Az olasz ételek ma már világszerte beépültek a mindennapjainkba, legyen szó éttermi étkezésről vagy egy otthoni családi ebédről, vacsoráról. Joggal gondolhatnánk, hogy a pizza, a tészta és az olasz fagylalt is ugyanolyan étel, mint bármi más finomság, ami az asztalra kerül, és nyugodtan elfogyaszthatjuk úgy, ahogyan az nekünk jólesik. Otthon talán igen, de egyáltalán nem mindegy, hogy egy olasz étteremben hogyan esszük meg a kedvenc ételeinket. Még az is megeshet, hogy észrevétlenül szegnénk meg néhány olasz éttermi etikettszabályt.
Illem: az étterem típusától is függ
Vannak olyan általános etikettszabályok, melyeket függetlenül attól, hogy melyik étteremben ülünk, be kell tartani. Hiszen mindenhol neveletlenségnek számít tátott szájjal falatozni, vagy nagyobb figyelmet szentelni a telefonunknak, mint az asztaltársaságnak. Mindezeken túl vannak azonban olyan íratlan illemszabályok, melyeket attól függően, hogy egy steakhouse-ban, egy kínai vagy egy olasz éttermemben járunk, szintén illik ismerni és betartani. Ez utóbbi esetben csupán egy a sok közül, hogyan is kell helyesen elfogyasztani a spagettit.
Vannak ugyanis olyan finom szabályszegések, de kimondottan durva udvariatlan szokások is, amelyeket bár nem tesznek szóvá az étterem dolgozói, de egy olasz vendég soha nem követne el.
Ne vágd fel a spagettit!
A legtöbb hiba, amit egy olasz étteremben elkövetnek azok, akik nem bennfentesek az olasz vendéglátás magatartási szabályaiban, az nem más, mint a tészta felvágása.
Az olasz etikett szerint ugyanis a spagettit és a fettuccinét nem szabad késsel kisebb darabokra vágni.
De az is helytelennek számít, ha valaki kanál segítségével forgatja a tésztát a villájára. Ha csupán egy falatnyi tésztát csavarunk a villánkra úgy, hogy a tészta kósza végei nem lógnak mindenfelé, kanál nélkül sem ördöngösség megenni a spagettit.
Ne használj kést a lasagnéhoz!
Az sem helyénvaló, ha villát és kést használunk a töltött tészták, például a lasagne vagy a ravioli felszeleteléséhez. Erre az a magyarázat, hogy az olaszok annyira tisztelik a tésztát, hogy soha nem vágnának bele késsel. Helyette használjuk csak a villánkat, pontosabban a villa oldalát. Közben pedig ügyeljünk arra, hogy megfelelő méretű legyen a tészta, hogy könnyedén be tudjuk venni a szánkba.
Tilos a tésztához kenyeret enni
Semmi sem hasonlítható ahhoz az érzéshez, amikor beleharapunk egy meleg, ropogós olasz kenyérbe… igen ám, de nem mindegy, hogy ezt mikor tesszük. Rossz döntés például kenyeret kérni a pincértől, amikor tésztát eszünk.
Az olasz vendéglátás magatartási kódexe szerint nem szabad más keményítőtartalmú ételekkel, például rizottóval vagy tésztával együtt kenyeret enni.
Egy olasz étteremben a kenyeres kosár mindig azért kerül az asztalra, hogy a leveshez vagy a salátához fogyasszunk belőle, illetve, ha valaki nem keményítőalapú előételt rendelt, a főételhez is ehet kenyeret.
Kenyérrel sehol nem illik tunkolni
Bármennyire ízlett a szósz, ami a húst vagy a tésztát borította, ne töröljük kenyérrel tisztára a tányérunkat. Otthon a családi asztalnál ülve még csak-csak elnézzük, ha valaki kenyérrel tunkolja ki a tányérjából a tésztaszószt, de egy étteremben ez finoman szólva is neveletlenségnek számít; és nem csak egy olasz étteremben. Az illemszabály szerint bármennyire is ízlett a szósz, meg kell elégednünk annyival, amennyi a tésztára vagy a húsra jutott, és a maradékot ott kell hagyni a tányéron.
A tészta soha nem lehet köret
Nem véletlen, hogy az olasz éttermekben soha nem találunk tésztát a köretek között. Éppen ezért nem is szabad soha köretként rendelni.
Ha úgy érezzük, hogy a főételnek választott tésztát nem tudjuk megenni, egyáltalán nem számít illetlenségnek, ha a maradékot becsomagoltatjuk, és hazavisszük. Éppen ellenkezőleg, jó, ha az étel nem vész kárba.
Parmezán a tenger gyümölcseire? Na, ne!!!
Nem számít illemszabályszegésnek, ha több sajtot kérünk az ételhez, mint amennyit kaptunk, ám egyáltalán nem mindegy, hogy mihez szeretnénk elfogyasztani. Az olaszok is szeretnek reszelt parmezánt szórni a tésztára, különösen a spagettire és a fettuccinére, de a tenger gyümölcseire, például egy kagylós spagettire több mint udvariatlanság. A parmezán karakteres ízétől ugyanis veszít élvezeti értékéből az étel.
Ne tedd a szalvétát a nyakadba
Amikor egy nagy tányér paradicsomszószos spagettit készülünk elfogyasztani, természetes, hogy meg akarjuk védeni a ruhánkat. Ám bármennyire féltjük is az öltözékünket, az olaszok szerint illetlenség a szalvétát az ing nyakába tűrni. Nincs más megoldás, mint az, hogy óvatosabban eszünk. A szalvétát legfeljebb az ölünkbe illik tenni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés