Elképesztő népszerűségnek örvend ez az új krimifajta

Molnár Kamilla
GettyImages-1358276224
Olvasási idő kb. 5 perc

Agatha Christie regényeinek imádata csupán a jéghegy csúcsa. Ma már egy egészen új trend ütötte fel a fejét, a true crime, vagyis megtörtént bűnesetek átrágása YouTube-videó vagy podcast formájában. Egészen elképesztő számokat generál egy-egy ilyen tartalom, épp ezért utánajártunk: miért ilyen népszerű a true crime? Miért érdeklődünk ennyire a rejtélyek és a bűntények után?

Ma már nem tudunk úgy felmenni a streamingcsatornákra vagy a YouTube-ra, hogy ne jöjjön szembe velünk legalább három-négy féle true crime sorozat, podcast vagy videó. Néhány évvel ezelőtt erősen berobbant a mainstream világába ez a krimi műfaj, és izgalmas ok áll mögötte.

Már a valódi krimik iránt „rajongunk”

Már a 20. században is nagy népszerűségnek örvendtek a krimi regények vagy a gyilkosságokkal foglalkozó újságcikkek. Gondoljunk csak Agatha Christie műveire, amelyeket ma is tucatszámra vásárolnak a rajongók.

Rengeteg podcast készül az új krimi műfaj témájában
Rengeteg podcast készül az új krimi műfaj témájábanWestend61 / Getty Images Hungary

A 2000-es években megjelentek a bűnügyekkel foglalkozó tévéműsorok, dokumentumsorozatok és filmek. Az igazi őrületet viszont néhány évvel ezelőtt a podcastek népszerűvé válása hozta el, amikor is rengeteg adás született, amelyekben megoldatlan rejtélyeket göngyölítettek fel, és a műsorvezetők megpróbálták kitalálni, mi is történhetett valójában. A true crime népszerűsége egyenesen az egekbe szökött, és máig kitart.

Egy elemzés szerint 2021-ben a Netflixen 232 napon keresztül szerepelt a top 10 között legalább egy true crime műsor. Ugyanebben az évben 63 százalékkal nőtt a bűnügyi sorozatok és filmek aránya a korábbihoz képest, amivel a true crime lett a leggyorsabban növekvő műfaj.

Népszerű ez az új kontrollált félelem

A krimi világában eddig azt kedveltük igazán, hogy érdekes, egyedi, estenként kifejezetten flúgos karakterek derítik fel a megoldatlannak tűnő bűntényeket. Sherlock Holmes, Poirot, Miss Marple és Columbo hadnagy karaktereit valószínűleg senkinek nem kell bemutatni. Az ő céljuk egyértelmű és világos volt, egy történeten keresztül rávezetni az olvasót vagy a nézőt, hogyan is történt az adott bűntény, és ki követte el azt. (A Columbo-sorozat ilyen szempontból kivétel, ott az általunk már ismert elkövető elleni bizonyíték megszerzését követhetjük figyelemmel.)

A valós bűntények, krimik úgy hatnak ránk, mint a horrorfilmek
A valós bűntények, krimik úgy hatnak ránk, mint a horrorfilmekMotortion / Getty Images Hungary

Agatha Christie titka az, hogy gyakran kombinálja műveiben az intellektuális és a misztikus elemeket, vagyis a racionális és az irracionális akár össze is érhet a történeteiben. A 20. században ez kielégítette az olvasók ingerküszöbét, ma már azonban többre vágynak.

A pszichológusok szerint a true crime hasonlóan hat ránk, mint egy horrorfilm.

Az emberek szeretik a kontrollált félelmet, mert épp annyira mozdítja ki őket otthonuk biztonságából és komfortjából, hogy az izgalmas legyen számukra, de ne rémüljenek meg túlzottan. Mindemellett egyfajta boldogsággal is képes eltölteni a tudat, hogy nem ők az áldozatok.

A szakemberek kiemelték, az élvezeti faktor mellett létezik egy evolúciós ok is, ami megmagyarázza miért vagyunk annyira oda a true crime műfajért. A vadászó-gyűjtögető időkben ugyanis az erőszakos cselekedetek fontos szerepet játszottak, a közösség részét képezték, megtanították túlélni az embert.

Az emberi természet része, hogy felfigyelünk a bűnügyi esetekre, és ösztönösen meg akarjuk tudni, hogy ki, mikor, hol és mit csinált. Ez segít nekünk abban, hogy kiismerjük a bűnelkövetők gondolkodását, és a későbbiekben képesek legyünk megvédeni magunkat tőlük.

Ezért szeretik jobban a nők ezt az új krimifajtát

Az Illinois Egyetem 2010-es kutatásából kiderült, hogy a nők több krimit olvasnak a férfiaknál. A 2023-as statisztikák pedig azt mutatták, hogy a fiatalabb generációk is egyre jobban kedvelik ezt a műfajt. Utóbbi esetében főként a pszichológiai thrillerek iránt nőtt meg a kereslet, a rejtély fókuszú könyvek pedig inkább már a tinédzserek és a fiatal felnőttek körében népszerűek.

Az, hogy a nők miért fogyasztják nagyobb mértékben a bűnügyi tartalmakat, igazán egyszerű. Azért, mert félnek. A true crime sorozatokból, podcastekből, könyvekből megtudhatják, mik a gyilkosok általános motivációi, valamint tanulhatnak az áldozatoktól menekülési taktikákat.

Az internet igyekszik kiszolgálni ezt az új trendet, így rengeteg olyan fórum jött létre, ahol úgynevezett hobbinyomozók közös erővel oldhatnak meg még feltáratlan bűntényeket. Ezekből pedig akad bőven, főként Amerikában, ahol a legfrissebb adatok szerint, évente 5000 gyilkossági ügy marad megoldatlan.

Tesztelnéd tudásodat a krimisorozatok világáról? Ezzel a kvízünkkel megteheted.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek