Szándékosan titkolta vagyonát II. Erzsébet, halála után botrány robbanhat

GettyImages-1175845801

A tulajdonában levő részvényeket és azok valós értékét egy, még a hetvenes években kilobbizott törvénymódosítás segítségével tudta titkolni őfelsége: ennek köszönhetően sem a királynő vagyonának pontos nagysága nem ismert, sem az, hogy a Windsor-család további tagjai mennyi pénzzel rendelkeznek.

A The Guardian tárta fel, hogy a brit kormány egy államilag támogatott fedőcéget, a Bank of England Nominees-t hozta létre arra a célra, hogy a királynő magánrészvényeit és befektetéseit titokban lehessen tartani. A lap két éve követel részleteket a kormánytól az eltitkolt vagyonról - ez idáig hiába, de Nagy-Britannia átláthatóságért felelős felügyelő szerve október végéig adott már csak haladékot arra, hogy adatokat hozzanak nyilvánosságra.

A királyi család más tagjai is ezt a céget használhatták arra, hogy elrejtsék befektetéseiket: nem tudni ugyanakkor, a királyi családnak pontosan mely tagjai érintettek, illetve milyen értékű részvényekről van szó. 

1973-ban a királynő ügyvédje útján lobbizott az ellen a törvényjavaslat ellen, amely lehetővé tette volna, hogy a nyilvánosság megismerhesse egyes vállalatok részvénytulajdonosainak kilétét.

Az ügyvéd azzal érvelt, hogy a királynő részvénytulajdonának nyilvánosságra hozatala „kínos” lenne.

Ezért különleges mentességet írtak a törvénybe, mely így a királyi család tagjait megvédte attól, hogy kiderüljön, mibe és mennyit fektettek.

Titok marad vajon a királynő vagyonának nagysága?
Titok marad vajon a királynő vagyonának nagysága?WPA Pool / Getty Images Hungary

A fedőcég 1977-ben született meg, a Bank of England vezetői hozták azt létre, igazgatóinak pedig évente kellett a kormánynak jelenteniük arról, a királyi család mely tagja rendelkezik részvényekkel és milyen értékben.

A fedőcéget öt éve számolták fel, de nem tudni, milyen okból, illetve milyen esetleg új, a vagyon eltitkolását szolgáló intézkedések léptek életbe helyette. Ha a miniszterek a hónap végéig sem adnak választ a The Guardian kérdéseire az ügyben, bíróság elé kell állniuk. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek