Nem kell nagyon visszamennünk az időben, ha sokkoló történelmi eseményt keresünk. A szomszédban dúló háború, a terrortámadások vagy épp 9/11 mind ezek közé tartoznak. Ilyenekből azonban volt jócskán az előző századokban, és ezek híre nemcsak elterjedt a világban, hanem a mai napig felborzolja a kedélyeket.
10 sokkoló történelmi esemény a múltból
1. Boleyn Anna kivégzése
VIII. Henrik ismert volt arról, hogy sajátos módon szabadul meg a feleségeitől. Csupán utolsó felesége, Parr Katalin vonult be úgy a történelembe, mint a nő, aki túlélte, hogy VIII. Henrik felesége volt. Nem volt ilyen szerencsés Boleyn Anna, aki a második feleség volt a sorban, és egyben az első angol királynő, akit nyilvánosan kivégeztek.
Az uralkodó nem akármivel vádolta: házasságtörés, vérfertőzés és a király halálára irányuló összeesküvés volt a bűnlajstromán. Boleyn Annát a még ma is álló londoni Towerben fejezték le, és bár 1536-ban történt, az eset a mai napig megrázó. A pár bár nem sokáig, csupán három évig volt házas, szerelmük akkora volt, hogy Henrik Annáért hagyta el első feleségét, aki mellett huszonnégy évig tartott ki. Anna mindennek ellenére példásan viselte a sorsát. Eustace Chapuys, a Henrik udvarában működő spanyol követ így írt róla:
Soha senki nem mutatott nagyobb bátorságot vagy nagyobb készséget a halálra, mint ő.
2. Oliver Cromwell „kivégzése”
Ez az esemény meglehetősen meghökkentő, hiszen egy már három éve halott embert végeztek ki. Oliver Cromwellt 1658-ban temették el, méghozzá állami temetés keretein belül. Mindennek ellenére a polgárháborúban nyújtott szerepéért később úgy döntöttek, hogy bűnhődnie kell, ezért társaival együtt kiásták a sírjából. A testét láncokkal a Tyburn kastélyra akasztották, majd lefejezték. A testeket tömegsírba dobták, a fejeket pedig a Westminster Palotára tűzték. 1685-ben egy vihar során Cromwell feje leesett, és több helyen, múzeumokban is feltűnt, majd egykori lakóhelyén, Cambridge-ben helyezték végső helyére.
3. A nagy londoni tűzvész
1666. szeptember 2. feledhetetlen nap a londoninak számára, ekkor ütött ki ugyanis az a bizonyos tűzvész. A három napig tomboló pokolban százezer ember veszítette el az otthonát. Bár az ismert London’s Burning című gyerekdal az eseményhez köthetőnek tűnik, közel száz évvel a tűz előtt már énekelték, csakhogy más szöveggel. Mai formáját a tűzeset után kapta, míg az eredetiben Edinburgh égett.
4. A salemi boszorkányok
Bár az 1996-os film talán jobban megmaradt az emberekben, a salemi boszorkányok esete valós. 1692 júniusa és szeptembere között tizenkilenc férfit és nőt találtak bűnösnek boszorkányságban az amerikai Massachusetts államban lévő Salem városában. A kis vallási közösség döntése megrázta a világot, és több film, könyv, valamint tudományos értekezés született belőle.
5. A Titanic elsüllyedése
1912. április 14-e a mai napig fekete nap a hajózás történetében, hiszen ekkor történt az elsüllyeszthetetlennek hitt Titanic katasztrófája.
A világ akkori legnagyobb hajóján 2208 ember volt, és csupán 712-en élték túl az ütközést.
Csupán két napba telt, hogy a hír elérjen Angliába, majd további néhány nap alatt a világ legtöbb tájára eljutott, hogy mi történt az elsüllyeszthetetlen hajóval.
6. Az első ember az űrben
1961. április 12. nagy nap volt, hiszen ekkor indult útjára az első űrhajós, Jurij Gagarin. 108 percet töltött az űrben, ami nemcsak az oroszok, hanem a világ számára is hatalmas dolognak számított. A moszkvaiak egy emberként kémlelték az eget, hogy lássák, amint egy közülük oda jut, ahová senki másnak nem sikerült addig, még az amerikaiaknak se.
7. A berlini fal építése
A berlini fal csaknem harminc éven keresztül elválasztotta Németország két részét. 1961. augusztus 12-én szó szerint egyik napról a másikra építették fel a falat, melynek az volt a célja, hogy megakadályozza, hogy a nyugatiak behatoljanak Kelet-Németországba, ezzel megszüntetve a szocializmust. Ez azonban csak a hivatalos verzió volt, hiszen valójában a fal célja az volt, hogy a nyugatra disszidáló tömeget állítsa meg. A családokat is szétszakító építmény drámája abban rejlett, hogy az emberek augusztus 13-án arra ébredtek, hogy el vannak szakítva a szüleiktől, nagyszüleiktől és barátaiktól. 1989. november 9-ig, a fal lebontásáig 171 ember halt meg azáltal, hogy valamilyen módon megpróbált átjutni rajta.
8. Az első világháború kitörése
1914. június 28-án Szarajevóban meggyilkolták Ferenc Ferdinánd osztrák-magyar trónörököst, majd ugyanebben az évben augusztus 4-én Nagy-Britannia hadat üzent Németországnak, amivel kezdetét vette az első világháború. A több mint harminc nemzet között vívott csata globális konfliktussá nőtte ki magát, és több mint kilencmillió katona életét követelte. Az odaveszett civilek száma nem ismert.
9. Tutanhamon sírjának felfedezése
Minden idők legnagyobb régészeti felfedezése 1922-ben történt, amikor Howard Carter brit régész és csapata megtalálta Tutanhamon sírját, akit az egyik legnagyobb egyiptomi fáraóként tartanak számon. A Királyok völgyében fellelt uralkodó sírja tele volt műtárgyakkal, köztük szobrokkal és műalkotásokkal. Ezek mennyisége hatalmas volt: tíz éven keresztül katalogizálták őket. A fáraó átkának legendája aztán világszerte a régészeti felfedezésre irányította az emberek figyelmét.
10. Hirosima bombázása
A Hirosimára ledobott bomba megrendítette a világot. A 135 ezer ember halálát okozó csapás felfoghatatlan volt:
az első három másodpercben ezrek hamvadtak el, mivel a robbanáspont hőmérséklete nagyjából 60 millió Celsius-fok volt, ami a Nap felszínénél tízezerszer forróbb.
Három nappal később Nagaszaki is hasonló sorsra jutott, ami újabb ötvenezer életet követelt. Akik túlélték, azok sem értek véget szenvedéseik: a sugárbetegség tüneteivel küzdöttek hátralévő életükben, nem is beszélve a lelki traumákról.
Ha szívesen olvasnál még történelemről, például VIII. Henrik hatodik feleségéről, itt megteheted!