A rákos megbetegedések kiújulási lehetősége még a sikeres kezelést követően is magas. Különösen igaz ez a hazánkban hatalmas tömegeket érintő mellrák esetén, melyben évente mintegy kétezren halnak bele. Az új gyógyszer áttörés lehet a rákellenes harcban, az esetek jelentős részében ugyanis képes megakadályozni a betegség kiújulását.
A daganatos megbetegedések sorában a nőknél világszerte az emlődaganat a második leggyakoribb halálok, pedig idejében felismerve 85 százalékban gyógyítható lenne a betegség.
Az új gyógyszer segít, ha már baj van
Egy gyógyszergyártó intézet legújabb fejlesztésű orvossága sikerrel debütált az elmúlt hónapok tesztjein. A gyógyszer a korai stádiumú túlélők között negyedére csökkenti a kiújulás kockázatát, új reményt kínálva a betegeknek. Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság éves ülésén nemrég bemutatott eredmények önmagukért beszélnek.
Az elmúlt évek során több mint 5000, már a műtéten és sugárterápián átesett nő esetén vizsgálták a gyógyszert. A betegek fele az új hatóanyagot, valamint hormonterápiát, míg a másik fele csak hormonterápiát kapott. A kezelést három évig folytatták.
„A gyógyszert is szedő betegek 7,4%-a tapasztalt kiújulást, szemben a csak hormonterápiát kapó betegek 9,2%-ával, ami hozzávetőlegesen 25%-os kockázatcsökkenést jelent. A gyógyszer hatóanyaga az általános túlélésben, a kiújulásmentes és betegségektől mentes túlélésben is kedvezőbb eredményeket mutatott” – áll a cég sajtónyilatkozatában.
A gyógyszert már számos országban jóváhagyták, ez az új vizsgálat azonban bebizonyította, hogy használata a már kezelt betegek körében is pozitív hatású lehet.
Nőnek lenni rizikófaktor
Ugyan a mellrák a férfiak számára is veszélyes lehet, mégis a nők azok, akiket jellemzően inkább érint a melleket érintő daganatos megbetegedés.
„A férfiaknál is előfordulhat az emlőrák, ők csupán az esetek 1 százalékát teszik ki. A nem mellett a másik kockázati tényező az életkor: a nemzetközi és a hazai tapasztalatok is azt mutatják, hogy 45 éves kortól a betegség előfordulása egyre gyakoribb. Az átlagéletkor 62, de 40 év alatt is regisztrálnak évi körülbelül 400 esetet” – mondta dr. Boér Katalin, a Szent Margit Kórház osztályvezető főorvosa.
A legnagyobb probléma az, hogy hiába kap minden 45 év feletti nő kétévente meghívót, alig felük vesz részt valóban a mammográfiai vizsgálatokon. Ha mindenki elmenne, a megbetegedések harmada időben felismerhető volna.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés