Vicces településnevekből kicsiny hazánkban sincs hiány, de ami a leghosszabb nevű földrajzi helyeket illeti, azokból inkább határainkon kívül bővelkedik a világ. Azt már tudjuk, hogy vannak egybetűs települések is, de mi a helyzet a végtelen karakterekből álló nevekkel? Lássuk!
Kimondhatatlan nevű falu Walesben
Mielőtt más vizekre eveznénk, kalandozzunk először egy kicsit Európában, ugyanis kontinensünk is bővelkedik kimondhatatlan nevű településekben. Ilyen a walesi Anglesey szigetén található Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch is, amely helységnév a történet szerint nem más, mint egy tréfás kedvű helyi viccének szüleménye.
Akárhogy is, a településre felfigyelt a világ, turisták tucatjai kíváncsiak az 58 „karakteres” falura, ahova, ha tehetik, inkább vonattal utaznak csak azért, hogy megkaphassák az itt nyomtatott, 15 centiméteres menetjegyüket.
A helyiek által csak Llanfairként emlegetett település egyébként nem csak a földrajzi nevére büszke: 2002-ben a domain neve bekerült a Guinness-rekordok Könyvébe, köszönhetően annak, hogy a korábbi internetes domainnevek maximális karakterszám-korlátját kibővítették. Így kaphatta meg a világ leghosszabb egyszavas, értelmes internetes domainneve címet is.
Egy tó Észak-Amerikában
Első ránézésre nincs semmi különös ebben a Massachusetts államban található tóban. Egészen addig, ameddig nem látjuk leírva a nevét. A tónak már az egyszerűsített formája is nyelvtörő, bár a Chaubunagungamauggal még csak-csak megbirkózik az ember, a hivatalos nevének kiejtése azonban még a helyieket is alaposan megizzasztja. Nem is csoda, hiszen a Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg-tó egészen pontosan 45 betűből áll, amelyből 15 „g”.
A tó eredeti, rövidebb neve – amely azt jelentette, hogy 'halászhely a határon' – a területen élő nipmuc indiánoktól származik, akik gyülekezőhelyül használták a tavat.
A Chaubunagungamaug név azonban az angol gyarmatosítók érkezésével tovább bővült, így lett belőle Chargoggaggoggmanchoggagogg. A két elnevezés aztán később egybeolvadt, 1830 óta viszont a leghosszabb formájában tündököl mindenhol. Megnyugtatásul azoknak, akik meg sem próbálják kimondani: a tó Webster-tóként is ismert, amely nevet a közvetlenül mellette lévő kisvárosról kapta.
Furcsa nevű farm Dél-Afrikában
Furcsa nevű helyeket Dél-Afrikában is találni, az egyik legkülönlegesebb azonban mégiscsak egy Pretoriától mintegy 200 kilométerre nyugatra található farmé. Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein 44 karakterből álló neve is bekerült a világ leghosszabbjai közé, amelynek jelentése: 'a forrás, ahol két bivalyt egyetlen lövéssel megöltek'.
Új-Zéland hegye
Nem mehetünk el szó nélkül az új-zélandi Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipuka- kapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu mellett sem, amely egy, a Porangahau közelében található 305 méter magas hegy maori elnevezése.
Szerencsére nem kell kimondani mind a 85 betűjét, a rutinos helyiek ráragasztottak egy sokkal rövidebbet: Taumata.
A hosszú földrajzi név, mily csoda, bekerült a Guinness-rekordok Könyvébe is.
Thaiföldön a leghosszabb
Vétek lenne kihagyni a sorból Krung Thep Maha Nakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayutthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udom Ratchaniwet Mahasathan Amon Phiman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanu Kamprasit is, már csak azért is, mert tényleg ez a világ leghosszabb nevű városa.
Megijedni azonban nem kell ettől a 168 betűtől, ennek ugyanis van egy sokkal egyszerűbb neve is, ami nem más, mint Bangkok.
A thaiföldi főváros hivatalos irodalmi nevét nem sokan használják, a helyiek is csak Krung Thepként emlegetik, amely Angyalok városát jelent.
62 betűs spanyol név
Az utolsó a listánkon egy ugyancsak becsapós név: még talán sosem hallottad, mégis a világ egyik legismertebb városáról van szó. Vajon ebből kitalálod-e, melyikről: El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Angeles del Río de la Porciúncla? Ha azt gondolod, valamelyik spanyol nyelvű országban kell keresgélned, messze is jársz, meg nem is. A város ugyanis nem más, mint a Mexikó szomszédságában található amerikai állam, Kalifornia egyik leghíresebbje, Los Angeles – csak épp valóban spanyol nyelven, és 10 helyett 62 betűből.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés