Bolygónk átlaghőmérséklete mínusz 25 Celsius-fok és plusz 45 Celsius-fok között változik, ami összehasonlítva a Merkúrral, ahol nappal a hőmérséklet 430 fokig emelkedik, éjszaka pedig 180 fokig süllyed, nem is hangzik olyan vészesen. De azért a Földön is akad néhány hely, ahol igazán szélsőséges körülmények uralkodnak. Most ezeket mutatjuk be.
Melyik a leghidegebb hely a Földön?
Az Antarktisz keleti részén található jeges fennsíkon akár mínusz 98 fok alá is csökkenhet a hőmérséklet, így ez a leghidegebb hely a Földön. A kutatók ezt úgy határozták meg, hogy újra megvizsgálták az antarktiszi jégtakaró egyik gerincére vonatkozó műholdadatokat, amelyek korábban mínusz 93 fokos értéket mutattak.
Egy elemzés szerint a kalkuláció idején a hőmérséklet ennél is alacsonyabb lehetett.
A kutatók szerint az itt tapasztalható rendkívüli hideget a tiszta időjárási körülmények és az extrém módon száraz levegő kombinációja okozza, amelynek hatására a nedvesség „megfogja” a hőt a levegőben. Mindkét állapotnak napokon keresztül fenn kell állnia, hogy a hőmérséklet a fenti mértékben lecsökkenjen.
Melyik a leghidegebb település a Földön?
Ezt a címet a kelet-szibériai Ojmjakon falu birtokolja, amelynek neve a közeli termálforrásra utalva annyit tesz, a „víz, ami nem fagy meg”. A település eredetileg rénszarvaspásztorok célpontja volt, akik a forráshoz vitték csordájukat a vízért, és csak az 1930-as években vált állandóan lakottá. A csupán néhány elszórt házból álló település azután kezdett igazán felvirágozni, hogy a második világháború idején repülőtér épült a hátárában. Napjainkban 462 fő lakja.
Ojmjakon egészen különleges, úgynevezett szubarktikus klímával rendelkezik. A talaj egész évben fagyott, és mivel közel esik a sarkkörhöz, a nappalok hossza igen változó: decemberben 3 órát, míg júniusban 21 órát süt a nap. Hasonló szélsőségek jellemzik a település hőmérsékleti viszonyait is. A téli átlaghőmérséklet eléri a mínusz 50 fokot, ami azonban egy rossz szóviccel élve, csak a jéghegy csúcsa.
Leghidegebb napja 1924-ben volt, amikor a hőmérséklet mínusz 71,2 fokig zuhant vissza.
Az igazsághoz ugyanakkor hozzátartozik, hogy ezt a hőfokot nem közvetlenül mérték, hanem extrapolációval számolták ki. Ojmjakon az évi hőingadozás szempontjából sem mondható éppen átlagos helynek. Mivel előfordult, hogy nyáron 30 foknál magasabb hőmérsékletet is feljegyeztek, a téli viszonyokhoz képest a különbség akár a 100 fokot is elérheti.
És hol van a leghidegebb város?
A világ leghidegebb városa a szibériai Jakutszk. A településen a valaha mért legalacsonyabb hőmérsékletet 1891. február 25-én rögzítették, ekkor a hőmérséklet mínusz 64,4 fokra esett vissza. Ettől nem sokkal maradt el az idén január 18-án dokumentált 62,2 fokos érték.
Az Északi-sarkkörtől mindössze 450 kilométerre délre fekvő Jakutszk másik érdekes sajátossága, hogy ez a legnagyobb város, amely tartósan fagyott talajon, vagyis örökfagyon épült. Több mint 250 ezer lakójának a zord hideg mellett nemcsak ezzel, hanem a télen mindent ellepő köddel is meg kell küzdenie, ami azért képződik, mert az emberi tevékenységből származó meleg levegő nem tud felszállni.
Hogy hogyan kezelik a helyiek a hideget? „Csak öltözz melegen. Rétegesen, mint egy káposzta” – foglalta össze a lényeget egy helyi lakos a CNN-nek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés