Az egymásba építhető kockák a nevüket a dán Leg godt!, azaz Játssz jól! kifejezésből kapták. Még az 1930-as években készültek az első darabok, egy dán asztalosmester, Ole Kirk Christiansen műhelyében, fából. Már ekkor is hasonló elven, azaz a kockák alján lyukakkal, tetejükön az azokba illeszkedő bütykökkel állították elő a darabokat. 1958 óta műanyagból gyártják a kockákat, melyek időtállónak bizonyultak.
Az első, elkészült darabok a mai napig kompatibilisek azokkal, amik ma gördülnek le a gyártósorról.
A Lego értékállóságát mi sem bizonyítja jobban, hogy egy-egy ritka, régi szett szinte aranyáron kel el. Míg a korai években szinte csak kockák illetve figurák, manapság már rajzfilmszereplők és egyre több, évente bővülő csomag készül a legkülönfélébb kivitelben. Bár a kreativitást némileg csökkenti a jelenlegi trend, a szinte minden érdeklődési körnek megfelelő, előre összeállított és használati utasítással ellátott, mérnökök által megtervezett építmények iránti rajongás töretlen. Néha pedig felbukkannak olyan ritka Legók is, amelyekre nehéz magyarázatot találni.
Ritka Legók készültek színváltáskor a gyárakban
A Legókat és a kisebbek kezébe illő Duplókat jelenleg öt nagy gyárban, Dániában, Mexikóban, Vietnámban és Kínában, illetve hazánkban, Nyíregyházán készítik. Amint a fenti fényképen is látható, akadnak a megszokott alapszínektől (ebből jelenleg 50-féle van) némileg eltérő küllemű kockák is, ennek oka pedig a gyártásban keresendő. Amikor nyilvánosságra került a furcsa, márványos színű kockák képe, egykori Lego-dolgozók avatták be a kommentelőket abba, mi is az oka annak, hogy ezek így néznek ki. Nagyon ritkán a készletekbe is bekerültek, így akad, akinek otthon is van belőle.
„A férjem nagymamája a 60-as évek közepén a coloradoi Lovelandben a Lego gyárban dolgozott. Most kaptunk tőle egy hatalmas Legót a fiamnak, és ezeket találtuk! Azt mondja, amikor a gyári munkások színt cseréltek a gépeken, az elsőként legyártottak ilyen vegyes színekben jöttek ki. Nagyon klassz!” – írta a fénykép tulajdonosa.
„A skóciai Grangemouth üzemben kis számú márványtégla készült próbatételként, amelyek hihetetlenül ritkák és értékesek”
– erősíti meg egy másik kommentelő. A legdrágábban, újonnan megvehető Lego-szett egyébként közel 1 millió forintba kerül, a neve Birodalmi Zászlóshajó, és 10210-es sorozatszámon fut, hazánkban is kapható.

Eredetileg fából készült, és az évszázad játékává választották tavaly: kerek évfordulót ünnepel a Lego.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés