40 évig nem tudták, hogy kitört a második világháború

GettyImages-1356298306
Olvasási idő kb. 9 perc

1978-ban a szibériai vadonban kutató szovjet tudósok egy hattagú családot fedeztek fel, akik mindentől és mindenkitől elzárva 1936 óta éltek a fagyos tajgán.

A szibériai nyár nem tart sokáig: mindössze a májustól szeptemberig tartó időszakot öleli fel. Szeptemberben ismét megérkeznek a fagyok; a vadonban a fenyő- és nyírfaerdőket hó borítja, a jeges vizű folyók befagynak, és legfeljebb az éhes farkasok vonyítása veri fel a csendet. A szibériai erdő a Föld utolsó és legnagyobb vadonja. Oroszország sarkvidéki régióinak legtávolabbi csücskétől egészen délre Mongóliáig, keletre pedig az Uráltól a Csendes-óceánig húzódik: ötmillió négyzetmérföld, amelynek lakossága néhány városon kívül mindössze néhány ezer embert jelent.

Megérkeznek a kutatók 

Amikor azonban megérkeznek a meleg napok, a tajga virágzik, és néhány rövid hónapig szinte barátságosnak tűnik. Rendszerint ekkor érkeznek meg a kutatók, földmérők és tudósok, akik a tajga mélyén rejlő ásványkincsek után kutatnak. Így történt ez 1978 nyarán is, amikor a vadonban leszállni készülő helikopter pilótája, aki egy csoportnyi geológust szállított, valami különöset látott az érintetlen, vad vidéken. Egy kertet pillantott meg, 240 kilométernyire a legközelebbi lakott területtől, egy olyan helyen, ahol a legjobb tudomásuk szerint addig nem járt senki.

Öttagú család élt a rozoga kunyhóban a szibériai tajgán
Öttagú család élt a rozoga kunyhóban a szibériai tajgánYouTube

A tudósokat nyugtalanította a gondolat, hogy rajtuk kívül még valaki tartózkodhat a területen. „Kevésbé veszélyes egy vadállattal találkozni a tajgán, mint egy idegennel” – írta Szibériáról Vaszilij Peszkov orosz újságíró. Ennek ellenére úgy határoztak, megismerkednek a tajga titokzatos lakóival: ajándékokat pakoltak egy hátizsákba, és egy geológusnő, Galina Piszmenszkaja vezetésével elindultak a rejtély felfedezésére. A kellő óvatosságról azért nem feledkeztek meg: Piszmenszkaja oldalán a biztonság kedvéért egy pisztoly lógott.

A szibériai remete

A geológusok felkapaszkodtak a hegyoldalban, és hamarosan emberi tevékenység nyomaira bukkantak: ösvényre; egy, a patakon átívelő, hídként szolgáló farönkre és egy fészerre, amelyben nyírfából fabrikált tárolókban szárított krumplidarabokat találtak. Ezután meglátták a házat is, amire Piszmenszkaja a következőképpen emlékezett vissza:

„A patak mellett volt egy kunyhó. Az időjárás viszontagságaitól elfeketedett falai deszkából készültek, és minden oldalát tajgaszemét vette körül: fakéreg, husángok, deszkák. Ha nem lett volna rajta egy akkora ablak, mint a hátizsákom zsebe, nehéz lett volna elhinni, hogy emberek élnek ott. Pedig éltek, efelől semmi kétség. Észrevették az érkezésünket, az alacsony ajtó megnyikordult, és egy nagyon öreg ember bukkant fel, mintha egyenesen egy meséből lépett volna elő. Mezítláb volt, zsákból készült, folt hátán folt inget és ugyanilyen nadrágot viselt. A haja kócos volt, a szakálla bozontos. Ijedtnek tűnt, de érdeklődőnek. Mondanunk kellett valamit, így belekezdtem: »Üdvözöljük, nagyapó. Látogatóba jöttünk.« Az öreg nem válaszolt azonnal. Végül halk, bizonytalan hangon azt mondta: »Nos, mivel idáig eljutottatok, akár be is jöhetnétek.«”

Karp Likov, a családfő
Karp Likov, a családfő

Előkerülnek a családtagok

A geológusok beléptek a kunyhóba, s úgy érezték, mintha a középkorba csöppentek volna. A szedett-vedett, hányaveti módon épült odú koromfekete, alacsony falai között olyan hideg volt, mint egy pincében. A padlót krumplihéj és fenyőtobozok alkották. Az egyetlen helyiségből álló kunyhóban átható dohszag terjengett, a mennyezetet megereszkedett gerendák támasztották alá. Elképesztő módon a helyiség mégis egy öttagú család otthonául szolgált.

„A csendet hirtelen zokogás és siránkozás hangja törte meg” – emlékezett vissza a geológusnő. Csak ekkor láttuk, hogy két nő is tartózkodik a kunyhóban. Az egyik hisztérikusan imádkozott, és azt ismételgette, hogy „ez a bűneink, a mi bűneink miatt történt”, a másik elrejtőzött egy oszlop mögé, majd lassan lerogyott a padlóra. A kis ablakból beeső fény tágra nyílt, rémült szemére esett, és jobbnak láttuk, ha a lehető leggyorsabban eltűnünk.”

Soha nem láttak kenyeret

A geológusok ezután a kunyhótól pár méternyire letelepedtek, és enni kezdtek. Fél óra múlva előbukkant az öregember és két lánya, már kevésbé rémülten. Óvatosan közelítettek a tudósokhoz, majd elhelyezkedtek a közelükben. Hiába kínálták azonban meg őket étellel, mindent visszautasítottak: kenyeret, lekvárt, teát. Piszmenszkaja végül megkérdezte: „Ettetek már kenyeret?” Az öreg így felelt: „Én igen. De ők még nem. Nem is láttak soha.” Az öregember beszéde érthető volt, a lányok egymás között azonban leginkább torz, morgáshoz hasonló hangon kommunikáltak. Az egy életen át történő elszigeteltség okozta.

Elmenekültek a bolsevikok elől

A tudósok ezután többször is ellátogattak a családhoz, s lassan kirajzolódott a történetük is. A családfőt, aki a geológusokkal való találkozás idején már öregember volt, Karp Likovnak hívták, és óhitű volt. Ezt a keresztény orosz szektát évszázadok óta üldözték, a bolsevik hatalomátvétel után pedig a megpróbáltatások tovább fokozódtak. Az óhitűek egyre távolabbra menekültek a civilizációtól, hogy megszabaduljanak üldözőiktől.

Amikor Likov testvérét egy bolsevik lelőtte a falujuk szélén 1936-ban, a férfi fogta feleségét, Akulinát, kilencéves fiát, Szavint; kétéves, Natalja nevű lányát, valamint néhány használati tárgyat és vetőmagot, és behúzódott az erdőbe.

Egyre mélyebbre vándoroltak, amíg végül azon a helyen kötöttek ki, ahol a geológusok több mint negyven év után rájuk találtak.

Élet a vadonban

A házaspárnak időközben további két gyermeke született: Dmitrij 1940-ben és Agafja 1943-ban. Ők egészen a tudóscsoport felbukkanásáig a családtagjaikon kívül nem láttak másik embert. Mindazt, amit tudtak a külvilágról, szüleik mesélték nekik. Tudták, hogy vannak városoknak nevezett helyek, ahol az emberek magas épületekben, zsúfoltan élnek, arról is hallottak, hogy Oroszországon kívül más országok is vannak. Olvasnivalójuk egy imakönyv és egy ősi családi Biblia volt, ezek segítségével tanította meg Akulina a gyermekeit olvasni. Írni is megtanultak, nyírfából faragott pálcikákkal.

Agafja Likova a geológusokkal
Agafja Likova a geológusokkalYouTube

Füvet, fakérget, faleveleket ettek

A család elszigeteltsége csaknem lehetetlenné tette a túlélést a vadonban. Ruháikat addig foltozták, amíg szét nem estek, ezután magról elvetett kenderből készült zsákszövetet hordtak, amit a magukkal vitt szövőszék-alkatrészek segítségével állítottak elő. Cipő helyett nyírfakérget tekertek a lábukra, ugyancsak nyírfakéregből készült fazekakban próbáltak ételt készíteni. (Fő táplálékuk burgonyapogácsa volt, őrölt rozzsal és kendermaggal keverve.) A vadonban nőtt áfonya és málna, vizet a patakból szereztek, tűzifát a tajga biztosított. Likovék azonban állandóan az éhen halás szélén éltek, gyökereket, füvet, fakérget, falevelet ettek. Amikor Dmitrij fiatalemberré serdült, hús is került az asztalra. Fegyverük nem volt, így az állatokat csapdával fogták be, vagy addig üldözték őket, míg azok össze nem rogytak a kimerültségtől. 1961-ben különösen kemény telük volt, ami – egyetlen rozsszem kivételével – elpusztított mindent, ami a kertben nőtt. Akulina ekkor éhen halt. Feláldozta magát, hogy a gyermekei életben maradjanak.

Lenyűgözte őket a civilizáció

A geológusok egyre jobb kapcsolatot építettek ki a Likov családdal, akiket lenyűgöztek a technikai újdonságok, különösen a celofán és a televízió. A nyolcvanas években, miután megjelentek a róluk szóló cikkek a lapokban, a család arról vált híressé, hogy negyven évig fogalmuk sem volt arról, hogy kitört a második világháború. A remetecsalád azonban nem sokáig élvezhette a civilizáció vívmányait: 1981 őszén előbb Szavin és Natalja halt meg veseelégtelenségben, amit valószínűleg szigorú diétájuk okozott, majd az ügyes kezű Dmitrij kapott tüdőgyulladást. (Ez vélhetően az új barátai valamelyikétől elkapott fertőzés következtében alakulhatott ki.) A geológusok felajánlották ugyan, hogy helikopterrel kórházba szállítják, Dmitrij azonban nem élt a lehetőséggel.

Az idős Agafja
Az idős AgafjaYouTube

A legfiatalabb Likov lány ma is a vadonban él

Karp Likov 1988-ban, szívelégtelenségben hunyt el. Agafja a geológusok segítségével eltemette a hegyoldalban, majd visszatért újjáépített kunyhójukba – immár egyedül. Alig néhányszor járt a tajgán kívül: a nyolcvanas években a szovjet kormány ugyan fizetett neki azért, hogy végigjárja az országot, és beszámoljon a történetükről, de azóta csak orvosi kezelés, rokonlátogatás céljából hagyja el a tajgát, vagy azért, hogy más óhitűekkel találkozzon. Azt állítja, a városi levegő megbetegíti. A geológusok egyikével, Szedov Jerofejjel élt együtt 18 évig, a férfi 2015-ben bekövetkezett haláláig. Együttélésük nem volt mindig harmonikus: egy róla szóló filmben arról panaszkodik, hogy a férfi erőszakoskodott vele, és egyébként sem vette sok hasznát a tajgán. Az idős asszonyt valóságos nemzeti kincsként kezelik Hakaszföldön, önkéntesek segítenek neki, és 2021-ben új faházat kapott, Oleg Deripaska orosz oligarcha jóvoltából. Agafja a mai napig a tajgán él – ahogyan egész eddigi életében, utolsóként a Likovok közül.

Ő volt az egyetlen ember, akit Sztálin szeretettŐ volt az egyetlen ember, akit Sztálin szeretett

Sztálin lánya, Szvetlana Allilujeva 41 éves volt, amikor Amerikába disszidált. Két gyermekét Moszkvában hagyta, és új családot alapított.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Testem
Gyakori betegség elleni oltás előzheti meg a demenciát
Gyakori betegség elleni oltás előzheti meg a demenciát

Óriási jelentősége van a friss kutatásnak, amely megállapította, hogy egy elterjedt vakcina a demencia ellen is véd.

14 perce

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

Érdekességek