„Tölgyfa-hadművelet” – így nevezték el azt az akciót, amelynek célja Benito Mussolini kimentése volt 2000 méter fölött elhelyezkedő börtönéből. A Duce azután került ilyen szorult helyzetbe, hogy az olaszok 1943-ban előbb vereséget szenvedtek Észak-Afrikában, majd komoly veszteségeket a keleti fronton, a Szovjetunió elleni harcokban. Ráadásul a szövetségesek Szicília elleni offenzívája sosem látott közelségbe hozta a háborút az olasz néphez. Az utolsó csepp valószínűleg Róma bombázása lehetett: a repülőgépek szinte teljesen lerombolták az Örök Város San Lorenzo nevű, főként munkások lakta környékét, jelentős károkat okoztak a város két repülőterében és a falakon kívüli Szent Lőrinc-bazilikában is.
Szörnyű meglepetés várta Mussolinit
Ezek után a Fasiszta Nagytanácsban bizalmatlansági indítványt kezdeményeztek a Duce ellen, amelyet 19:8 arányban meg is szavaztak. Ennek azonban nem tulajdonított különösebb jelentőséget Mussolini, mert a nagytanácsot ő inkább tanácsadó testületnek tartotta, nem számított arra, hogy a szavazásnak bármilyen gyakorlati következménye lesz. Így teljesen gyanútlan volt akkor is, amikor másnap a király, III. Viktor Emánuel maga elé idézte.
Hatalmas volt a meglepetése, amikor az uralkodó közölte vele, hogy vége a hatalmának.
Miután távozott a palotából, letartóztatták, és egy vöröskeresztes autóban szállították el. A következő napokban különböző helyeken őrizték Mussolinit, így próbálva megakadályozni, hogy a németek tudomást szerezzenek tartózkodási helyéről.
Őrjöngött a Führer
Amikor Hitler tudomást szerzett szövetségese eltávolításáról, fékevesztett haragra lobbant. Különféle őrült terveket gondolt ki: szerepelt ezek között Olaszország teljes lerohanása, a királyi család túszul ejtése, sőt, a pápa elrablása is. Végül ezektől a tervektől elállt, amikor egy elfogott rádióüzenetből a németek tudomást szereztek arról, hogy Mussolinit a Grand Sasso-hegyi Campo Imperatore hotelben őrzik.
Kommandósakciót terveztek
Hitler Otto Skorzenyt bízta meg a Duce kiszabadításával. 1943. szeptember 12-én 10 DFS 230-as teherszállító vitorlázó repülőgép szállt fel egy Róma melletti reptérről, mindegyik 9 katonát szállított a pilóta mellett. A vitorlázókat Henschel Hs 126-os gépek vontatták fel a megfelelő magasságba. Közben szárazföldi egységek elfoglalták a fennsíkra vezető sikló alsó állomását, megakadályozva ezzel, hogy erősítés érkezzen a hotelhez. A 72 ejtőernyős és 17 SS-kommandós hamar legyűrte a teljesen meglepett védőket, akik nem tanúsítottak különösebb ellenállást.
A landolás után 10 perccel már vége is volt az egésznek, Mussolinit kiszabadították.
A hotel elleni akciónak nem is voltak halálos áldozatai, ez annak is köszönhető volt, hogy az osztrák kommandós túszként magával vitte Fernando Soleti olasz tábornokot, aki megparancsolta a védőknek, hogy ne lőjenek.
Majdnem lezuhantak
Az eredeti tervek szerint két Fieseler Storch könnyű, vászonborítású futárrepülőgéppel menekült volna el Skorzeny és Mussolini, amelyek az akció közben szálltak le a hotelhez. Az egyik gép azonban megsérült a landolás során, és Skorzeny úgy döntött, hogy a kétszemélyes gépen hárman fognak utazni: Mussolini, ő és a pilóta. Bár a túlterhelt futárrepülőgép nehezen szállt föl, és majdnem lezuhant, végül biztonságban sikerült leszállni a Pratica di Mare katonai repülőtéren.
Európa legveszélyesebb embere
Skorzenynek nem Mussolini kiszabadítása volt az egyetlen akciója a II. világháborúban. A tervek szerint ő vezette volna a Távolugrás-hadműveletet, amely egyszerre tette volna el láb alól Sztálint, Churchillt és Rooseveltet az 1943-as teheráni konferencián. Egy orosz kém a tervezett akciót leleplezte, így megvalósítása végül el sem kezdődött. 1944-ben részt vett a sikertelen Lóugrás-hadműveletben, amelynek célja Josip Broz Tito jugoszláv forradalmár elfogása volt, ám a németek földet érését észrevették, a kommandós egység véres harcokba keveredett, és komoly veszteségeket szenvedett. Skorzenyt küldte Hitler Magyarországra 1944 októberében is, miután értesült arról, hogy Horthy Miklós magyar kormányzó kiugrásra készül, és különbékéről tárgyal a szövetségesekkel. Az osztrák katona a Vasököl-hadművelet során elrabolta Horthy fiát, és elfoglalta a budai Várat, így nem került sor Erich von dem Bach-Zelewski alternatív tervére, amelynek során a tábornok lövegeivel szét akarta lövetni a budai Várat. 1944 decemberében Skorzeny kommandós egységével amerikai egyenruhába öltözött, és a Griffmadár-hadműveletben a németek utolsó nagy támadását, az ardenneki offenzívát voltak hivatottak támogatni. Eredeti céljukat, hogy elfoglaljanak egy hidat a Maas folyón, nem érték el, viszont elég nagy káoszt sikerült okozniuk, miután a szövetségesek rájöttek, hogy hamis katonák vannak közöttük, és elkezdték egymást amerikai jellegzetességekről kérdezgetni, hogy így találják meg a beszivárgó németeket. Bruce Clarke tábornokot például fegyverrel tartóztattak föl, miután tévesen válaszolt arra a kérdésre, hogy melyik ligában játszik a Chicago Cubs baseballcsapat, egy kapitány pedig egy hetet töltött őrizetben, mert német csizma volt a lábán. A káoszban az a pletyka is elterjedt, hogy a kommandósok merényletre készülnek Eisenhower ellen, ennek köszönhetően nyerte el Skorzeny az „Európa legveszélyesebb embere” nevet.Más ember lett a Duce
Kiszabadítása után Mussolinit a Farkasverembe, Hitler keleti katonai főhadiszállására szállították. Itt találkozott újra a két szövetséges, ám a Führert kellemetlen meglepetés várta: Mussolini már nem az a magabiztos és erős vezér volt, akire Hitler emlékezett, hanem egy hatalom nélküli, lefogyott és bizonytalan ember, árnyéka korábbi önmagának. A náci Németország támogatásával Mussolini még visszakerült a hatalomba, és 1945-ig az Olasz Szociális Köztársaság nevű bábállam vezetője volt.
Ha szívesen olvasnál további érdekességekről a II. világháborúval kapcsolatban, például arról, hogy melyik nyelv segített az amerikaiaknak megnyerni a háborút, kattints ide!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés