Negyven éven át éltek a szibériai vadonban: nem tudtak a világháborúról és a Holdra szállásról sem

sziberia-vilag-lykov-ailesi-hikayesi
Olvasási idő kb. 9 perc

Egy orosz család vallásüldözés elől menekült el Szibériába – egyre beljebb hatoltak a vadonba, végül egy teljesen eldugott és elhagyatott helyen éltek évtizedeken keresztül. 1978-ban találtak rájuk szovjet geológusok, akik vasérc után kutattak a környéken.

Amikor 1978 nyarán négy geológus óvatosan kilépett a szibériai vadon egy eldugott sarkában az erdőből a tisztásra, fogalmuk sem volt, mire számítsanak. Azt tudták, hogy valakik laknak vagy legalábbis laktak itt – nem sokkal korábban a felderítőhelikopter szúrta ki a mongol határtól mintegy 100 kilométerre a fák között a megművelt földdarabot. Mindenre felkészülendő, ajándékokat és fegyvert is vittek magukkal. „A tajgában kevésbé veszélyes egy vadállattal összefutni, mint egy idegennel” – tartja a mondás. Amit találtak, így is sokkolta őket. Egy kezdetleges, apró kunyhót láttak, amely annyira rossz állapotban volt, hogy talán nem is gondolták volna róla, hogy emberek lakhatnak benne, ha nem szúrnak ki rajta egy apró ablakot. Az ajtó kinyílt, és egy folt hátán folt ruhát viselő, bozontos szakállú alak lépett ki az odúból. A kutatók érezték, hogy valamit tenniük kellene, ám fogalmuk sem volt, mit mondjanak. Végül a csapat vezetője, Galina Piszmenszkaja szólalt meg:

„Üdvözlet, nagyapó! Látogatóba jöttünk.”

Vallásüldözés elől menekültek Szibériába

A család – apa és négy gyermeke – először roppant félénken és visszahúzódóan viselkedett: az is mintegy fél órába telt, hogy előjöjjenek a kunyhóból. Amikor végül megjelentek, lassan kiderült, kik ők és miért élnek a vadon közepén, a legközelebbi településtől több mint 240 kilométerre. A családfő, Karp Oszipovics Likov 1936-ban menekült el feleségével és két gyermekével, mert vallása miatt üldözték. Óhitűek voltak, az orosz ortodox kereszténység egyik legrégibb szakadár csoportjába tartoztak, akiket a hatóságok a 17. század óta diszkrimináltak, sokáig polgári jogaik sem voltak. Noha a 19. században a helyzetük valamelyest javult, a mindenféle vallással szembehelyezkedő bolsevikok hatalomra jutása után ismét egyre több atrocitás érte őket.

Ezt látta a helikopterről a pilóta
Ezt látta a helikopterről a pilóta

Az óhitűek teljes közösségei vándoroltak Szibéria eldugott részeire, ám olykor ez sem volt elegendő: Karp Likov akkor fogta menekülőre, amikor testvérével végzett egy járőr – ő maga csak azért élte túl, mert épp térden állva dolgozott, így nem vették észre. Feleségével, Akulinával és két gyermekükkel (Szavin 9, Natalia 2 éves volt ekkor) összeszedték, amit tudtak, majd bemenekültek az erdőbe. Egyre távolabbra vándoroltak, olykor ideiglenes lakhelyeken húzva meg magukat, ám előbb-utóbb továbbálltak – mindig csak távolabb a veszedelmes városoktól, településektől, katonáktól. Amikor már biztonságban – vagyis elég messze mindentől – érezték magukat, végleges otthont alakítottak ki.

Több mint 5 évet volt Szibériában hadifogoly a Balaton festőjeTöbb mint 5 évet volt Szibériában hadifogoly a Balaton festője

„A Balaton fényei és kertjeinek virágai együtt élnek bennem. Ők adnak erőt, jókedvet a boldog alkotó munkához” – mondta a festő.

Tovább olvasom
Inkább odúnak tűnt a kunyhó a geológusoknak
Inkább odúnak tűnt a kunyhó a geológusoknak

Rengeteget éheztek

Ez persze nem sokat jelentett: amikor a kutatók beléptek a kunyhóba, elképedtek, hogy hogyan élhet itt valaki. A padló fenyőmag- és krumplihéjból állt, a kormos mennyezetet rozoga gerendák tartották. Dohos, koszos és hideg volt. Amikor Likovék elmenekültek, nem sok mindent tudtak magukkal vinni: egy kezdetleges fonókereket, egy szövőszék darabjait, néhány lábost, teáskannát és pár marék vetőmagot. Ahogy tudtak, a ház körül veteményest alakítottak ki, itt termesztettek krumplit, répát, rozst és kölest. Az erdőben fa volt elég, így a hidegtől nem kellett tartaniuk, a bokrokon pedig rengeteg málna és áfonya termett. Fenyőmagból sem volt hiány a vörös-, luc- és feketefenyőknek köszönhetően.

De ezzel együtt is borzasztó nehéz volt az élet a tajgán: a család szinte folyamatosan az éhezéssel küszködött. Némiképp segített a helyzeten, amikor a már a vadonban 1940-ben született fiuk, Dimitrij idősebb lett, és elkezdett vadászni. Mivel fegyvereik nem voltak, vermeket ástak, vagy a fiú egyszerűen addig üldözte az állatokat, amíg azok összerogytak a kimerültségtől. Dimitrij még télen is mezítláb vadászott, olykor 6-7 napra is eltűnt, hogy aztán egy jávorszarvassal a vállán jelenjen meg.

Minden tél kihívás volt számukra
Minden tél kihívás volt számukra

Legtöbbször azonban nem ettek húst. Étrendjük leginkább bogyókból, krumpliból és rozsból állt. 1960-ban azonban szörnyű dolog történt: havazott júniusban, és minden elpusztult a veteményesben. Mire eljött a tavasz, megették a bőrcipőiket, valamint fakérgen és szalmán éltek. Kivéve Akulina, aki nem evett, hogy gyermekeinek akik ekkor már négyen voltak, miután 1944-ben megszületett Agafia – több jusson. Az asszony nem élte túl a telet. Valószínűleg

Ilyen az élet a világ leghidegebb településén: ha kilépsz, összefagynak a szempilláidIlyen az élet a világ leghidegebb településén: ha kilépsz, összefagynak a szempilláid

A város ezernyi olyan jeges érdekességet rejt, amelyről nekünk, közép-európai embereknek még csak elképzelésünk sincs.

Tovább olvasom

a többiek sem maradtak volna életben, ha nem történik valami egészen különös dolog, amit a család isteni csodaként tartott számon: egyetlen rozsnövény kibújt a földből a veteményesben.

Kerítést barkácsoltak köré, hogy így védjék meg a vadállatoktól, és éjjel-nappal őrizték. A növény 18 magot termett – ebből tudták szépen lassan újra benépesíteni a kiskertet.

Az elrozsdásodott és tönkrement edények helyére háncsból fabrikáltak újat – igaz, ezeket nem lehetett a tűzre tenni, így a főzés sokkal nehezebbé vált. Cipőik helyett nyírfakéregből készített lábbelit húztak. Ruháikat addig foltozták a zsákokból tépett darabokkal, amíg teljesen szét nem foszlottak – utána a magukkal hozott magokból termesztett kenderből „varrtak” újat.

Imádságoskönyből tanultak olvasni a gyerekek
Imádságoskönyből tanultak olvasni a gyerekek

Szinte semmit nem hallottak a világról

Mivel a család a külvilágtól teljesen elszigetelten élt, semmiről sem tudott, ami „odakinn” történt 1936 óta. Karp Likovban például még hevesen izzott az őseitől örökölt évszázados gyűlölet I. Péter iránt, noha a cár 1725-ben hunyt el. Mivel ő volt az, aki modernizálási kísérlete során akár erőszakkal is levágatta az ortodoxok szakállát, Karp személyes ellenségének tekintette, aki maga az emberbőrbe bújt Antikrisztus. A második világháborúról sem hallott – amikor erről beszélgetett a geológusokkal, azt mondta:

„Másodszor is? És megint a németek. Átkozott Péter, flörtölt velük.”

Noha a Holdra szállást nem volt hajlandó elhinni, a műholdak létét hamar elfogadta. Likovék is észrevették, hogy „a csillagok gyorsan kezdtek járni az égen”. A családfő saját elméletet is kigondolt erről. „Az emberek kitaláltak valamit, és olyan tüzeket bocsátanak ki, amelyek nagyon hasonlítanak a csillagokra.”

Kis híján világháború tört ki egy szovjet műhold becsapódása miattKis híján világháború tört ki egy szovjet műhold becsapódása miatt

A műhold és a nukleáris reaktorának darabjai 600 kilométeres sávban szóródtak szét a baleset után.

Tovább olvasom

Karp elég jól és érthetően beszélt oroszul, ám a gyerekek beszédét eltorzította hosszú évek elszigeteltségePiszmenszkaja beszámolója szerint „amikor a nővérek egymáshoz szóltak, az olyan volt, mint egy lassú, összefolyó huhogás.”

A szülők a gyerekeket a magukkal vitt egyetlen imádságoskönyv és a családi Biblia segítségével tanították meg írni és olvasni.

A toll kihegyezett nyírfaág, a tinta mézbogyólé volt. A család legfőbb szórakozása az volt, hogy elmesélték egymásnak álmaikat.

Először egyáltalán nem akarták beengedni a külvilágot
Először egyáltalán nem akarták beengedni a külvilágot

Lassan szokták meg az idegeneket

A család tagjai először roppant bizalmatlanok voltak a geológusokkal szemben. Eleinte nem is fogadtak el semmit – kivéve némi sót. Ahogy telt az idő, egyre több újdonságot engedtek be életükbe. Takarókat, zoknikat, vetőmagot, sőt, egy zseblámpát is.

Gyufát azonban nem – azt valamiért bűnös dolognak tartották. Ahogy a televíziót is, aminek azonban – miután hajlandóak voltak ellátogatni a geológusok táborába – nem tudtak ellenállni.

„Karp Likov közvetlenül a képernyő elé ült. Agafia egy ajtó mögül dugta ki a fejét, onnan figyelt. Közben el-el tűnt, hogy vétke miatt imádkozzon – suttogva, keresztet vetve –, majd ismét kidugta a fejét. Az öregember utólag imádkozott” – számolt be Vaszilij Peszkov orosz újságíró, aki könyvet írt a családról.

Tragikus hirtelenséggel haltak meg
Tragikus hirtelenséggel haltak meg

Hogy mennyire lettek volna hajlandóak beengedni az életükbe Likovék a külvilágot, sajnos nem derülhetett ki. 1981-ben a négy gyerekből három tragikus hirtelenséggel elhunyt: Savint és Nataliát veseelégtelenség vitte el, amelyet a nem megfelelő táplálkozás okozhatott, Dimitrij pedig tüdőgyulladásban halt meg – ebben szerepe lehetett a geológusoknak, akiktől elkaphatott valamilyen fertőzést. Dimitrijt helikopterrel kórházba akarták szállítani a kutatók, ám ő nem engedte. „Azt nem szabad” – suttogta közvetlenül a halála előtt.

„Az ember addig él, ameddig Isten megengedi.”

Karp és Agafia sem volt hajlandó elhagyni otthonát – a nő azonban a szovjet kormány ajánlatát elfogadta, és elutazott egy körútra megnézni az országot. Nem sokkal visszatérése után, 1988. február 16-án, napra pontosan 27 évvel felesége halála után Karp is elhunyt. Agafia azonban maradt. Az azóta eltelt évek alatt sokat változtak a körülményei: egy orosz milliárdosnő új faházat építtetett neki, önkéntesek pedig rendszeresen látogatják, készleteket és felszereléseket visznek neki. Az utolsó Likov azóta is ott él, immár 80 évesen. Ahogy ő fogalmazott:

„Ez az otthonom”.

Olvasd el, hogyan élte túl, hogy két évre egy szibériai szigeten ragadt egy inuit nő.

Két évre ragadt egy szibériai szigeten egy inuit nő: így élte túlKét évre ragadt egy szibériai szigeten egy inuit nő: így élte túl

Az, hogy egyedüliként egy nő lett túlélője ennek az értelmetlen expedíciónak, csodaszámba ment.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • Offline
A Halál asszonyától még a nácik is rettegtek a világháborúban
A Halál asszonyától még a nácik is rettegtek a világháborúban

A mesterlövészben volt spiritusz, még az amerikaiknak is visszaszólt.

50 perce

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

Érdekességek