Az ország hivatalos fizetőeszközévé vált euró bevezetését követően ugyan volt még egy kéthetes türelmi időszak, amelyben lehetett akár kunával is fizetni a horvát üzletekben, de ez mostanra lejárt. Ha neked még lapul némi kunád otthon, azt azért nem kell kidobni: a következő nyaralás alkalmával még átválthatod.
Kunát euróra csak Horvátországban válthatunk már
A kunaérmék beváltására 2025 végéig van időnk: az árfolyam rögzített, egy eurót pontosan 7,5345 kunáért kaphatunk. A kuna bankjegyek beváltására a jelenlegi hivatalos kommunikáció szerint bármeddig lehetőség lesz.
Idén december 31-ig a horvát postákra, kereskedelmi bankokba mehetünk, vagy a horvát Pénzügyi Ügynökséghez fordulhatunk, ha horvátországi tartózkodásunk ideje alatt egy füst alatt euróra váltanánk a megmaradt kunát.
Egy beváltás alkalmával legfeljebb 100 bankjegyet és 100 pénzérmét lehet díjmentesen euróra váltani.
Ha ebből a határidőből kifutottunk, a Horvát Nemzeti Banknál (HNB) 2024 január elsejétől szintén a rögzített árfolyamon válthatjuk be megmaradt valutánkat.
Az ATM-ek is átállnak lassan
Ha horvát boltba ugrasz be, idén még kunában és euróban egyaránt láthatod az árakat kiírva. Számunkra turistaként ez valószínűleg kevésbé érdekes, mint a helyieknek, azt viszont jó tudni, hogy
az ATM-ek alapvetően tízeurós és húszeurós bankjegyekkel lesznek feltöltve az átállás első idejében.
Egyes bankautomaták 50 eurósok szolgáltatására is képesek már, de ezeket csak akkor fogják kiadni, ha 150 eurónál magasabb összeget szeretnénk felvenni.
Április elseje után aztán az összes eurócímlet bekerül az automatákba, így ha pénzt veszünk fel, azon sem lepődhetünk meg, ha nagy címletekben adja ki a kívánt összeget az ATM.
Ez történik majd a kunával
A HNB számításai szerint 1,1 milliárd fémpénzt és 500 millió bankjegyet váltanak be az állampolgárok: az érmék súlya 5600 tonna, a bankjegyek egymásra halmozva pedig egy 50 kilométeres oszlopot alkotnának.
Eddig 2600 tonnányi érme futott be, amelyet a hadsereg raktáraiban helyeztek el: hamarosan majd bezúzzák és ipari nyersanyagként alkalmazzák azt. A bankjegyeket megsemmisítik, majd a papíripar hasznosítja azokat alapanyagként.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés