6 kihalt állatfaj, amelyet a tudósok életre kelthetnek

kihalt-allat-1372800959
Olvasási idő kb. 8 perc

A tudósok olyan emblematikus állatfajokat kelthetnek életre, mint például a sok ezer éve kihalt gyapjas mamut. Mutatjuk, hogyan csinálhatják.

A kihalt fajok életre keltésének első lépése általában a DNS-minták gyűjtése, amelyeket velük közeli rokonságban álló, ma élő fajokból származó petesejtekbe ültetne be. Az így létrejött állat genetikailag nagyon hasonló kihalt társához.

Egy kihalt állatot már feltámasztottak

Spanyol kutatók 2003-ban a fenti módszerrel hozták vissza a spanyol kőszáli kecskét (Capra pyrenaica pyrenaica), amely még 2000-ben pusztult ki. Az újszülött állat azonban néhány perc után tüdő-rendellenesség következtében életét vesztette. A faj feltámasztására irányuló kísérlet csak az első ilyen példa lehet a sorban. Lássuk, hogy milyen kihalt állatokat láthatunk még viszont, ha a tudósok tervei sikerrel járnak.

Az első kihalt állat, amelyet feltámasztottak, egy kőszáli kecske volt
Az első kihalt állat, amelyet feltámasztottak, egy kőszáli kecske voltJose A. Bernat Bacete / Getty Images Hungary

1. Gyapjas mamut

A gyapjas mamutok (Mammuthus primigenius) az utolsó jégkorszak során éltek, bár egy kisebb, elszigetelt csoportjuk körülbelül 4000 évvel ezelőttig fennmaradt a Jeges-tengeren fekvő Vrangel-szigeten. Fő populációjuk a jelenlegi Ázsia, Európa és Észak-Amerika területén volt honos, ám a jégkorszak végén bekövetkezett éghajlatváltozás, a vadászat és a faj genetikai sokféleségének csökkenése végül a mamutok kipusztuláshoz vezetett.

Feltámasztásuk azért lehetséges, mert a sarkvidéki örökfagy megőrizte tetemeiket, így az általuk hordozott genom ma is rendelkezésre áll.

Ez azt jelenti, hogy a tudósok DNS-ük felhasználásával, egy nukleáris transzfer néven ismert klónozásos módszerrel egy, az eredeti állatokéhoz nagyon hasonló fajt hozhatnak létre modern elefántok petesejtjének segítségével. A közelmúltbeli tudományos áttörések azt mutatják, hogy a gyapjas mamutok életre hívása már a közeli jövőben megtörténhet. Az amerikai Colossal Biosciences cég egyenesen úgy kalkulál, hogy az első mamutborjak 2028-ban születhetnek meg.

A gyapjas mamut az utolsó jégkorszak során halt ki
A gyapjas mamut az utolsó jégkorszak során halt kiLeonello Calvetti/science Photo / Getty Images Hungary

2. Dodó

A dodó (Raphus cucullatus) egy nagyobb termetű röpképtelen madár volt, amely egykor a Madagaszkár partjainál található Mauritius szigetén élt. A faj a 17. században az Európából érkező gyarmatosítók miatt halt ki. Az ide érkező emberek ugyanis számos, itt nem őshonos fajt, köztük patkányokat, macskákat és majmokat hoztak magukkal, amelyek kirabolták fészkeiket, és néhány évtized alatt kritikus szintre csökkentették állományukat a szigeten. Erre az erdőirtás és a vadászat is rátett egy lapáttal, így a dodó 1681-re megszűnt létezni.

A madárfaj DNS-e természettudományi múzeumokban őrzött példányokban maradt fenn.

A tudósok így 2022-ben, egy dániai gyűjteményben található példányból hozták létre a dodó genomját. A faj feltámasztása előtt azonban még számos akadályt kell leküzdeni. Ide tartozik a genetikai sokféleség kialakítása is. Előnyt jelent viszont, hogy a dodót sokkal gyorsabb és egyszerűbb vemhesíteni, mint a gyapjas mamutot, mivel a madár DNS-e egy tojásban is fellelhető.

A híres Dodó is szerepel a listán
A híres Dodó is szerepel a listánbauhaus1000 / Getty Images Hungary

3. Erszényesfarkas

Az erszényesfarkas vagy tasmán tigris (Thylacinus cynocephalus) egy farkasszerű, húsevő erszényes állat volt, amelynek populációja hajdanán a mai Ausztrália területén virágzott. A faj 2-3 ezer évvel ezelőtt tűnt el a kontinensről, noha egy kisebb csoportja fennmaradt Tasmania szigetén. Vesztét az okozta, hogy a telepesek fenyegetésnek tekintették, ezért fejpénzt vezettek be rá. Az ezt követő hajtóvadászat megpecsételte az erszényesfarkas sorsát,

a faj utolsó egyede 1936-ban pusztult el egy állatkertben.

Feltámasztása előtt most az nyithatja meg az utat, hogy szinte minden nagyobb múzeum szeretett volna egy-egy darabot a gyűjteményébe, így világszerte több száz, viszonylag ép példány áll rendelkezésre, amelyből DNS-t lehet kinyerni. A gond csak az, hogy a minták meglehetősen töredezettek, így sok munkába kerülhet egy funkcionális szekvenciát létrehozni.

Az erszényesfarkas feltámasztása számos nehézséggel jár
Az erszényesfarkas feltámasztása számos nehézséggel jármikroman6 / Getty Images Hungary

4. Vándorgalamb

A vándorgalamb (Ectopistes migratorius) egykor Észak-Amerika legelterjedtebb madárfaja volt, amely a Smithsonian Institution adatai szerint a 17. század előtt a mai Egyesült Államok területén a teljes madárpopuláció 25-40 százalékát tette ki.

Pusztulását szintén az emberi tevékenység okozta, az európai telepesek a húsukért kezdtek vadászni a galambokra.

Az Audubon Society felidézte, hogy a vándorgalambok nagyobb csoportokban utaztak és közösségben szaporodtak, ami rendkívül kiszolgáltatottá tette őket a vadászattal szemben. Az utolsó ismert példány, a Martha Washington tiszteletére Martha névre keresztelt nőstény 1914-ben pusztult el.

A múzeumok tucatnyi kitömött madarat őriztek meg, így a kutatók kinyerhették DNS-üket, de ennél a fajnál is problémát jelent, hogy azok olyan mértékben töredezettek, hogy a galambokat valószínűleg nem lehet eredeti formájukban visszahozni. A Revive & Restore biotechnológiai cég azt tervezi, hogy a vándorgalamb DNS-töredékeit a modern sárosfarkú galamb DNS-ébe építi be, ami a kihalt fajéhoz hasonló madarat eredményezhet. Ez 2025-ben történhet meg. Ha a projekt sikerrel jár, az első generációt próbaként a vadonba telepíthetik.

A vándorgalamb már jövőre visszatérhet
A vándorgalamb már jövőre visszatérhetdenisk0 / Getty Images Hungary

5. Őstulok

Az őstulok (Bos primigenius) az összes modern szarvasmarha vadon élő őse, beleértve a házi tehenet (Bos taurus) is. A hatalmas, szarvas állatok több ezer éven át népesítették be Észak-Afrika, Ázsia és szinte egész Európa területét, legkorábbi feltárt kövületeik mintegy 700 ezer évvel ezelőttről származnak.

Az utolsó jégkorszak vége után az őstulkok voltak a legnagyobb szárazföldi emlősök Európában, de az emberek a túlvadászattal és az élőhelyek elpusztításával kihalásra juttatták őket. Az utolsó ismert példány 1627-ben pusztult el a lengyelországi Jaktorów erdeiben.

A faj feltámasztására irányuló törekvések abban különböznek a többitől, hogy nem igényelnek géntechnológiát. Az őstulkok DNS-ének nagy része ugyanis a modern szarvasmarhafajtákban tovább él. Ez arra készteti a kutatókat, hogy egy alternatív módszerrel, az úgynevezett visszatenyésztéssel próbálkozzanak. A célra mindenekelőtt azok a dél-európai fajták alkalmasak, amelyeket viszonylag vad körülmények között tartanak. Egy hollandiai székhelyű projekt keretében máris hat nemzedéknyi tehenet tenyésztettek tovább.

Jurassic Führer: kihalt állatfajt próbáltak újraéleszteni a nácikJurassic Führer: kihalt állatfajt próbáltak újraéleszteni a nácik

A nácik propagandacéllal próbálták feltámasztani az őstulkokat, a tervhez egy ambiciózus zoológus testvérpár volt a segítségükre.

Tovább olvasom
Az őstulok leszármazottai ma is köztünk élnek
Az őstulok leszármazottai ma is köztünk élnekRudolf Ernst / Getty Images Hungary

6. Kvagga

A kvagga (Equus quagga quagga) az alföldi zebra (Equus quagga ), a legelterjedtebb zebrafaj kihalt alfaja. Az egykor Dél-Afrikában honos állatok arról voltak felismerhetők, hogy testük középső részén a csíkok elsötétültek, a sötét sávok közötti terület kiszélesedett, hátsó lábaik pedig sötétbarna színben pompáztak.

Ezért is váltak vadászok célpontjává, szokatlan bundájuk miatt, valamint amiatt ölték le őket, hogy ne vegyék el a táplálékot más legelő állatoktól.

A zebrákkal rokon kvagga jellegzetes külsővel rendelkezett
A zebrákkal rokon kvagga jellegzetes külsővel rendelkezettduncan1890 / Getty Images Hungary

Könyörtelen üldözése következtében a kvagga a vadonban a 19. században halt ki, míg utolsó fogságban tartott példánya 1883-ban pusztult el. A University College London (UCL) adatai szerint mára mindösszesen hét kvagga csontváz maradt fenn, így

ezek a legritkább csontvázak a világon.

Csakúgy, mint az őstulok esetében, a kvaggát a géntechnológiát nélkülözve próbálják újra életre hívni. A dél-afrikai Quagga Project keretében 1987 óta szelektíven tenyésztenek a szokásosnál kevesebb csíkkal rendelkező alföldi zebrákat, hogy a jellegzetes mintázatért felelős géneket visszanyerjék. A programnak sok kritikusa van, ők azzal érvelnek, hogy az így létrehozott állat lényegében továbbra is alföldi zebra lesz, ezért a pénzt hasznosabb természetvédelmi projektekre is lehetne fordítani. Kutatók szerint ugyanakkor a kvagga csontvázak csontvelejéből kinyert DNS-minták segítségével is klónozható lenne, ha azokat zebrapetesejtekbe ültetnék be.

És az tudtad, hogy az emberiség majdnem kihalt a Homo sapiens előtt? Erről itt olvashatsz bővebben. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • életem
Figyelmeztet a légiutas-kísérő: ehhez soha ne nyúlj a repülőn
Figyelmeztet a légiutas-kísérő: ehhez soha ne nyúlj a repülőn

Egy légiutas-kísérő árulta el, mit nem ajánlott használni a repülőgépen.

20 perce

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

Érdekességek