18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

A legtragikusabb életű komika titokzatos magánélete: miért halt meg Schütz Ila?

schützjó
Olvasási idő kb. 7 perc

Fiatalságunk egyik meghatározó magyar színésznője volt, aki már több mint 20 éve, 2002. december 11-én vetett véget az életének. Schütz Ila az ország női szomorú bohóca volt, hiszen a neves komika szeme sosem nevetett. Amilyen sikeres volt a pályafutása, olyan tragikus lett a magánélete.

Ha létezik sorstragédia, akkor a Schütz Iláé az volt. Mindhárom férje öngyilkos lett, fia, Zsolt mentális betegségekkel küzdött, ő maga pedig képtelen volt kilábalni depressziójából. Végül ő is a halált választotta. 2002. december 9-én még fellépett a József Attila Színházban, két nappal rá beleejtette a hajszárítóját a fürdőkádjába.

Matyó babák bűvkörében

A Valami Amerika takarítónője, a Terka néni szerepében sziporkázó művésznő nem készült mindig színésznőnek. Biológus akart lenni, sorra nyerte a tanulmányi versenyeket. A gimnáziumi évek alatt viszont már a versmondás volt a mindene. Ám mivel nem vették fel az akkori Színművészeti Főiskolára, rövid ideig a Margit Kórházban dolgozott, majd a matyó babák minőségét ellenőrizte a népművészeti termelőszövetkezetnél. Esténként pedig a legendás Egyetemi Színpadon játszott, lelkesen szavalt, és a Róna utcai filmgyár színészképző stúdiójába is beiratkozott.

Schütz Ila filmfelvétel előtt
Schütz Ila filmfelvétel előttWikimedia Commons

Negyedjére vették fel

Ám a sikert neki nagyon nem adták könnyen: negyedjére vették fel a Színművészeti Főiskolára. A legenda szerint Ila felvétele elől háromszor is mereven elzárkózott a színművészeti zsűrije, ám az elutasításra az édesapja érzékenyen reagált, és tollat ragadott. A büszkeségében megsértett édesapa levelet írt a színművészetire, amelyben felemlegette, már milyen szerepekben és színpadokon tündökölt már lánykája. Nem kellett sokat várni a színművészeti válaszára, amit nem tett zsebre a büszke atya. Válaszukban feketén-fehéren írták, hogy semmiképp se próbálja meg többet a színészképzőt a korábban eltanácsolt lány. Ila szerencsére nem láthatta a kegyetlen sorokat, s így negyedszer is nekifutott a felvételinek.

Sztár születik

Későbbi tanára, Szinetár Miklós pedig azonnal meglátta a tehetséget a hiperérzékeny fiatal lányban. Olyan művészegyéniségek jártak az akkori Szinetár-osztályba, mint Benedek Miklós, Monori Lili, Körtvélyessy Zsolt, Jobba Gabi, Pálos Zsuzsa és Gór-Nagy Mária. Egykori osztálytársa, Benedek Miklós mesélte, hogy ő és Ila játszották mindig az idős tragikus hősöket, a jellegzetesen franciás arcú színészhallgató folyamatosan öregasszonyszerepeket kapott. Későbbi karrierje üstökösként ívelt fel: miután beköszönt a Mikroszkóp Színpadra, a Madách Színház állandó művésze lett, és a filmszerepek se várattak magukra. Játszott Jancsó Miklós ikonikus filmjében, a Csend és kiáltásban, de az Ismeri a szandi mandit? című filmszatíra főszereplőjeként szerette meg az ország. Szerepet kapott a színészkirály, Latinovits Zoltán mellett A Pendragon-legenda című művészfilmjében, sőt, Ranódy László klasszikusában, az Árvácskában is feltűnt.

Sztankayval sülve-főve

Ekkoriban lett a másik színészóriás, Sztankay István állandó és elválaszthatatlan partnere, akivel azonnal össze is boronálta az ország. A színésznő több mint ötszázszor játszotta el a Jövőre veled ugyanitt főszerepét Sztankay István mellett. A közönség pedig rajongott értük – a mai napig. Bár egy egész ország erről pletykált, sosem volt szerelmi viszony a két színész között, hiába kérdezték meg naponta Sztankay István gyerekeit, Ádámot és Orsolyát, hogy Schütz Ila-e az anyukájuk. Az élet nem így akarta. Hanem sokkal tragikusabban.

Sorstragédiák egymás után

komika háromszor is férjhez ment, s mindhárom férje önkezével vetett véget az életének. Első nagy szerelme, majd férje a bohém Halász Mihály operatőr volt, aki történetesen elkésett az esküvőjükről. Mivel a férfi nem tudott és nem is akart felhagyni az éjszakázással és a mulatással, hiába próbálta csicsás ajándékokkal kiengesztelni, „Sücike” néhány éven belül elvált tőle, majd a férfi 42 évesen öngyilkos lett a ’80-as évek elején.

Rosszul végződő szerelmek

Második férje a meg nem értett zseni, Dégi István színész lett, akivel legelőször Csehov Sirály című színművében játszottak együtt, majd nemcsak a színpadon, hanem a magánéletben is elválaszthatatlan pár lettek. Fiuk, Zsolt azonban komoly mentális betegségben szenvedett, ami élete végéig megviselte a hiperérzékeny művésznőt. A házaspár fél évvel Zsolt érkezése után szakított, Dégi István 1992-ben dobta el az életét. Nagy szerelme öngyilkossága mélyen megrázta a színésznőt, olyannyira, hogy ekkor próbált meg először véget vetni az életének. Ila kórházi ágyánál örök barátja, Sztankay István próbált meg lelket önteni az összetört színésznőbe.

A végső összeomlás

A komika végül nem adta fel a boldogság keresését, harmadszor már egy civilhez ment férjhez. A taxisofőrként dolgozó Török Tamás 1997-ben egy pszichiátria ablakán vetette ki magát. Bár a színésznő mindig megbízható és lelkiismeretes volt hivatása tekintetében, magánéletében soha többé nem tudta igazán összeszedni magát. Pletykák terjedtek el öngyilkossági kísérleteiről, még beteg fia, Zsolt állapota sem tudta szándékától eltéríteni. A mindennapi teendőkkel sem tudott megbirkózni: halomban hevertek kifizetetlen számlái, egy ismerős házaspárra íratta belvárosi hatalmas lakását, ők látták el a napi teendőit. Fia, Zsolt később gyámság alá került, ám per tárgya lett édesanyja csodálatos lakása. 

A Valami Amerikával búcsúzott

Senki se sejtette, hogy elérkezett Schütz Ila hattyúdala: a Valami Amerika című fergeteges komédia nagyjelenetében ő volt Terka, a takarítónő, aki véletlenül kábítószeres sütit evett, majd révületben táncolt a kanapé körül. Az egész országot mosolyra derítette, pedig ez volt az ország Ilájának búcsútánca.

Egykori osztálytársa, Körtvélyessy Zsolt színművész az utolsó napjaiban is találkozott vele. Elmondása szerint akkor már lehetetlen volt erőt adni neki. Azon a végzetes éjszakán úgymond biztosra ment, hogy ne élhessen tovább: halálát nem az áramütés, hanem nyugtatók okozták. Hatvan esztendőt sem élt meg. Végső nyughelye a Farkasréti temetőben lett, közel tíz évvel halálát követően kollégái – élükön Sztankay Istvánnal – állítottak méltó sírkövet neki.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123-as vagy a 06 80 820 111-es telefonszámot! Kérjük, olvassa el a https://ongyilkossagmegelozes.hu/ oldalt!

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek