Szerzetesből lett a magyarok kedvenc fizikatanára Öveges József: egy ország imádta

GettyImages-AB05701
Olvasási idő kb. 5 perc

Mindenkinek volt egy kedvenc tanára, de az, hogy egy egész ország számára ugyanaz az ember legyen generációkon át a legkedvesebb fizikatanár, egyedül nálunk történt meg. Ki ne emlékezne Öveges tanár úrra, akiről egyébként alig tudunk valamit.

Régóta feszegetett kérdés, első ránézésre talán ellentét, mára megdöntöttnek tűnő elképzelés, hogy tudomány és a vallás nem férnek meg egymás mellett. Annál is inkább túlhaladottnak tekinthető ez a felfogás, mert a legnagyobb tudósok jó részt maguk is vallásos, de legalábbis hívő emberek.

Még maga Charles Darwin is istenfélő ember volt, aki A fajok eredetében száznál is többször említi a teremtés szót, vagy a fogalom valamely rokonértelmű kifejezőjét. A mi kis országunk kedvenc fizikatanára, Öveges József is például, piarista diákból, szerzetesből lett a legnépszerűbb tudományterjesztő professzor. Ráadásul mindez a vallást üldöző átkosban történt.

Öveges József mindenki kedvenc fizikatanára lett
Öveges József mindenki kedvenc fizikatanára lettFSZEK Budapest Gyűjtemény - Sándor György / FORTEPAN

Tanár családba született Öveges József

A Zala vármegyei Páka népiskolai tanítójának négy gyermeke volt. Egyikőjük, az 1895-ben született Józsika már gyerekkorában élénken érdeklődött a természettudományok iránt. Az édesapa azonban korán meghalt, így az édesanya egedül nézett a négy gyermek nevelésének felelőssége elé. József előbb a győri bencésekhez került, majd a kecskeméti piaristákhoz. Nemcsak itt végezte tanulmányait kitűnő eredménnyel, de később a fővárosban is, ahol matematika-fizika szakos tanári diplomát szerzett az akkori Magyar Királyi Pázmány Péter Tudományegyetemen, amely ma az Eötvös Loránd Tudományegyetem. Közben, párhuzamosan a piarista rend hittudományi főiskoláján, úgyszintén Budapesten, teológiát is hallgatott.

Ennek megkoronázásaként 1920. július 4-én pappá is szentelték. 

A tanár úr

Még bőven azelőtt, hogy a televíziók képernyőjén Öveges professzor tömegeket avathatott volna be a fizika lenyűgöző világába, a fiatal Öveges Józsefből fizikatanár lett. Tanított Szegeden a piarista gimnáziumban, de ma már talán meglepő módon, nem fizikát, hanem mennyiségtant, vallástant, történelmet és földrajzot. De dolgozott Vácott és Tatán is, oly nagy sikerrel, hogy Tata városa 1964-ben például díszpolgárává is avatta a professzort, aki először 1922 és 1924 között, majd később 1930 és 1940 között is városukban tanított.

Nem csak Időjóslás és időmeghatározás című első könyvét írta Tatán, de a befagyott Öreg-tó jegén „feltalálta”, majd tökélyre fejlesztette reverendájában a vitorlázva korcsolyázás művészetét is.

Első könyvénél már sziporkázó humora is megcsillant, amikor így reklámozta azt: „Adja el esernyőjét és vegye meg Öveges József Időjóslás és időhatározás című könyvét" , a kötetet, amelyet később közel 30 másik követett.

Ezekre csak úgy hivatkozott: „a gyermekeim”.

Öveges József a Magyar Televízió stúdiójában 1967-ben
Öveges József a Magyar Televízió stúdiójában 1967-benFORTEPAN/ Rádió és Televízió Újság

Kedvenc fizikaprofesszorunk egy országot tanított

Később középiskolai tanári pályafutását egyetemi katedrára váltotta, mellette egyebek között az Élet és Tudomány szerkesztőbizottságának tagja lett, s az újjonnan alapított Kossuth-díj egyik első büszke birtokosa 1948-ban. 1958-tól a Magyar Televízió 100 kérdés –100 felelet című műsor föszerkesztője volt. Sikerét jól mutatja, hogy a kezdeti bizonytalan idők ellenére is a műsor 135 adást ért meg. Ennél többször már csak a Magyar Rádióban voltak hallható hétköznapi nyelvezettel, mindenki számára érthetően, mégis sziporkázva elmagyarázott tételei.

A rádióhallgató nagyközönség nem kevesebb mint 256 alkalommal figyelhetett kedvenc fizikatanárára.

Jellemző kép a Tanár úrról
Jellemző kép a Tanár úrról

Öveges professzor mindmellett szerény életet élt. Fiatal korától megőrizte szokását, hogy hajnalban kelt és már a kora reggeli órákat is aktívan és dolgosan töltötte. Ebédelni haláláig a piarista rendházba járt, akkor is, amikor már a Széll Kálmán tér közelében lévő öröklakásában lakott. Ez alól évente mindössze két-három hét volt kivétel, amikor Öveges professzor hazalátogatott, hogy a vakációit szülőföldjén, Pákán töltse.

Ha érdekel, hogyan él egy feltaláló, ezt a korábbi cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek