A kötet meglepően jó állapotban került vissza a könyvtárba. Vélhetően egy precíz ember vette ki, akinek az utódai hosszú évtizedekig hozzá sem nyúltak a polcra helyezett könyvhöz. Az olvasmány mégis visszajutott a könyvtárba, méghozzá nem várt módon.
119 évig vándorolt
Minden a kölcsönzéssel kezdődött. Egy olvasó 1904-ben azzal a szándékkal ment be a Massachusetts állambeli New Bedford-i könyvtárba, hogy kivegye James Clerk Maxwell Elementary Treatise on Electricity című kötetét. A művet átadta számára a könyvtáros, majd hazament vele, de már sosem vitte vissza. A szakirodalom felkerült a polcra a többi kötet közé, benne a könyvtár pecsétjével és a kölcsönzés dátumával. Valószínű, hogy a kölcsönző személy örökösei nem voltak túl nyitottak a műszaki irodalommal szemben, ezért a könyv egyik leszármazottról a másikra szállt. Végül a legutóbbi birtokló egy halom másik könyvvel együtt átadta a New Virginiai Egyetemi Könyvtárnak.
Visszakerült az eredeti helyére
Az új könyvtárban azonnal észrevették a kölcsönzés dátumát és helyét, majd ahogy minden könyvtárak között kallódó könyvet, ezt is visszaküldték az eredeti helyére, New Bedfordba. A városi könyvtár meglepetten fogadta vissza a jó állapotban lévő kötetet. Az adományozó utódnak nem kellett kifizetni a késedelmi díjat, viszont a tudtára adták, hogy a könyv őrzői 119 év alatt mintegy 2100 dollár összegű tartozást halmoztak fel, ez magyar valutára átváltva közel 700 ezer forint. A könyv ma újra kölcsönözhető.
A könyvtárak történetében egyedi
Az eset világszerte egyedinek számít, ugyanis az eddig ismert legextrémebb esetekben is 10-15 évig volt egy-egy kölcsönözött kötet a könyvtáron kívül. Ez is arról árulkodik, hogy sosem késő visszavinni egy könyvet, ki tudja, talán éppen arra van szüksége egy újabb kölcsönzőnek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés