Így igazoltattak a rendőrök anno: szocialista életképekkel idézzük fel

fortepan 199044
Olvasási idő kb. 2 perc

A hatvanas-hetvenes években a rendőr megjelenése meglehetős riadalmat válthatott ki az emberekből: a razziák során a szocializmusban azt is keresték, ki lehet a közveszélyes munkakerülő.

A hatvanas-hetvenes években volt mitől tartania nemcsak az ifjúságnak, de akárkinek, aki nem teljesen a pártállam elképzelései szerint élte életét. Egyáltalán nem csak akkor lehetett bajba kerülni, ha az ember a törvény ellen vétett: ártatlanabb döntések is bajba sodorhattak bárkit.

A razziák során odafigyeltek a rendőrök arra is, kinek van munkahely bejegyezve személyijében, s ki az, akire rávetülhet a közveszélyes munkakerülés sötét árnyéka. Ennél tovább is mentek: a kor erkölcsét megsértette, ha a szórakozóhelyen valaki nem házastársával, hanem az ellenkező nem egy másik képviselőjével múlatta az időt, legalábbis a pártállam szerint.

Lehetett baj a bulizásból, a seftelésből, de akár azzal is kivívhatta a rendőrök kitüntetett figyelmét valaki, ha öltözete kirívó volt környezetéből.

Ezeknek az igazoltatásoknak a hangulatát idézik meg a Fortepan képei, melyek komoly része az 1943-ban alapított Magyar Rendőr folyóirat fényképészeinek munkáját dicséri. Egy letűnt kort elevenítenek fel: ruházatban és erkölcsökben egyaránt.

A lenti képre kattintva kukkants be ebbe az egykori világba:

Ha még szívesen folytatnád az időutazást, ajánljuk azt a cikkünket is, amelyben a plázák kora előtti vásárlási élményeket idézzük fel! 

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

(Nyitókép: Fortepan / Szalay Zoltán)

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek