S ezt persze nem lehet elég korán kezdeni. Sok gyerek már óvodáskorától modellkedik, és sikerül is kitűnniük: 2021-ben a 8 éves Alina Yakupova lett a világ legszebb gyereke, és a legnagyobb divatmárkák versengenek érte. Édesanyja nemcsak a korai kezdést tartja a siker zálogának, de azt is, hogy kisiskolás lánya „keményen dolgozik és folyamatosan fejleszti magát”. 2017-ben egy másik apró sztár csillaga emelkedett fel, a 6 éves, orosz Anastasia Knyazevát kiáltották ki a legszebb lánnyá a világon. A 8 éves, szibériai Nariyana pedig pont pigmenthiánya miatt vált világszerte ismert gyerekmodellé, egyfajta mini Hófehérkévé. A 8 éves Anna Pavaga az egyik legkeresettebb orosz gyerekmodell, édesanyjával mint menedzserével járják a világot. De említhetnénk még Nina Kravizot, Kristina Pimenovát, Anastasia Bezrukovát vagy épp Ekaterina Samsonovot, a sikeres, milliókat kereső, orosz gyerekmodellek száma szinte végtelen.
Így lesz egy orosz lányból modell
Kitűnni épp ezért egyre nehezebb, pláne ha valaki már tinédzserként vagy fiatal felnőttként kezd csak küzdeni a helyekért. Válogatókra járni, fehérneműre vetkőzve órákig ácsorogni, járni tanulni, fotózásokra utazni nem kevés időt, energiát és eleinte pénzt is igényel. Ráadásul a videóban nyilatkozó lányok szerint az országban még erősen tartja magát az a téves feltételezés, hogy aki modellkedik, az minden bizonnyal prostituálódni is hajlandó. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az ázsiai piacon nem érvényes a nyugati korhatár (az Egyesült Királyságban 16 éves kor felett lehet csak kifutóra lépni, Oroszországban 12 éves kortól, és nem veszik szigorúan, ha valaki hazudik a koráról), és egyre csak fiatalabb és fiatalabb (vagy annak kinéző) lányok sikeresek, máris összeszorul a gyomrunk.
Hogy lesz valaki sikeres?
A fiatal lányokat szinte futószalagon keresik és képzik. A helyi ügynökségek a sűrűn lakott városokban működve szerveznek válogatókat. Az egyik legsikeresebb modellt, Natalia Vodiát az út mellett, gyümölcsárulás közben fedezték fel, most milliomos. Az egyik divatcég képviselője úgy fogalmazott, miközben száz fehérneműs lány várt a válogatón, kezében az adatait tartalmazó papírral, hogy ezek a fiatal orosz lányok olyanok, mint egy Ferrari motor nélkül. Ahogy elkezdenek velük dolgozni, ők teszik hozzá azt az erős gépet, ami majd hajtja előre őket. Azaz a sikerhez nem elég a szimmetrikus arc, a vékony testalkat, előrébb jut az, aki befolyásolható, irányítható, formálható.
A modellkedés valódi veszélyei
Csakhogy minél kevésbé képviseli egy tini modell a saját érdekeit, annál többet veszít: nagyobb eséllyel keveredik prostitúcióba, vállal el számára nem előnyös munkákat, hagyja, hogy mások keressenek sokat az ő munkája révén. Több modell még pénzt sem kap, hanem ruhában fizetnek neki, ami két dolognak kedvez: az éheztetéssel „elnyert” karcsúságnak, illetve az anyagi kiszolgáltatottságnak. Ezen a ponton az emberkereskedelem is felmerül, azonkívül, hogy az út a sztárság felé milyen áldozatokat kíván meg. A 14 éves Vlada Dzyuba túlságosan félt munkaadóitól ahhoz, hogy elmondja nekik, nem érzi jól magát, és orvosra van szüksége, de nem kötöttek rá biztosítást. Közvetlenül azelőtt esett össze, hogy kilépett volna a kifutóra Sanghajban, és az életét már nem tudták megmenteni. Két nap kóma után elhunyt, halálát krónikus meningitis okozta. Talán ha nem kell folyamatosan túlóráznia, vagy ha jobban odafigyelnek a modelleknek járó orvosi ellátásra, a tragédia nem történik meg.
Így válhat egy modell akár emberrablás áldozatává
Valeriát 14 évesen fedezték fel Szibériában, és 12 éven át modellkedett sikerrel. Bejárta a világot, de tapasztalatai megmutatják, hogy korántsem könnyen jött sikerről és csillogásról volt szó. „Egyedül vagy, egy másik mentalitású országban és egy másik világban. Nincsenek barátok, szülők, gyerek vagy. Ha egy centiméternyit is híztál, már meg is szüntették a szerződésed” – mesélte. Előfordul, hogy nyomást gyakorolnak a lányokra, hogy keressenek pénzt azáltal, hogy férfiakat kísérnek el eseményekre, majd utána akár a hálószobába is. Aki ellenkezik, az nem kapja vissza az útlevelét a menedzserétől. Fogoly.
Bár egyre több olyan szervezet jön létre szerte a világon (csak hogy két példát említsünk, Kolumbiában és Etiópiában is hasonlóan nagy veszélyben vannak a modellkarrierre vágyó tinik), amelyek a tinédzserek jogait védik, azért egyértelmű, hogy van még mit tenni a gyerekek (mert még azok) biztonságáért.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés