Tudod, mit jelentenek ezek a tájszavak?

BFALU20160713151

Ma már leginkább a vidéki nagyszülőknél hallhatunk vagy a keresztrejtvények feladványaiban találkozhatunk nyelvjárási szavakkal. Többségük a köznyelvből teljesen kikopott, vagy soha nem is vált a részévé, ezért megeshet, hogy az egyes tájegységek különleges szavai sokaknak idegen kifejezésként hatnak.

Macok, borzaska, cicedli, görhöny, harula, cicege, krumpliprósza, lapcsánka, tócsni – gondoltad volna, hogy ezek a szavak egytől egyig egyetlen ételre utalnak? Arra az ételre, ami – attól függően, hogy az ország melyik tájegységén járunk – ugyanabból az alapanyagból készül, nevezzük akár pityókának, krumplinak vagy burgonyának. Találd ki, hogy a kvízben felsorolt nyelvjárási szavak mit jelentenek!

Vajon tudod, mit jelentenek ezek a régi kifejezések?

Sajnos nem sikerült :(
Kérjük próbáld meg újra.

Indulhat a kvíz!

Az értékelésért görgess lejjebb!

Értékelés:

0–3 pont: Sajnos nem sok kifejezést ismertél fel a magyar tájnyelv óriási szókincséből. Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen a szótárakban bármikor utána tudsz nézni a szavak jelentésének.

4–7 pont: Ha nem is ismerted mindegyik szónak a jelentését, ügyesen kikövetkeztetted, vajon elődeink mire is használhatták a kvízben említett szavakat.

8–10 pont: Gratulálunk! Te aztán bárkivel szót értenél, bármelyik magyar nyelvjárásban.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek