Aki még gyűjtött emlékeket a vasfüggöny mögötti életérzésből, az tudja csak igazán, milyen volt az, amikor az oviban mindenkinek egyforma gumicsizmája volt, a plüssmaci piac redukált elemekből állt, köztük a kirívó népszerűségű, Kelettől Nyugatig hódító Moncsicsival. Semmi Disney, vagy hollywoodi álomgyári mesefigura. A nyaralóban (már akinek volt) paradicsompiros Junoszty tévécske, és a menők walkmanen hallgatták Pet Shop Boys-, később Bonanza Banzai-kazettájukat, amíg be nem csípődött a szalag. Ezek, és a műszálas, fényes melegítők jellemezték azt a korszakot, melynek egyik fényes csillaga, kétségkívül, a sertésmájkrémkonzerv volt.
Nosztalgiakaják
Az ételek terén ugyan van egy csodálatos visszakanyarodás, újra a polcokon a Camping sajt, a Sport szelet és a Macskanyelv, hébe-hóba a Melba kocka is.
Na és akkor meg is érkeztünk a sertésmájkrémhez. Állandóbb, mint a sarkkörökön a hó, és a berlini fal ledöntésébe se remegett bele egy pillanatra sem. Hosszú évtizedeken át nem izgatott senkit, pontosan hány százalék sertésbőrt, mechanikusan lefejtett húst, belső szervekről leolvasztott zsírt tartalmaz. A sertésmájkrémen nevelkedett generációt még nem kényeztették el a csomagoláson lévő konzervnyitó fülecskék sem.
A májkrém az életre nevelt!
Ha nincs nálad nyitó, éhes maradsz. Ebben a szellemiségben generációk tanulták meg az előre gondolkodás és az öngondoskodás – akkor még ismeretlen – fogalmát. Egyébként egynegyed részben sertésmájból van, szóval senkinek nem lehet egy szava sem.
Amiből mindig van otthon
A világjárvány az elmúlt két évben új értelmet adott a majdnem végtelenített szavatosságú konzerveknek, amelyekből ma már minden valamirevaló háztartásban be van tárazva pár doboz. Erre a rendszerváltozás előtt felnőtt generáció tagjai néha még titokban rájárnak, és nosztalgianassolást tartanak t. v.paprikával vagy kiskanállal, netán nyomós tubusos majonézzel.
Hadászati funkció
Ahogy kettéoszlik a társadalom kutyások és macskások táborára, Buda vagy Pest funokra, kiflistákra és zsemlistákra, úgy élnek köztünk a májkrém- vagy löncshúskonzerv dobozának gyártósorába harcászati célra felhasználható gépeket feltételezők, és ezt határozottan tagadók is. Megfigyelték, ugyanis, hogy a normál és a slim cigaretták átmérője a géppisztolylövedék átmérőjével varázslatos módon századmilliméter pontos egyezést mutat, a fent említett konzervdobozok mérete pedig a nyeles gránát átmérőjével azonos. Innen már egyenes út vezetett az elmélethez, miszerint a gyártósorok egy rövid átalakítás után rögtön hadászati célokat kiszolgálva cigaretta és konzervdoboz helyett, szükség esetén, tüzérségi eszközöket képesek gyártani. Ezt belső források eddig nem erősítették meg, és nem is fogják, mert ha igaz is, nem lenne szerencsés megtenni.
Akár alkalmas lövedékgyártásra a gépsor, akár nem, akár emlékszünk még a régi jó kirándulások retró májkrémes szendvicseire, ha májnokedlihez nincs otthon friss nyers máj a hűtőben, a megoldás talán ott lapul a kamrában!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés