a feketepiac viszonya így elválaszthatatlanná vált: a jegyekkel való trükközés lehetővé tette a luxusnak számító termékek beszerzését, és egyben utat nyitott a csempészet és a maszekolás felé.

Állami és maszek összefonódás

A jegyrendszer és a feketepiac természetes következménye volt a maszekolás, amely a hivatalos állami munkavégzés alternatíváját jelentette. Az ügyes kezű szakemberek – kőművesek, szabók, autószerelők – közül sokan a szabadidejükben maszekoltak, azaz a magánszektorban vállaltak munkát, hogy kiegészítsék a sovány állami bért. Ez az árnyékgazdaság a kreativitás és a kényszerűség találkozásából született meg.

KMK, KISZ, SZOT-üdülő: a szocialista idők rövidítéseire egyre kevesebben emlékeznekKMK, KISZ, SZOT-üdülő: a szocialista idők rövidítéseire egyre kevesebben emlékeznek

Ezek a rövidítések nem csupán a bürokratikus rendszer termékei, hanem a szocialista korszak hétköznapi életének tükrei is.

Tovább olvasom
A maszekok minden piaci rést kihasználtak
A maszekok minden piaci rést kihasználtakFortepan / Vimola Károly

A maszekolás nemcsak a háztartások túlélését segítette, hanem egyfajta önmegvalósítást is jelentett. Az emberek olyan munkákat végezhettek, amelyeket szenvedéllyel űztek, és amelyekben a hivatalos gazdaság nem adott teret nekik. Egy kőműves például nemcsak a panelházak építésében vehetett részt, hanem családi házakat is felhúzott – sokszor a feketepiacon beszerzett, vagyis állami vállalatok autóiról „lepottyant” alapanyagokból.

Ezek a tevékenységek természetesen nem voltak veszélytelenek, mivel a maszekolókra lecsaphattak a hivatalos szervek: kezdetben csak a rendőrök, később már az adóhatóság is. Ennek ellenére a szocialista időszak végére a maszekolás szinte mindennapos jelenséggé vált, amely a gazdaság hivatalos és nem hivatalos szegmenseinek összefonódását tükrözte. Akik csak a maszekok látható gyarapodását irigyelték, valószínűleg nem is sejtették, hogy a háttérben hány pártfunkci gazdagodott meg pusztán azon, hogy kellő anyagi ösztönzők ellenében szemet hunyt az ő tevékenységük fölött.

Bár a szocializmus már három és fél évtizede véget ért, van, ahol még napjainkban is jelen van. Ide kattintva elkalauzolunk ezekre a helyekre.  

Tudtad, hogy van még Lenin utca Magyarországon? – régi és mai utcaneveinkTudtad, hogy van még Lenin utca Magyarországon? – régi és mai utcaneveink

10 olyan utca, amelynek a neve itt ragadt a kommunista múltból.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • világom
A világ legokosabb állata számítógépes játékkal is játszott: több ezer szót ismert
A világ legokosabb állata számítógépes játékkal is játszott: több ezer szót ismert

Értette a beszélt nyelvet és minecraftozott is a legokosabb állat.

10 perce

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

Érdekességek