Hónapokon belül elkészülhet a rák elleni oltás

GettyImages-1330885566
Olvasási idő kb. 2 perc

A Merck gyógyszergyártó vállalat a Modernával együttműködve olyan melanóma elleni oltást fejleszt ki, amely a betegek saját daganatsejtjeit használja. A kísérleti eredményeket még az év vége előtt megosztják a nyilvánossággal.

A melanóma elleni oltás ugyanazon a technológián alapul, mint a Covid-oltások. Olyan mRNS-technológiát alkalmaz, amely a betegek daganataiból származó genetikai kód darabjait használja fel, hogy megtanítsa a szervezetet a rák elleni küzdelemre.

Az oltást az eddigi kutatások alapján az egyes betegek daganatsejtjei alapján személyre szabják majd, azaz nem lesz két egyforma vakcina, a működési mechanizmusa pedig a következő lesz: 

megtanítja az immunrendszert felismerni és megtámadni a rákos sejteket.

Az előrehaladott melanómásoknak tervezett vakcina jelenleg a három kísérleti fázis közül a másodiknál tart, és hónapokon belül várható eredmény, hogy valóban működőképes-e. Az oltást műtét után kaphatják majd meg a betegek, hogy megakadályozzák a daganat visszatérését.

Az American Cancer Society szerint a melanóma előfordulása jelentősen megnőtt az elmúlt években. Becslések szerint 2022-ben körülbelül 99 780 új melanómamegbetegedést diagnosztizáltak (mintegy 57 180 férfinál és 42 600 nőnél). Várhatóan 7650 ember halálát okozhatja ez a rákfajta. A fehér bőrűek több mint 20-szor nagyobb valószínűséggel lesznek melanómások, mint az afroamerikaiak, és általánosságban gyakoribb a férfiaknál, de 50 éves kor előtt gyakoribb a nők körében. 

A kipróbált vakcinák minden darabja körülbelül 100 000 dollárba kerül, így az oltás várhatóan igen drága lesz majd.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek