A fiatalok ma már inkább az interneten kommunikálnak, ismerkednek egymással, itt cserélnek eszmét, illetve baráti és szerelmi kapcsolatokat is ezen a platformon tartanak fenn. A szexualitással kapcsolatos tapasztalatok egy része is online születik meg, így előfordul, hogy saját készítésű, intim fotókat is megosztanak egymással.
A megosztott képekkel bárki visszaélhet
A telefonon vagy interneten keresztül küldött szexuális tartalmú, erotikus, meztelen vagy félmeztelen képeket és videókat szextingnek nevezzük. Hogy ez káros lenne? Sajnos igen!
Egy 2017-es felmérés szerint a 14 és 17 év közötti fiataloknál 10-ből 9 gondolta úgy, hogy történt már szexting a társai között. A megkérdezettek 5 százaléka mondta azt, hogy küldött már intim képet, 15 százalékuk pedig arról számolt be arról, hogy kértek már tőle ilyen képet. 19 százalékuk azért nyomott a küldés gombra, mert megbízott abban, akinek küldte. De meglepőbb tény, hogy 52 százalék arról számolt be, hogy olyan személytől érkezett neki ilyen tartalom, akit nem is ismert.
A szexting esetében az egyik legnagyobb probléma, hogy a megosztott képekkel bárki visszaélhet. Az intim fotók elküldése elsőre mókásnak tűnhet, ártatlan flörtnek, amiből nem lehet semmi baj.
De a dolgok sokszor nem úgy alakulnak, ahogyan azt elképzeljük. A gyerekek elvesztik az uralmat a képek felett. Előfordulhat, hogy pornográf oldalakon köt ki az a bizonyos fotó.
A következmények súlyosak lehetnek: ez a szexting igazi veszélye
A képet mások elmenthetik, megoszthatják a feladó által nem ismert személyekkel, sőt: közzétehetik a közösségi médiában vagy az interneten. A rossz hír az, hogy ezeket a képeket rendkívül nehéz eltávolítani.
A fiatalok nem mindig önszántukból küldenek ilyen képeket: van, hogy arra kényszerítik őket, hogy ezt megtegyék. Ez különösen nagy kockázatot jelenthet, ha egy társkereső oldalon vagy olyan idegenekkel kommunikálnak, akiknek a valódi indítékai nem ismertek vagy nem érthetők.
Néha a szexting „szexuális zsaroláshoz” vezethet: ilyenkor valaki azzal fenyegetőzik, hogy megoszt egy intim képet, kivéve, ha a képen látható személy pénzt fizet vagy enged a követeléseinek.
A fiatalok esetében a meztelen vagy szexuális tartalmú képek megosztása a következőket eredményezheti:
- megaláztatás, bűntudat, szégyen, düh és önvád
- súlyos esetekben ez önkárosításhoz és öngyilkossági gondolatokhoz vezethet
- megfélemlítés, kötekedés és zaklatás társaik részéről, ha a fényképeket megosztják iskolai közösségükben vagy baráti társaságukban
- hírnevük károsodása
- bűnügyi szankciók, hiszen törvénybe ütközik 18 éven aluli személyekről készült szexuális képek kérése, hozzáférése, létrehozása, birtoklása és/vagy megosztása
Nehéz feladat a szextingről beszélgetni
Nagyon eltérő módon állnak hozzá ma még az emberek a szextinghez, és a fiatalok nehezen nyílnak meg a jelenséggel kapcsolatosan. A legfontosabb az, hogy egyértelművé tegyük: senki, soha ne készítsenek magáról ilyen képeket, ha kényelmetlenül érzik magukat ettől. Eben az esetben az egyetlen helyes megoldás nemet mondani. Sokan jól érzik, hogy mit akarnak és mit nem, de a szerelem vagy a vágy sok mindent képes felülírni, és könnyedén elveszhetünk a nyomás alatt. Mindig bízni kell a megérzéseinkben: ha nem akarunk képet küldeni, akkor ne küldjünk!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés