Koholt vádak alapján börtönözték be a világhírű magyar festőt, Szász Endrét

GettyImages-485559819
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha nem volt tiszta papír, a ház falára rajzolt. Nem csoda, hogy 15 évesen már kiállítása volt a csíkszeredai születésű magyar festő, grafikus, illusztrátor, látványtervező, ékszer- és bútordizájner, porcelánfestő polihisztornak. De Szász Endre ült börtönben, és kipróbálta a milliomoslétet is Amerikában.

Egy másik erdélyi születésű, sokoldalúan kreatív író, grafikus, könyvtervező, szerkesztő, könyvkiadó, tanár, politikus, de mindenekelőtt építész zseni, Kós Károly – ma talán úgy mondanánk – „mentorálta”. Szász Endre saját bevallása szerint tőle tanulta meg:

ha értékes életet akar élni, akkor közösségi célt kell szolgálnia.

Szász Endre nem a hagyományos értelemben volt jó tanuló

És Szász Endre jó diáknak bizonyult. Na, ő sem feltétlenül a formális oktatás keretei között mutatkozott mintatanulónak: Kolozsvárott kezdett, majd más városokban folytatott középiskolai tanulmányait hanyagolta, szenvedélye, a rajzolás sokkal jobban érdekelte. Mielőtt 1946-ban Budapestre költözött volna, Marosvásárhelyen végül sikeres érettségit tett, így Szőnyi István tanítványaként megkezdhette tanulmányait a budapesti képzőművészeti főiskolán. Harmadéves korában mégis kimaradt az iskolából... 

Szász Endre 1969-ben
Szász Endre 1969-benFortepan/ Szalay Zoltán

Szász Endre útja a csodálatos könyvillusztrációktól Amerikáig

Legközelebb már Ady Endre, Arany János, Balassi Bálint, Dsida Jenő, Móricz Zsigmond, Szabó Lőrinc, Tamási Áron, Weöres Sándor, Ion Creangá, Csehov, Dosztojevszkij, Flaubert, Goethe, Gorkij, Heine, Jack London, Shakespeare vagy akár Tolsztoj műveinek illusztrátoraként hallunk róla. Sikereinek záloga nem csak egyedi tehetsége volt, hanem munkáltatóival szembeni rendkívüli megbízhatósága és pontossága. Ha azonban kreativitása és művészete nem lett volna kiemelkedő, csak korrektsége, nem kaphatott volna Lipcsében (kétszer is), Brémában és Londonban könyvkiállításon aranyérmet illusztrációiért. De Omar Khajjám Rubáiyát című könyvének 1964-es kiadását például, ugyancsak Szász csodálatos munkáinak köszönhetően, a világ 30 legszebb könyve közé választotta a British Museum. 1968-ban az Egri csillagok című film látványtervezőjeként is letette névjegyét, majd 1970-ben Kanada felé vette útját. Ott már első képkiállítása is óriási siker lett, így  után Montreal, Ottawa, Mexikóváros, Helsinki, Párizs, Tokió, New Orleans, San Francisco és Los Angeles műkedvelői is gyönyörködhettek már képeiben az addigra befutott festőművésznek. Az ünnepelt művész a székhelyét is áttette Amerikába, ahol állítólag egy saját maga által kevert színű Rolls-Royce-szal szelte az utakat.

Hollóháza nem csak Szász Endre életében jelentett új állomást

Később kinőtte Amerikát, valamint a papír és a fal kínálta lehetőségeket, ezért újabb felület után nézett.porcelán effajta festészete nemcsak az ő életében számított új terepnek, de maga a műfaj is innováció volt. Sokat kísérletezett Hollóházán, de annál nagyobb eredménnyel, így nemcsak táblaképei, de vázái, dísztányérjai, ékszerei és egyéb porcelán dekorációs tárgyai is újabb esztétikai élményt nyújtottak és nyújtanak azóta is az általa kialakított teljesen egyedi stílus-, szín- és motívumvilág kedvelőinek.

Szász Endre, a népnevelő világpolgár

A nagy sikerek és elismertség korára az ünnepelt művész Szász Endre szabadon élt és mozgott a nagyvilágban. Ötször nősült, szókimondó életet élt. De az ő élete sem csupán egy magyar "amerikai álom" története. Még 25 éves sem volt, amikor 1950-ben 10 év börtönbüntetésre ítélték. A vád tiltott fegyverrejtegetés. A per azonban csak egy koncepciós eljárás volt koholt vádak alapján. A fiatal festőnek végül nem kellett leülnie a rá jogtalanul kirótt büntetést, de egy évet így is börtönben töltött. Szerencsére nem tette a tapasztalat megkeseredetté, sőt, művészileg legtermékenyebb időszaka és a valódi kitejesedés éppen szabadulása után érte utol. 

A már elismert művész 1970-től magyar állampolgárságát megőrizve előbb Kanadában, később az Amerikai Egyesült Államokban élt, míg 1980-ban vissza nem költözött Magyarországra. A Somogyi-dombságban fekvő Várdán talált új otthonra a Somssich család egykori kastélyában, melyet eredeti állapotára újíttatott fel. De ebben is vezérelte egykori mesterének, Kós Károlynak kezdeti útmutatása: a közösség szolgálata. A várdai kastélyban ugyanis 2000-től festészettel és szobrászattal foglalkozó táborokat szervezett. Ugyanitt halála után előbb képgaléria, majd könyvtár létesült emlékére, míg végül 2011-ben, a festő halála után 8 évvel, megnyitotta kapuit az életművét bemutató kiállítás 5. feleségének, Szászné Hajdú Katalinnak köszönhetően.

A 2003-ban elhunyt Szász Endre a kaposvári Keleti temetőben lelt örök nyugalomra.

Ha érdekel Munkácsy Mihály mozgalmas élete is, ezt a korábbi cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten. 

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek